Data publikacji:

Jak myć zęby niemowlakowi?

O prawidłową higienę jamy ustnej dziecka należy zacząć dbać bardzo wcześnie – już od pierwszych dni jego życia. Początkowo sprowadza się to do przemywania dziąseł, później do oczyszczania pierwszych ząbków. Regularne mycie zębów niemowlakowi pozwala znacząco zredukować ryzyko wystąpienia u niego próchnicy w późniejszych latach, co pozytywnie przekłada się na ogólny stan zdrowia dziecka. Sprawdź, jak powinno przebiegać mycie zębów u niemowlaka, jaką pastę wybrać i kiedy warto udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u stomatologa.  
jak myć zęby niemowlakowi

Od kiedy myć zęby niemowlakowi?

Zalążki zębów mlecznych tworzą się już w pierwszych tygodniach życia płodowego. Oznacza to, że dziecko przychodzi na świat z kompletem takich zalążków, które z czasem, zazwyczaj około 4. miesiąca życia, zaczynają ulegać mineralizacji i przesuwać się na zewnątrz dziąseł.
Rodzice, którzy zastanawiają się, od kiedy myć zęby niemowlakowi, powinni wiedzieć, że bakterie i kwasy, które znajdują się w jamie ustnej, mogą negatywnie wpłynąć na stan zalążków zębów mlecznych. Innymi słowy – w celu uchronienia dziecka przed próchnicą ważne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej dziecka już od pierwszych dni życia. Higiena ta sprowadza się przede wszystkim do dokładnego i regularnego oczyszczania dziąseł maluszka z resztek mleka.

Pierwsze mycie „zębów” niemowlakowi – jak powinno przebiegać?

Początkowo mycie „zębów” niemowlaka to tak naprawdę dokładne przemywanie dziąseł. Czynność ta nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka próchnicy w przyszłości, ale również zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia u maluszka pleśniawek i innych niepożądanych zmian w obrębie błon śluzowych. Ponadto regularne oczyszczanie dziąseł niemowlaka sprawia, że zaczyna się ono przyzwyczajać do tego rodzaju higieny, dzięki czemu łatwiej znosi późniejsze czyszczenie ząbków.
Aby sprawnie, szybko i skutecznie oczyścić dziąsła dziecka z resztek pokarmu, stosuj się do następującej instrukcji:
  1. Umyj ręce wodą z mydłem. Pamiętaj o oczyszczeniu obszarów między palcami i namydlaniu rąk przez co najmniej 30 sekund.
  2. Namocz gazik w ciepłej wodzie (uprzednio przegotowanej) albo w ostudzonym naparze z rumianku. Po ten drugi sięgnij zwłaszcza, jeśli u niemowlęcia pojawiły się pleśniawki.
  3. Owiń gazikiem palec wskazujący i zacznij delikatnie przesuwać nim po obu stronach dziąseł. Na ile to możliwe, przetrzyj też języczek niemowlaka.
  4. Po zakończeniu mycia dziąseł dziecka ponownie umyj dłonie.
Jeśli dziecko niechętnie poddaje się myciu jamy ustnej, skorzystaj z pomocy drugiej osoby – niech zabawia maluszka w czasie całej procedury.
Uwaga! Przemywanie dziąseł niemowlęciu powinno odbywać się dwa razy dziennie.

Mycie zębów niemowlaka – jaką pastę wybrać?

Kiedy tylko rodzice zauważą, że przez dziąsło dziecka przebija się koronka pierwszego ząbka, powinni zmienić sposób pielęgnacji jamy ustnej – mycie zębów niemowlakowi powinno bowiem odbywać się już przy pomocy pasty oraz szczoteczki.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo specjalistycznych past „od pierwszego ząbka”. Niemniej w czasie zakupów warto upewnić się, czy w produkcie zastosowano małą ilość fluoru, tj. maksymalnie 1000 ppm.
Bardzo ważne jest, aby mycie zębów u niemowlaka przebiegało przy użyciu minimalnych ilości produktu. Jako że dziecko w tym wieku nie jest w stanie wypluwać płynów, na szczoteczce powinna znaleźć się zaledwie odrobina pasty – o wielkości mniejszej niż wielkość ziarenka grochu.

Mycie zębów niemowlakowi – jak wybrać szczoteczkę?

Aby mycie zębów niemowlakowi nie doprowadziło do uszkodzeń w obrębie jamy ustnej, należy stosować odpowiednią szczoteczkę – z główką niewielkiej wielkości i o bardzo miękkim włosiu. W czasie zakupów można sugerować się podpowiedziami na opakowaniu. Jeżeli jest na nim umieszczony zapis, że szczoteczka może być stosowana „od pierwszego ząbka”, to śmiało można po nią sięgnąć.
Alternatywą dla szczoteczek z włosiem są produkty silikonowe, które rodzic zakłada na palec. Są one bardzo wygodne, a do tego bardzo dokładnie oczyszczają jamę ustną niemowlęcia i masują rozpulchnione dziąsła.

Mycie zębów u niemowlaka – jak powinno przebiegać?

Mycie zębów niemowlaka powinno odbywać się dwa razy dziennie – najlepiej po posiłkach. Należy nałożyć niewielką ilość pasty na szczoteczkę, a następnie bardzo delikatnie oczyszczać ząbki i dziąsła przy pomocy ruchów wymiatających.

Mycie zębów niemowlaka a próchnica butelkowa

Nawet dokładne i regularne mycie zębów niemowlaka może nie uchronić go przed próchnicą, jeśli rodzice nie przestrzegają zaleceń w zakresie sposobu karmienia dziecka. Należy pamiętać, że dzieci, które bardzo długo piją mleko oraz inne napoje z butelki, w większym stopniu niż inne narażone są na wystąpienie próchnicy butelkowej. Próchnica ta obejmuje zazwyczaj górne jedynki oraz dwójki – co wynika z częstego kontaktu tych zębów z cukrem.
Aby uchronić dziecko przed próchnicą butelkową (która me negatywny wpływ na stan zębów stałych w przyszłości oraz na ogólny stan zdrowia dziecka), należy zmienić sposób karmienia maluszka, czyli nauczyć go picia z kubka albo bidonu. Warto zrobić to przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia, najlepiej już po pierwszym półroczu.

Pierwsza wizyta u dentysty. Kiedy pójść z dzieckiem do stomatologa?

Wiesz już, jak myć zęby niemowlakowi. Co jednak z pierwszą wizytą u dentysty?
Otóż wizyta ta powinna nastąpić dość szybko, tj. w okolicach pierwszego lub drugiego roku życia. Warto udać się do stomatologa nawet jeżeli w jamie ustnej malca nie widać żadnych niepokojących zmian. To ważne, ponieważ w ten sposób dziecko przyzwyczaja się do kontroli stomatologicznych i później poddaje się im bez większego stresu.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.