Data publikacji:

Jak sprawdzić, czy noworodek widzi?

Kiedy dziecko przychodzi na świat, nie wszystkie jego zmysły działają perfekcyjnie. Dla przykładu zmysł wzroku potrzebuje aż kilku miesięcy, aby stać się doskonałym. Początkowo maluch nie podąża wzrokiem za przedmiotami i nie reaguje na pokazywane mu zabawki, co może budzić niepokój rodziców. Jak sprawdzić, czy noworodek widzi i kiedy warto udać się z małym dzieckiem do okulisty?
jak sprawdzić czy noworodek widzi

Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy noworodek zaczyna widzieć. W istocie dziecko widzi już w momencie narodzin, jednak jego wzrok jest nie działa jeszcze tak, jak u osoby dorosłej. W pierwszych tygodniach życia maluch widzi nieostro – szacuje się, że ostrość widzenia odpowiada od 5% do 10% ostrości widzenia u osoby dorosłej widzącej prawidłowo. Noworodek nie dostrzega również kolorów, widzi świat w szarościach. Dlatego stymulując jego wzrok, warto pokazywać mu czarno-białe obiekty.

Rozwój wzroku dziecka. Jak widzi noworodek w 2. tygodniu, a jak widzi 2-miesieczne dziecko?

Zastanawiasz się, jak widzi noworodek w 2. tygodniu życia? Niestety wzrok takiego malca jest bardzo słabo wykształcony. Dziecko potrafi skupić wzrok na obiektach znajdujących się około 30 cm od jego twarzy. Wciąż też nie rozróżnia kolorów.
W 2. i 3. miesiącu życia rozwój wzroku u dziecka gwałtownie przyspiesza. Malec dobrze widzi już na odległość około 60 cm. Zaczyna skupiać wzrok na ludzkiej twarzy i zdecydowanie odwzajemnia już uśmiech. Po trzecim miesiącu życia zmysł wzroku wciąż nie jest jeszcze doskonały, ale niemowlę jest już w stanie dostrzec szczegóły: ogląda swoje dłonie, interesują go zabawki oraz np. kolczyki mamy. Zaczyna już rozróżniać kolory, dlatego im bardziej kolorowa jest zabawka, tym szybciej i na dłużej przykuje jego uwagę.
Po szóstym miesiącu życia dziecko widzi już naprawdę dobrze. Dostrzega przedmioty, które znajdują się daleko od niego – dlatego też z chęcią podpełza do leżących w oddali zabawek. Zauważa detale i z wielką uwagą im się przygląda. Gdy dziecko ma 12 miesięcy, widzi już niemal tak doskonale, jak osoba dorosła.

Jak sprawdzić, czy noworodek widzi?

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy noworodek widzi, to musisz wiedzieć, że najpewniej został on już poddany pierwszemu badaniu okulistycznemu. Przeprowadza się je na oddziale neonatologicznym wkrótce po przyjściu dziecka na świat. Lekarz sprawdza, czy źrenice noworodka prawidłowo reagują na światło, tj. czy powiększają się i zmniejszają. Dodatkowo ocenia się ruch gałek ocznych.
Oczywiście badanie to ma swoje ograniczenia – zmysł wzroku nie działa jeszcze perfekcyjnie, dlatego lekarze nie mogą go w pełni ocenić. Dlatego ważne jest, aby rodzice obserwowali reakcje malca na różne bodźce, a w razie zauważenia nieprawidłowości – skonsultowali się z pediatrą albo bezpośrednio z okulistą.

Wzrok noworodka lub niemowlaka – kiedy do lekarza?

Ocena tego, czy niemowlę dobrze widzi, tak naprawdę nie jest specjalnie trudna. Jeśli malec nawiązuje kontakt wzrokowy z rodzicami, podąża wzrokiem za obiektami i wykazuje zainteresowanie zabawkami, a później drobnymi elementami, to najpewniej wszystko jest w porządku.
Konsultacja jest natomiast potrzebna, jeżeli dziecko:
 • ma już kilka tygodni i nie skupia wzroku na twarzy rodziców,
 • nie reaguje na pokazywane mu zabawki, choć ukończyło już 2-3 miesiąc życia,
 • zezuje, chociaż ma już kilka miesięcy,
 • podąża wzrokiem za zabawką jedynie jednym okiem.
 • Niepokojące sygnały to również:
 • mrużenie oczu w reakcji na światło,
 • pojawianie się mimowolnych ruchów gałek ocznych,
 • zaczerwienienie oczu,
 • pojawienie się ropnej wydzieliny,
 • brak łez w trakcie płaczu u kilkumiesięcznego niemowlęcia,
 • opadanie powiek,
 • widoczny odblask w oku dziecka na zdjęciu wykonanym z lampą błyskową – to objaw, który wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.