Data publikacji:

Jestem w ciąży, a test wychodzi negatywny – co to znaczy?

Na rynku znajdziesz wiele różnych testów ciążowych, których działanie polega na tym samym – wykryciu gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu produkowanego przez zarodek już na początku ciąży. Niestety, wynik testu ciążowego może czasem zaskoczyć przyszłą mamę. Sprawdź, dlaczego test ciążowy wychodzi negatywny mimo ciąży. Poznaj rodzaje testów ciążowych.
jestem w ciąży, a test wychodzi negatywny

Dlaczego test wychodzi negatywny? Jestem w ciąży!

Pierwszą i najbardziej powszechną przyczyną jest wykonanie testu ciążowego zbyt wcześnie, gdy hormon gonadotropina kosmówkowa nie osiągnął jeszcze stężenia dostatecznie wysokiego, by móc zostać wykryty. 
Przed użyciem koniecznie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania, by dowiedzieć się, kiedy możesz takie test wykonać. Większość testów ciążowych zaleca się wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, ale nie wszystkie. Istnieje możliwość, że test, który kupiłaś, nie wykrywa wczesnej ciąży. Większość testów możesz wykonać już w przypadku 2–3 tygodnia ciąży, czyli bardzo szybko po zapłodnieniu, ale są też testy starszej generacji, które nie wykryją tak wczesnej ciąży.
Czy przechowywałaś test przez wiele dni w rozgrzanym samochodzie? A może trzymałaś go w wilgotnej łazience z dostępem do wody? Przechowywanie testu w nieodpowiednich, wymienionych przez producenta warunkach może negatywnie wpłynąć na jego działanie. Może się okazać, że test został wcześniej uszkodzony i pokaże wynik negatywny mimo wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej w twoim organizmie.
Niestety, negatywny wynik testu ciążowego może także towarzyszyć ciąży pozamacicznej lub tzw. pustemu jaju płodowemu, czyli w przypadku obecności pęcherzyka żółtkowego i owodni w jamie macicy przy jednoczesnym pustym jaju płodowym.

Test ciążowy – kiedy robić? Czy test ciążowy trzeba robić rano?

Test ciążowy można wykonywać o dowolnej porze dnia czy nocy. Niektórzy producenci testów zalecają, by wykonać go rano, ale nie tyczy się to wszystkich. Poranny mocz powinien zawierać najwyższe stężenie beta hCG, stąd prawdopodobieństwo, że wykryje ciążę, jest najwyższe.

Nieregularne miesiączki – kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy?

Miesiączkujesz nieregularnie? Odczekaj ze zrobieniem testu tyle dni, ile trwał twój najdłuższy cykl w ciągu ostatnich kilku miesiącach. Oczywiście, jeśli miesiączka wciąż się nie pojawia, a wynik testu ciążowego wyszedł negatywny, należy powtórzyć test za kilka–kilkanaście dni. 
Niestety, w przypadku nieregularnych miesiączek trudno jest zaplanować czas wykonania testu, ponieważ nie da się dobrze określić, kiedy doszło do zapłodnienia, jeśli nie zauważyłaś, kiedy miałaś dni płodne. 

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży są zazwyczaj odczuwalne dopiero w 4–6 tygodniu ciąży, chociaż niektóre kobiety czują się inaczej już w 2–3 tygodniu ciąży. To, kiedy objawy wystąpią i jak intensywne będą, jest trudne do przewidzenia. 
Co ciekawe, ta sama kobieta może mieć zupełnie inne pierwsze objawy ciąży w przypadku zajścia w drugą, trzecią czy kolejną ciążę. Wiąże się to oczywiście z hormonami, ale też z postrzeganiem swojego ciała przez przyszłą mamę. 
Pierwsze objawy ciąży:
  1. Ból piersi
  2. Nudności
  3. Ból głowy
  4. Ból brzucha
  5. Zmęczenie
  6. Senność
  7. Wrażliwość na zapachy
  8. Zmiana apetytu
  9. Brak miesiączki

Na co zwrócić uwagę przed wykonaniem testu ciążowego?

  • Test wykonaj najwcześniej w dniu, w którym zaleca to producent. Szczegóły znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania.
  • Unikaj picia dużej ilości wody przed wykonaniem testu. Bardzo rozwodniony mocz będzie miał mniejsze stężenie gonadotropiny kosmówkowej, którą wykrywa test.
  • Staraj się test wykonać rano, gdy mocz jest najbardziej stężony.

Rodzaje testów ciążowych

  • Płytkowy test ciążowy
Nazywany inaczej kasetowym testem ciążowym. Mocz należy pobrać do pojemnika lub naczynia, a następnie, za pomocą małej plastikowej pipetki, pobrać określoną przez producenta ilość kropel. 
Mocz za pomocą pipety trzeba umieścić we wskazanym przez producenta testu miejscu na płytce. Wynik można odczytać po kilku minutach.
  • Paskowy test ciążowy
Mocz należy pobrać do pojemnika, a następnie zanurzyć w nim paskowy test ciążowy na określony przez producenta czas, wyjąć pasek i poczekać kilka minut. Następnie wystarczy odczytać wynik.
  • Strumieniowy test ciążowy
Taki test przypomina duży flamaster. Plastikową końcówkę należy zdjąć i oddać mocz bezpośrednio na płytkę absorbującą. Wynik jest gotowy do odczytu po kilku minutach. 

Jaki test ciążowy jest najlepszy?

Każdy działa na tej samej zasadzie, dlatego trudno jest wybrać jeden jedyny, który jest najlepszy. Jeśli wolisz pobrać mocz do pojemnika i dopiero potem zaburzyć test w moczu lub zaaplikować odpowiednią ilość moczu na test za pomocą pipetki, postaw na test paskowy lub płytkowy. 
Możesz też po prostu nasiusiać na test bez konieczności pobierania go wcześniej do pojemnika, jeśli wybierzesz test strumieniowy. To wszystko zależy od twoich preferencji i od tego, co jest dla ciebie bardziej wygodne.
Ze strony ekonomicznej najlepsze wydają się paskowe testy ciążowe, które kosztują o wiele mniej w porównaniu na przykład do tych strumieniowych. 

Jestem w ciąży, a test wychodzi negatywny – co robić?

Jeśli testy ciążowe kilku różnych marek wychodzą negatywne, a ty jesteś pewna, że jesteś w ciąży, koniecznie udaj się do ginekologa na wizytę.
Zdjęcie: Envato Elements