Data publikacji:

Jak pozbyć się czkawki u noworodka?

Czkawka u malutkiego dziecka budzi niekiedy niepokój, jednak jest zupełnie naturalna. Nawet jeśli pojawia się często, nie świadczy o żadnych problemach zdrowotnych. Może być jednak męcząca, dlatego warto poznać sposoby na to, jak pozbyć się czkawki u noworodka oraz jak zapobiegać jej częstym napadom. Czasami wystarczy zmiana techniki karmienia czy troska o to, by nie wychładzał się tuż po kąpieli. Jak radzić sobie z czkawką, kiedy już się pojawi?
jak się pozbyć czkawki u noworodka

Częsta czkawka u noworodka – przyczyny

Jeśli chcesz znaleźć najlepszy sposób na to, jak pozbyć się czkawki u noworodka, zwłaszcza kiedy pojawia się ona bardzo często, postaraj się ustalić, w jakich okolicznościach mają miejsce napady. Głównym powodem występowania częstej czkawki u noworodka jest niedojrzałość organizmu, zarówno układu nerwowego, jak i mięśnia przepony. Dowodem na to jest fakt, że ta reakcja organizmu częściej męczy dzieci urodzone przed czasem. Z czasem czkawka będzie pojawiała się dużo rzadziej, dlatego uzbrój się w cierpliwość. Oczywiście nie znaczy to, że nie możesz spróbować ulżyć maluszkowi.
W jakich sytuacjach najczęściej pojawia się czkawka u noworodka?
  • Po jedzeniu – taką reakcję organizmu wywołuje zbyt duża ilość powietrza, która dostaje się wraz z pożywieniem do żołądka. Przyczyną może być zbyt łapczywe jedzenie, ale też niewłaściwa technika karmienia lub zły smoczek w butelce.
  • Kiedy organizm jest wyziębiony – obniżenie temperatury ciała bardzo często wywołuje u noworodków czkawkę. Może to mieć miejsce po kąpieli, podczas spaceru lub kiedy maluch leży w mokrym ubranku.
  • Ile trwa czkawka u noworodka?

    U dorosłego człowieka to nieprzyjemne doznanie mija zazwyczaj stosunkowo szybko. Ile trwa czkawka u noworodka? Zwykle tyle samo, co u starszego dziecka i dorosłej osoby – kilka minut. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy przeciąga się nawet do kilkudziesięciu minut. Jeżeli ma to miejsce często, a w dodatku maluch jest niespokojny, należy to zgłosić pediatrze podczas wizyty. Może to być jeden z objawów refluksu lub nawet zaburzeń neurologicznych.

    Jak pozbyć się czkawki u noworodka? Jaka pozycja ciała jest odpowiednia?

    Jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, jak pozbyć się ataku czkawki u noworodka, jest zmiana pozycji ciała na pionową. Oczywiście należy to robić bardzo ostrożnie, dbając o podparcie główki, podobnie jak przy podnoszeniu dziecka do odbicia. W tej pozycji głowa malucha powinna opierać się o ramię opiekuna, a brzuszek przylegać do jego ciała.
    Dzięki noszeniu w pozycji pionowej i bardzo delikatnemu uciskowi na brzuszek niemowlę ma szansę na pozbycie się nadmiaru powietrza, które zostało połknięte podczas posiłku. Takie działanie może przy okazji zapobiec nieprzyjemnym bólom brzucha.

    Problemy z karmieniem a czkawka u noworodka

    Jeśli czkawka pojawia się często po jedzeniu, można spróbować zapobiegać jej występowaniu poprzez wprowadzenie pewnych zmian. Jak pozbyć się czkawki u niemowlaka występującej po karmieniu? Twoim celem powinno być zmniejszenie ilości połykanego przez dziecko powietrza, ważna jest też próba ograniczenia zbyt łakomego spożywania pokarmu. Konkretny plan działania zależy od sposobu karmienia.

    Karmienie piersią

    Noworodki nie są jeszcze specjalistami w ssaniu mleka. Chociaż jest to dla nich naturalna umiejętność, zarówno mama, jak i dziecko muszą dopracować karmienie do perfekcji, a to wymaga czasu. Jeśli podejrzewasz, że dziecko połyka podczas ssania dużą ilość powietrza, skonsultuj technikę karmienia ze specjalistą. Wizyta może odbyć się w twoim domu, żeby zapewnić wam spokój i poczucie bezpieczeństwa.
    Z doradcą laktacyjnym warto umówić się również z innych przyczyn – właściwa technika karmienia jest często skutecznym sposobem na to, jak się pozbyć czkawki u noworodka, ale też znacznie poprawia komfort codziennego życia. Maluch, który jest najedzony i zadowolony, śpi i zachowuje się znacznie spokojniej.

    Karmienie butelką

    Jeśli dziecko jest karmione butelką, bez względu na to, czy mieszanką, czy mlekiem mamy, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na używane smoczki. Powinny one być dobrze dobrane, żeby pokarm nie wypływał zbyt szybko. Możesz postawić na tak zwane smoczki antykolkowe, które ograniczają dostawanie się do buzi powietrza. Uważaj na przekarmianie dziecka, ponieważ czkawka bywa też objawem przepełnionego żołądka.
    Bez względu na metodę karmienia, ważne jest, żeby podawać mleko noworodkowi na żądanie i reagować już na pierwsze objawy głodu. Dzięki temu unikniesz łapczywego ssania przez bardzo głodne i zdenerwowane niemowlę.

    Jak się pozbyć czkawki u noworodka? Zadbaj o komfort cieplny

    Noworodki błyskawicznie się wyziębiają, ponieważ ich mechanizm termoregulacji nie jest jeszcze doskonały. Wychłodzenie to niemal pewna czkawka, a w dodatku bardzo nieprzyjemne doznanie. Zauważyłeś, że tuż po kąpieli pojawia się czkawka u noworodka? Jak się pozbyć takich sytuacji? To bardzo proste – podczas mycia zamykaj drzwi od łazienki, a najlepiej wcześniej ją nagrzej. Od razu po wyjęciu dziecka z wanienki otul je miękkim ręcznikiem, wraz z głową. W łazience załóż też ubranko, kiedy maluch będzie zupełnie suchy, i dopiero wtedy zabierz noworodka do pokoju. Jeśli myjesz włoski, rób to na samym końcu, by niemowlak nie przebywał długo z mokrą głową – w ten sposób błyskawicznie traci ciepło.
    Przegrzewanie dziecka to ogromny błąd, dotyczy to przebywania w domu i spacerów. Sprawdzaj jednak regularnie jego kark. Jeśli jest chłodny, zadbaj o kocyk lub cieplejsze ubranie, żeby nie dopuścić do wychłodzenia ciała.
    Jak widzisz, masz wiele możliwości na to, jak pozbyć się czkawki u noworodka, a przede wszystkim jak unikać jej częstych nawrotów. Uzbrój się w cierpliwość – częste czkawki miną, podobnie jak inne niemowlęce przypadłości.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym