Data publikacji:

Jaki kask do nauki chodzenia?

Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?

jaki kask do nauki chodzenia

Kask do nauki chodzenia – co to?

Kask do raczkowania czy chodzenia to specjalny gadżet, który ma chronić głowę dziecka przed konsekwencjami upadków czy uderzeń, o które w okresie kształcenia się omawianych umiejętności niestety nietrudno.

Tego typu produkty rekomendowane są dzieciom od 6. miesiąca życia. Wykonane są z miękkich materiałów (bawełna, spandex, pianka polietylenowa) i są bardzo lekkie. Można je regulować, dopasowując do obwodu głowy dziecka, mają też specjalne otwory, które umożliwiają sprawną wentylację. Taki ochraniacz do nauki chodzenia dostępny jest w różnych wzorach i kolorach.

Kask do raczkowania – tak czy nie?

Kask do nauki chodzenia budzi bardzo skrajne opinie – niektórzy twierdzą, że to znakomity gadżet, inni, że absurdalny i zaburzający rozwój. Przyjrzyjmy się obu stanowiskom. 

Kask do raczkowania i chodzenia – dlaczego warto?

Zwolennicy tego typu akcesoriów podkreślają, że choćby opiekun dziecka miał „oczy dookoła głowy” i znajdował się tuż obok malucha przez 24 godziny na dobę, to i tak nie jest w stanie uchronić go przed wszystkimi upadkami oraz uderzeniami. Zauważają również, że nierzadko zdarza się, że upadające dziecko uderza się na tyle mocno, że musi zostać dokładnie przebadane przez lekarza – co wiąże się z kilkoma godzinami spędzonymi w szpitalu lub na pogotowiu.
Zwolennicy kasków do chodzenia podkreślają również, że nie chodzi o to, aby użytkować gadżet przez cały czas, a jedynie, aby zakładać go dziecku w szczególnych sytuacjach. Przykładem jest intensywna zabawa z innymi dziećmi.

Ochraniacz do nauki chodzenia – minusy

Przeciwnicy kasków do nauki chodzenia podkreślają, że gadżet ten może dawać dziecku złudne poczucie bezpieczeństwa. Może ono sprawić, że dziecko nie wykształci właściwych zachowań, tj. że nie nauczy się pewnej ostrożności. W konsekwencji kiedy maluch nie będzie miał na sobie kasku, może uderzyć się znacznie mocniej, niż gdyby nigdy nie miał z takim gadżetem do czynienia.

Kask do nauki chodzenia jest krytykowany również za to, że niepotrzebnie ogrzewa on główkę dziecka oraz że zwyczajnie źle wygląda. 

Ochraniacz do nauki chodzenia – jaki wybrać?

Każdy rodzić musi sam zadecydować, czy kask do raczkowania i nauki chodzenia będzie w przypadku ich dziecka dobrym rozwiązaniem. Należy jednocześnie zauważyć, że maluchy bywają bardzo różne. Niektóre cechują się dużą ostrożnością i nie przepadają za aktywnością fizyczną, inne są bardzo energiczne i zdają się ciągle sprawdzać swoje możliwości. To właśnie w przypadku tych „żywych sreber” ochraniacz do nauki chodzenia może okazać się naprawdę przydatnym akcesorium. 
Jeśli zdecydujesz się na takie zabezpieczenie dla pociechy, to pamiętaj, aby przed zakupem zwrócić uwagę na kilka jego cech. 

Stopień zabudowania kasku

Niektóre modele są całkowicie zabudowane. Przypominają one popularne kaski „orzeszki”, tyle że są o wiele lżejsze. Inne kaski są zabudowane częściowo – chronią jedynie te części głowy, które najbardziej narażone są na uderzenie.

Materiał wykonania

Kask do nauki chodzenia może być wykonany ze specjalnej tkaniny z wkładem amortyzującym, z gąbki pokrytej bawełną albo z lekkiej i doskonale amortyzującej uderzenia pianki PE (polietylenowej). Najbardziej popularne są to ostatnie. Pianka nie jest toksyczna, a sam kask nierzadko ma atesty, które to potwierdzają. 

Wentylację

Kask do raczkowania i nauki chodzenia nie może przyczyniać się do pocenia główki dziecka. Aby rzeczywiście tak się nie działo, dany model musi mieć specjalne otwory wentylacyjne albo okrywać główkę jedynie częściowo. 

Waga

Produkt musi być wyjątkowo lekki – tylko taki nie będzie powodował dyskomfortu u dziecka i nie będzie nadwyrężał kręgów szyjnych. Najlepsze kaski ważą mniej niż 100 g. 

Atesty i certyfikaty

Ochraniacz do nauki chodzenia powinien być odznaczony certyfikatami, które potwierdzają, że został on wyprodukowany z nietoksycznych, sprawdzonych materiałów. Im więcej certyfikatów na opakowaniu produktu, tym lepiej. 

Co zamiast kasku?

Jak zabezpieczyć dziecko przed uszkodzeniami ciała w sposób inny niż poprzez zakup kasku? Oto najbardziej skuteczne sposoby. 

Zabezpiecz rogi i kanty

Wszystkie meble, które mają ostre krawędzie i kanty, powinny być zabezpieczone specjalnymi osłonkami lub listewkami. To właśnie one stanowią największe zagrożenie dla główki dziecka. 

Usuń serwety i obrusy

Dzieci są bardzo ciekawe i sięgają po niemal wszystko – więc również po serwetę czy obrus. Aby przedmioty znajdujące się na stole nie spadły dziecku na głowę, zrezygnuj z takich dodatków. Dobrze byłoby również przenieść szklane albo bardzo ciężkie dekoracje, po które maluszek może sięgnąć. 

Bramka

Aby dziecko nie sturlało się ze schodów, warto zabezpieczyć je specjalną bramką. Obecnie takie produkty wcale nie są wyjątkowo drogie. 

Utrudnienie dostępu

Niektóre dzieci wyjątkowo uparcie podejmują czynności, które są dla nich niebezpieczne. Może być to ciągłe wchodzenie pod stół, a następnie uderzanie się głową w blat, może to być też wspinanie się na oparcie fotela. Jeśli zauważasz, że twoja pociecha ma takie „ulubione” miejsca, uniemożliw jej do nich dostęp (np. włóż pod stół coś dużego i ciężkiego), przysuń fotel do ściany itd. 
Jeśli zastosujesz się do tych zasad i będziesz mieć „oczy dookoła głowy”, kask do nauki chodzenia rzeczywiście może okazać się niepotrzebny.

Zdjęcie: seventyfourimages/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.