Data publikacji:

Czy można kucać w ciąży?

Ciąża to czas piękny i wyjątkowy, ale też obwarowany różnymi ograniczeniami. Niektóre są oczywiste – jak to, że przyszłej mamie nie wolno pić alkoholu i palić papierosów. Inne wzbudzają wątpliwości i do tej grupy należy między innymi kucanie w ciąży. Wyjaśniamy, czy można kucać w ciąży, kiedy przestać to robić i które ciężarne powinny uważać na te i podobne ruchy bardziej niż pozostałe.
kucanie w ciąży

Czy można kucać w ciąży?

Zastanawiasz się, czy można kucać w ciąży? W takim razie mamy dla ciebie dobrą wiadomość – jeśli twoja ciąża przebiega bez powikłań, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przyjęła pozycję kucającą, aby np. zawiązać sobie buty.
W szczególności nie stanowi to zagrożenia dla kobiet będących w zdrowo rozwijającej się ciąży w jej pierwszych tygodniach – kiedy brzuch w ogóle nie jest jeszcze powiększony. W późniejszych miesiącach wciąż nie stanowi to zagrożenia, może jednak sprawić przyszłej mamie spory dyskomfort.
Oczywiście należy przestrzec, że kucanie w ciąży nigdy nie powinno trwać zbyt długo, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Kilkuminutowe nie jest groźne, natomiast dłuższe może wiązać się ze zbytnim naciskiem na macicę oraz żołądek.

Kucanie w ciąży – które kobiety nie powinny przyjmować pozycji kucającej?

Jak już wiesz, kucanie w ciąży nie jest niebezpieczne, jeśli stan zdrowia przyszłej mamy nie wzbudza niepokoju lekarza. Co jednak w przypadku ciąży określanej jako zagrożona?
Jeśli jesteś w ciąży wysokiego ryzyka, czyli występuje u ciebie zwiększone ryzyko poronienia lub porodu przedwczesnego, powinnaś unikać nie tylko kucania w ciąży, ale również długotrwałego pochylania się, wysiłku fizycznego czy długiego stania. Co więcej, jeśli lekarz zalecił ci leżenie, dla dobra dziecka powinnaś zastosować się do jego wskazań i przez większość dnia przebywać w pozycji leżącej lub półleżącej.
Dla przypomnienia – oto lista nieprawidłowości, przez które ciążę uznaje się za tę wysokiego ryzyka:
  • nadciśnienie u przyszłej mamy,
  • cholestaza,
  • cukrzyca ciążowa,
  • łożysko przodujące (częściowo lub całkowicie przykrywające ujście szyjki macicy),
  • ciąża mnoga,
  • nieprawidłowy rozwój płodu,
  • niewydolność szyjki macicy,
  • krwiaki wewnątrzmaciczne,
  • niewydolność łożyska,
  • krwawienia i plamienia.

Kucanie w ciąży – sposób na sprawdzenie szczelności pęcherza płodowego

Czy wiesz, że kucanie w ciąży może pomóc ci ustalić, czy zaczął się już poród i czy należy udać się do szpitala? Jeśli jesteś w zaawansowanej ciąży (po terminie porodu lub 2–3 dni przed nim) i masz wrażenie, że popuszczasz mocz albo że nagle zaczęłaś cierpieć na upławy, w istocie może to oznaczać, że doszło do pęknięcia pęcherza płodowego i sączenia się wód płodowych.
Aby potwierdzić przypuszczenia o pęknięciu pęcherza, możesz kucnąć i spędzić chwilkę w tej pozycji. Jeśli wody rzeczywiście się sączą, przypadłość ta się nasili – w takim przypadku powinnaś udać się do szpitala.
Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że sączą ci się wody płodowe, ale nie jesteś jeszcze blisko terminu porodu, pod żadnym pozorem nie przyjmuj pozycji kucającej. Od razu udaj się do lekarza lub do szpitala.

Nie tylko kucanie w ciąży – jakie inne czynności wzbudzają wątpliwości przyszłych mam?

Nie tylko kucanie w ciąży wzbudza niepokój przyszłych mam. Oto inne czynności, które niekiedy mogą zagrozić ciąży:
  • kąpiele – unikaj tych bardzo gorących i bardzo długich; „zwykłe” kąpiele, w ciepłej wodzie i trwające kilkanaście minut, nie są zagrożeniem;
  • spanie na brzuchu – możesz to robić bez obaw aż do czasu, gdy twój brzuch się powiększy; w drugim trymestrze zrezygnuj już z takiej pozycji;
  • opalanie w ciąży – nic ci się nie stanie, jeśli spędzisz kilkanaście minut na plaży, ale unikaj wielogodzinnego wystawiania się na słońce; niewskazane jest również korzystanie z solarium.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.