Data publikacji:

Jak przygotować się do pierwszego badania prenatalnego?

Badania prenatalne są niezwykle ważne w trakcie ciąży. Chcesz wiedzieć, jakie badania prenatalne czekają każdą przyszłą mamę i czego powinnaś się po nich spodziewać? Przeczytaj poniższy artykuł. Podpowiadamy w nim, jak przygotować się do pierwszego badania prenatalnego. Zapraszamy do lektury!
Jak przygotować się do pierwszego badania prenatalnego?

Jak przygotować się do pierwszego badania prenatalnego? Sprawdź, dlaczego należy wykonywać badania prenatalne

Zanim opowiemy, jak przygotować się do pierwszego badania prenatalnego, najpierw zastanówmy się w ogóle, dlaczego badania prenatalne są w ciąży tak istotne.
Dzięki badaniom prenatalnym przyszła mama wie, czy jej dziecko jest zdrowe. Badania potrafią wykryć wszelkie wady rozwojowe, genetyczne, a nawet zaburzenia płodu wynikające z chorób współistniejących matki. Wykrycie takich wad jest niezwykle istotne, ponieważ przyszła mama może odpowiednio zareagować i np. zacząć przyjmować leki. Co więcej, taka wiedza jest niezbędna w ciężkich przypadkach, kiedy ciąża zagraża życiu matki, co jest wskazaniem do jej przerwania.
Warto dodać, że badania prenatalne dzielimy na nieinwazyjne i inwazyjne. Badania inwazyjne najczęściej wykonywane są w grupie wysokiego ryzyka, czyli wtedy, kiedy w rodzinie ze strony matki lub ojca dziecka pojawiają się poważne dziedziczne schorzenia.

Pierwsze badania prenatalne – jakie musisz wykonać?

Jakie badania prenatalne powinna wykonać każda przyszła mama? Poniżej lista tych najważniejszych.
  • USG genetyczne
Badanie USG to najpopularniejsze badanie prenatalne wykonywane w ciąży. Tak naprawdę wykonuje je praktycznie każda ciężarna kobieta. Pierwsze badanie USG najlepiej wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży. Najczęściej jednak lekarze wykonują je między 12. a 13. tygodniem – wtedy obraz jest najlepszy.
Po co wykonuje się pierwsze badanie USG? Po to, aby określić wiek ciąży i na tej podstawie wyznaczyć termin porodu. To badanie pozwala ocenić też anatomię płodu. Lekarz w tym terminie jest w stanie wykryć wiele wad, m.in. wytrzewienie. Ponadto pierwsze badanie USG pozwala wykryć wady chromosomalne. Czy wiesz, że samo badanie USG może rozpoznać około 80% płodów z zespołem Downa? Takie badanie jest więc niezwykle skuteczne i rzadko zdarzają się pomyłki. Zwłaszcza jeśli łączy się je z innymi badaniami prenatalnymi. Badanie USG wykrywa też zespół Turnera, rozszczep podniebienia, zespół Edwardsa, rozszczep kręgosłupa czy wodogłowie.
W ciąży badanie USG wykonuje się 3 razy – na samym początku w 1. trymestrze, między 18. a 23. tygodniem ciąży oraz między 28. a 32. tygodniem ciąży.
  • Test PAPP-A
Inaczej nazywany testem podwójnym. Aby wykonać test PAPP-A przyszłej mamie pobiera się krew. Nierzadko łączy się to badanie z badaniem USG. Test PAPP-A to test przesiewowy. Wykrywa on zespół Downa i inne wady chromosomalne, takie jak zespół Edwardsa.
  • Testy NIPT
Testy NIPT to coś w rodzaju dodatkowych badań prenatalnych. Są ta badania płatne, a ich cena waha się między 1700 a nawet 3000 zł. Ta cena jest jednak uzasadniona – czułość tych testów to 99,8%. Na czym polegają testy NIPT? Od matki pobiera się krew i bada się w niej DNA płodowe. Takie testy można wykonywać już od 10. tygodnia ciąży. Niestety są to jedynie badania dodatkowe, a nie testy diagnostyczne, dlatego, jeśli wykażą one nieprawidłowe wyniki, to trzeba potwierdzić je inwazyjnym badaniem prenatalnym. Testy NIPT są różne. Każdy test bada inny zakres wad. Przed jego wykonaniem należy więc skonsultować się z lekarzem.

Badania prenatalne – jak wyglądają? Ile trwa badanie prenatalne?

Badania prenatalne nieinwazyjne, które opisywaliśmy powyżej, to głównie badania z krwi i badania ultrasonograficzne. O badaniach z krwi nie trzeba pisać zbyt wiele. Trwają one krótko i są bezbolesne. Co z badaniem USG?
Wiele kobiet miało już wcześniej do czynienia z takim rodzajem badania, np. przy okazji wizyty u ginekologa czy podczas USG jamy brzusznej. Kobiety ciężarne mają jednak wątpliwości co do tego, jak wykonywane są pierwsze badania prenatalne – dopochwowo czy przez brzuch?
Już spieszymy z odpowiedzią. Wszystkie badania USG wykonywane do 11.–12. tygodnia ciąży są badaniami dopochwowymi. Później w II i III trymestrze ciąży USG zazwyczaj wykonuje się przez brzuch. Istnieją jednak wyjątki. Jakie? Kiedy lekarz chce ustalić położenie łożyska lub długość szyjki macicy. Wówczas nawet w II lub III trymestrze USG może być wykonane dopochwowo.
Ile trwa badanie USG? Zazwyczaj 15–20 minut. Wyjątkiem jest badanie USG wykonywane w połowie ciąży, czyli między 18. a 23. tygodniem. To trwa nawet od 30 do 45 minut. Warto dodać, że badanie USG nie powinno być dla pacjentki bolesne.

Badania prenatalne – jak się przygotować?

Do badań prenatalnych nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Mamy oczywiście na myśli nieinwazyjne badania opisane powyżej. Jeśli chodzi o pobranie krwi, to przyszłe mamy nie muszą być na czczo. Przed ich wykonaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem. To on powie, kiedy takie badanie należy przeprowadzić i o jakiej porze. Przed badaniem USG warto opróżnić pęcherz i przynajmniej na 2–3 godziny przed badaniem nie spożywać obfitych posiłków, zwłaszcza jeśli mówimy o badaniu USG wykonywanym przez brzuch.
Wykonanie odpowiednich badań prenatalnych jest w ciąży niezwykle istotne. Nie warto więc o nich zapominać. Należy też oczywiście skonsultować je z lekarzem prowadzącym. To on najlepiej wytłumaczy, jakie badania są konieczne i kiedy należy je wykonać.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.