Data publikacji:

Ile po porodzie stabilizują się hormony?

Ciąża oraz poród to sytuacja, kiedy w organizmie kobiety niemal wszystko przewrócone zostaje do góry nogami. Dotyczy to nie tylko zmian w sferze psychicznej czy w wyglądzie ciała, ale ma związek również hormonami. To właśnie te związki odpowiedzialne są za wiele procesów przebiegających w naszym organizmie, ich prawidłowy tok i skutki. Aby wszystko w tym obszarze wróciło do normy po urodzenia dziecka, potrzeba bardzo dużo czasu. Ile po porodzie stabilizują się hormony? I ile trwa regeneracja organizmu po ciąży? Sprawdź, które z hormonów są najważniejsze w tym wyjątkowym czasie i do jakich zmian może dojść po ciąży.
Ile po porodzie stabilizują się hormony

Ile trwa regeneracja organizmu po ciąży i od czego to zależy?

To, ile trwa regeneracja organizmu po ciąży, zależy w głównej mierze od indywidualnego organizmu. Okres połogu to 6 tygodni od porodu, niezależnie od metody rozwiązania. Jednak niekiedy może trwać to znacznie dłużej. Mogą też pojawić się nieodwracalne zmiany po ciąży, które niekiedy są zmianami także na lepsze. Bywa tak, chociażby w przypadku mniej bolesnych menstruacji, co potwierdza wiele mam.
Aby jak najszybciej wrócić do równowagi organizmu sprzed ciąży, należy dokładnie przestrzegać tego, czego nie wolno robić po porodzie naturalnym, jak i wykonanym za pomocą cesarskiego cięcia. Przede wszystkim należy dać sobie czas i poczekać z intensywną aktywnością fizyczną. Ważny jest również odpoczynek, zdrowe odżywianie i przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Ile po porodzie stabilizują się hormony?

Ciąża to czas wzrostu estrogenów. Wśród nich największe stężenie aż do chwili porodu osiąga estriol, który wytwarza jednostka płodowo-łożyskowa. Dzięki badaniu poziomu stężenia tego związku można monitorować stan płodu i przebieg ciąży. Odpowiadając na pytanie, ile po porodzie stabilizują się hormony takie jak estriol, jego gwałtowny spadek następuje już kilka godzin po rozwiązaniu. Po upływie tygodnia natomiast poziom estrogenów jest równy stężeniu sprzed zapłodnienia.
Dzięki stopniowemu spadkowi poziomu takich hormonów jak progesteron czy laktogen możliwe jest zapoczątkowanie procesu laktacji. W przypadku progesteronu już po 72 godzinach od porodu jest on niemal niewykrywalny. Następuje natomiast wzrost stężenia we krwi prolaktyny, która w przypadku intensywnego karmienia piersią może utrzymać się na tym poziomie nawet rok. Prolaktyna hamuje też owulację.

Jakie są najczęstsze zaburzenia hormonalne po porodzie?

W związku z procesem laktacji i karmienia piersią pojawiają się zaburzenia hormonalne po porodzie. Wytwarzana prolaktyna wpływa na ilość i działanie ponad 300 różnych substancji w naszym organizmie, przez co nie tylko może nie występować miesiączka czy zahamowana zostaje owulacja. To również wahania nastrojów i szereg innych dolegliwości.
Kiedy mijają zaburzenia hormonalne? Rok po porodzie w przypadku karmienia piersią zazwyczaj poziom hormonów jest już wyrównany i taki jak przed ciążą. Wiąże się to m.in. z rzadszym karmieniem piersią i znacznie rozszerzoną dietą dziecka, przez co niższy jest też poziom prolaktyny w organizmie i jej wpływ na inne związki.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!