Data publikacji:

Jak sprawdzić, czy noworodek słyszy?

Wielu rodziców zastanawia się, jak sprawdzić, czy noworodek słyszy. W większości przypadków wystarczy sprowokować nagły, głośny hałas, aby maluch rozłożył szeroko rączki w geście Moro albo przerwał ssanie czy obudził się z głębokiego snu. Jeśli twoje dziecko nie prezentuje takich zachowań w reakcji na głośne dźwięki i martwisz się o jego słuch, możesz skonsultować się z lekarzem pediatrą.
jak sprawdzić czy noworodek słyszy

Od kiedy noworodek słyszy?

Zastanawiasz się, od kiedy noworodek słyszy? Oczywiście już od pierwszego dnia życia… a nawet znacznie wcześniej. Ucho oraz jego struktury rozwijają się już pod koniec pierwszego trymestru ciąży i udoskonalają mniej więcej w 14. tygodniu jej trwania.  Od około 5. miesiąca ciąży, czyli nieznacznie później, aparat słuchowy zaczyna pracować – co oznacza, że dziecko zaczyna słyszeć.
Niektórzy rodzice zastanawiają się, jak sprawdzić, czy płód słyszy. Oczywiście jest to bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Oceny słuchu dziecka dokonuje się zatem dopiero po jego przyjściu na świat.

Badanie, które sprawdza, czy noworodek słyszy. Kiedy jest wykonywane?

To, czy noworodek słyszy, sprawdza się jeszcze zanim opuści on wraz z mamą szpitalny oddział położniczy. Służy temu badanie wykonywane w ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Najczęściej wynik testu jest prawidłowy, a do książeczki zdrowia malca wklejana jest naklejka-certyfikat w kolorze niebieskim.
Jeżeli badanie słuchu u noworodka nie wyszło, czyli wynik okazał się nieprawidłowy, oznacza to, że w danym momencie badane dziecko nie słyszało prawidłowo jednym lub obydwoma uszami. Nie musi to oznaczać niedosłuchu lub innych zaburzeń. Nieprawidłowy wynik testu może mieć związek na przykład z zaleganiem mazi słuchowej w przewodach słuchowych.
Gdy badanie nie wychodzi prawidłowo, w książeczkę wkleja się żółtą naklejkę. Oznacza to, że badanie słuchu powinno być wkrótce powtórzone.

Jak sprawdzić, czy noworodek słyszy?

Jeśli chcesz upewnić się, czy noworodek słyszy, zwróć uwagę na jego zachowanie w reakcji na gwałtowne bodźce dźwiękowe. Jeżeli na dźwięk upadnięcia jakiegoś przedmiotu, klaśnięcia czy krzyku malec zaciska powieki, rozkłada szeroko ręce w odruchu Moro, przerywa ssanie albo po prostu się budzi, najprawdopodobniej oznacza to, że z jego słuchem jest wszystko w porządku.
Z czasem, w kolejnych miesiącach życia, niemowlę zaczyna odwracać głowę w kierunku hałasu. Mniej więcej w 10. miesiącu życia powinno już ono reagować na ciche nawoływanie go z odległości około 2 metrów.

Niemowlę nie odwraca główki w kierunku dźwięku – co robić?

Oczywiście może się zdarzyć, że słuch u niemowlaka nie będzie prawidłowy. Sygnały tego typu zaburzeń to nieodwracanie główki nawet w przypadku pojawienia się dużego hałasu, niereagowanie na nietypowe dźwięki wydawane przez zabawkę czy brak zainteresowania jakimikolwiek dźwiękami. W takiej sytuacji konieczne jest udanie się z niemowlęciem do pediatry.

Czy niedosłuch u niemowlaka można cofnąć?

Gdy badanie słuchu wskazuje na nieprawidłowości, wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy niedosłuch u niemowlaka można cofnąć. W niektórych przypadkach niestety nie jest to możliwe, ponieważ uszkodzenie/niedorozwój ma charakter trwały. Zdarza się jednak, że niedosłuch spowodowany jest infekcją ucha środkowego albo zalegającą w uchu wydzieliną – w takiej sytuacji, po wdrożeniu odpowiedniego leczenia, przypadłość może minąć samoistnie. O tym, czy istnieje takie prawdopodobieństwo, informuje lekarz pediatra bądź laryngolog.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.