Data modyfikacji:

Jak dbać o zdrowie dziecka?

Przed rodzicami stoi wiele wyzwań i zadań, które mają zapewnić dziecku warunki do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Jednym z kluczowych jest dbanie o zdrowie dziecka. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby zminimalizować ryzyko chorób i kontrolować zdrowie dziecka.
Jak dbać o zdrowie dziecka?

Aktywność fizyczna

Jednym z ważniejszych elementów stylu życia ukierunkowanego na zdrowie jest aktywność fizyczna. Należy ją promować już od najwcześniejszych lat. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dzieci i młodzież powinny przeznaczyć dziennie średnio 60 minut na aktywność fizyczną o umiarkowanej lub dużej intensywności aerobowej. Dodatkowo regularne uprawianie ćwiczeń wzmacniających mięśnie i kości co najmniej 3 dni w tygodniu.

Odżywianie

Kolejnym czynnikiem o istotnym wpływie na stan zdrowia jest sposób żywienia. Bardzo ważne, aby dzieci miały zapewnioną urozmaiconą dietę, o ograniczonym udziale produktów przetworzonych i pokrywającą dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wielkość i częstotliwość posiłków oraz odpowiedni udział poszczególnych składników odżywczych. Jednocześnie należy pamiętać o nawadnianiu organizmu. Dzieci o masie ciała do 10 kg potrzebują 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Natomiast te o masie ciała wynoszącej ponad 10 kg powinny wypijać 1000 ml płynów i dodatkowo po 50 ml na każdy kilogram masy ciała powyżej 10 kg. 

Sen

Sen jest bardzo ważny dla zdrowia. Podczas snu zachodzą intensywniej procesy regeneracyjne organizmu. Odpoczywa on i nabiera sił do kolejnych aktywności. Ilość czasu przeznaczonego na sen zależy od wieku dziecka. Im jest młodsze, tym potrzebuje więcej snu. Kluczowe jest też zapewnienie odpowiednich warunków do spania, czyli przestrzeganie zasad higieny snu.

Kontrola stanu zdrowia

Zarówno w przypadku dzieci, jak i młodzieży należy regularnie kontrolować stan zdrowia. Pierwsza taka ocena ma miejsce od razu po urodzeniu. Później kontrole te są realizowane zgodnie z harmonogramem bilansu zdrowia, czyli profilaktycznego badania lekarskiego, które jest okresowo wykonywanym kompleksowym przeglądem stanu zdrowia. Dzięki niemu lekarz może sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo (adekwatnie do wieku i płci), a w razie potrzeby wdrożyć szybko działania zaradcze. 

Dostęp do opieki medycznej

Dzieci i młodzież do ukończenia 18 lat mają zagwarantowaną bezpłatną opiekę zdrowotną. Warto jednak objąć je prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Zapewnia ono wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów bez skierowania, badania diagnostyczne – obrazowe, czynnościowe, laboratoryjne – szczepienia i znacznie więcej w zależności od wybranego wariantu. Opcji jest kilka, dlatego bez trudu spełnią one oczekiwania i potrzeby każdego Pacjenta, który chciałby ubezpieczyć dziecko. Dodatkowe ubezpieczenie to gwarancja wysokiej jakości świadczeń, bez kolejek i w dowolnej placówce medycznej spośród tych współpracujących z ubezpieczycielem. 

Relacje międzyludzkie

Duży wpływ na zdrowie mają też relacje międzyludzkie. Dziecko powinno uczyć się kompetencji interpersonalnych, rozwiązywania problemów, asertywności, a także tego, jak umiejętnie radzić sobie ze stresem, który jest wymieniany jako jeden z głównych czynników zaburzających zdrowie psychiczne i fizyczne oraz relacje z drugim człowiekiem.

Autor: Artykuł sponsorowany