Data publikacji:

Jaki kokon-kojec dla niemowlaka?

Do gadżetów, które mają ułatwić rodzicom opiekę nad dzieckiem, należy bardzo popularny kojec dla niemowlaka. Zastanawiasz się, jaki wybrać, aby i tobie zaczął pomagać? A może na początek chcesz poznać korzyści płynące z zakupu? Zarówno wskazówki dotyczące wyboru, jak i opis zalet kojca znajdziesz poniżej.
kojec dla niemowlaka

Kokon, kojec dla niemowlaka – co to jest?

Kojec do spania dla niemowlaka, często zwany kokonem, można opisać jako matę z miękkimi, tapicerowanymi bokami. Pod pewnymi względami przypomina ona niektóre legowiska dla zwierząt, choć oczywiście przeznaczona jest dla dzieciaczków. Taki kojec dla niemowlaka znany jest w krajach skandynawskich od wielu lat. W Polsce zaczął być popularny dopiero niedawno – należy jednak zauważyć, że błyskawicznie zdobył serca młodych rodziców.

Kojec dla niemowlaka – zalety i wady

Mata-kojec dla niemowlaka to produkt, który ma naprawdę całe mnóstwo zalet. Oto te, które będą miały dla ciebie największe znaczenie.
  • Kojec sprawia, że dziecko śpi mocniej
W oczach dorosłych łóżko niemowlaka jest malutkie, dla niego samego jest to jednak ogromna przestrzeń, do której nie jest przyzwyczajony. Należy pamiętać, że na kilka tygodni przed przyjściem na świat, dziecko przebywało w bardzo ciasnym miejscu, dlatego też ciasnota dobrze mu się kojarzy. Kokon-kojec dla niemowlaka otula maluszka z każdej strony. To właśnie sprawia, że dziecko czuje się bardziej bezpieczne, łatwiej zasypia i dłużej śpi.
  • Kojec świetnie sprawdza się podczas wspólnych nocy
Nie jest tajemnicą, że malutkie dzieci najchętniej śpią ze swoimi rodzicami. Jednak nie wszyscy rodzice czują się swobodnie w takich warunkach – niektórzy tak bardzo obawiają się że niechcący zrobią krzywdę niemowlęciu, że ostatecznie budzą się zupełnie niewyspani. Problem ten likwiduje kojec dla niemowlaka. Otulone dziecko jest spokojne, a rodzic – czując barierę, która oddziela go od delikatnego ciałka dziecka, zasypia bez obaw.
  • Kokon świetnie sprawdza się podczas wyjazdów
Tego typu kojec świetnie sprawdza się jako turystyczne łóżeczko. Jeśli nie masz aż tyle miejsca w bagażniku, by zmieścić tradycyjne łóżko turystyczne, to po prostu zabierz ze sobą kojec. Pamiętaj też, że może być on lepszym rozwiązaniem również dlatego, że jest dziecku dobrze znany, co daje mu poczucie bezpieczeństwa.
  • Kojec dla niemowlaka idealnie sprawdza się jako mata do zabawy
W takim kokonie dziecko może wygodnie ćwiczyć podnoszenie główki. Jeżeli natomiast odpowiednio zabezpieczysz dno, mata może służyć do wietrzenia pupy niemowlęcia. Dla starszych dzieci rozwiązany kojec często stanowi całkiem przytulną przestrzeń do zabawy.
  • Kokon jest idealny do dziecięcego łóżeczka
Bardzo ruchliwe niemowlęta mają pewną tendencję do uderzania się w drewniane szczebelki łóżeczka. Miękki i wygodny kokon temu zapobiega, a dodatkowo sprawia, że dziecku jest bardzo przytulnie. Jeśli więc zdecydujesz się na zakup takiego produktu, śmiało możesz zrezygnować z ochraniacza do łóżeczka.

Uwaga! Jeśli wybierzesz kokon, który można rozwiązywać, może on służyć dziecku nawet do 18. miesiąca życia. Wiele maluszków czuje się w kojcu tak dobrze, że bardzo długo nie chce z niego rezygnować. Kojec do spania dla niemowlaka – jaki wybrać?

Chcesz kupić kojec do spania dla niemowlaka, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Oto kilka podpowiedzi:
  • Materiał wykonania
Rodzaj tkaniny, z której uszyto kojec dla niemowlaka, jest niezwykle ważny. Przede wszystkim należy pamiętać, że musi być to tkanina ekologiczna, organiczna, pochodząca z odpowiedzialnych źródeł. Kupując taki produkt, masz pewność, że twoje dziecko nie będzie miało kontaktu z chemikaliami, które mogły pozostać w tkaninie jako resztki poprodukcyjne.

Jeśli chodzi o sam rodzaj tkaniny, to tutaj wybór jest bardzo duży. Kokon-kojec dla niemowlaka zazwyczaj wykonany jest z bawełny lub tkaniny bambusowej, ale nierzadko ma też dodatkowe wstawki z velvetu, pluszu czy polaru minky. Na taki cieplejszy model warto zdecydować się, jeżeli dziecko przyjdzie na świat jesienią lub zimą. Dzieci „letnie” najlepiej jest umieszczać w przewiewnych i lekkich kokonach z przędzy bambusowej.
Uwaga! Pamiętaj, że dobrej jakości kojec dla niemowlaka będzie miał certyfikaty, które będą potwierdzały, że jest on produktem bezpiecznym. Podstawowym certyfikatem jest Oeko-Tex Standard 100.
  • Rodzaj wypełnienia
Taka mata-kojec dla niemowlaka może być wypełniona naturalnym wsadem (np. puchem gęsi). O wiele lepsze, bo nieuczulające, są jednak produkty wypełnione syntetyczną kulką silikonową albo po prostu gąbką.
  • Rozmiar kojca
Kojec dla niemowlaka zasadniczo nie służy dziecku specjalnie długo, bo zaledwie kilka miesięcy. Niemniej warto wiedzieć, że modele regulowane – których wielkość dopasowuje się przy pomocy sznurka, zazwyczaj używane są kilka tygodni dłużej.
  • Możliwość prania
Idealny kokon-kojec dla niemowlaka to taki, który bez większych obaw można włożyć do pralki i wyprać – wraz z materacykiem. Należy pamiętać, że niemowlętom często zdarza się ulewać. Ulane mleko bez trudu przecieka przez bawełnę i wnika w materacyk, co skutkuje powstaniem charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu.
  • Wygląd
Oczywiście, kupując kojec dla niemowlaka, warto zwrócić uwagę również na jego wygląd. Najmodniejsze obecnie wzory to te nawiązujące do stylu boho oraz natury – czyli jest to wszelkiego rodzaju roślinność: delikatne listki oraz przepiękne, zachwycające kwiaty. Jeśli pragniesz, aby kokon łagodnie wpisał się w wystrój dziecięcego pokoju, wybierz z kolei model jednobarwny, w którymś z popularnych obecnie, delikatnych odcieni.
Autor: Robert Wojtaś