Data publikacji:

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
mata piankowa dla niemowlaka

Od kiedy mata piankowa dla niemowlaka?

Maty możemy używać od samych narodzin dziecka, to miejsce staje się najbezpieczniejsze do leżakowania.
Dobra mata piankowa zapewnia dziecku komfort termiczny, bo izoluje od chłodnej podłogi. Do tego jest na tyle miękka, by dziecku było na niej wygodnie i by amortyzować upadki (chociażby te pojawiające się przy próbach podnoszenia główki czy przekręcaniu się z pleców na brzuszek).
To, czy mata nadaje się do użytku już w pierwszych dniach życia dziecka, najczęściej okazuje się po przeczytaniu listy substancji, wchodzących w skład produktu. Maty wykonane z bezpiecznych materiałów - jak np. dywan piankowy Skip Hop, są dopuszczone do użytku dla dzieci w wieku 0+.

Mata piankowa dla niemowlaka – zalety

Mata piankowa dla niemowlaka zyskała ogromną popularność w ostatnich latach. I słusznie, ponieważ jest to jeden z najlepszych gadżetów dla malutkich dzieci. Oto tylko kilka powodów, dla których naprawdę warto go kupić:
 • Bezpieczeństwo
 • Mata piankowa dla niemowlaka to jedno z najbardziej bezpiecznych podłoży. Jest na tyle sztywna, że w żaden sposób nie przeszkadza dziecku w poruszaniu się (nie ogranicza ruchów, maluszek nie potyka się, mata się nie zwija), ale też na tyle miękka, by chronić główkę i ciało w przypadku, gdy niemowlę się przewróci.
 • Wsparcie rozwoju
 • Zdaniem fizjoterapeutów dziecko najlepiej rozwija się ruchowo, gdy ma możliwość przemieszczania się na twardym podłożu. Wówczas niemowlę ćwiczy mięśnie i nabywa nowe umiejętności, co skutkuje szybszym jego rozwojem. Mata piankowa dla niemowląt szczególnie polecana jest w przypadku dzieci, u których stwierdza się obniżone lub zwiększone napięcie mięśniowe.
 • Wysoki komfort
 • Mata piankowa dla niemowlaka jest niezwykle wręcz komfortowa, dlatego dzieci chętnie i długo na niej przebywają.
 • Izolacja termiczna
 • Zabawa na zimnej podłodze nie należy do przyjemności. I tutaj aż prosi się, aby wspomnieć o kolejnej zalecie maty piankowej. Fantastycznie izoluje ona maluszka od chłodu, co z pewnością ma swój wpływ na pracę układu odpornościowego.
 • Zabawa i edukacja
 • Piankowa mata dla niemowlaka często ma postać puzzli, które można dowolnie składać, tworząc np. wąskie tunele czy wysokie domki. Jest to zatem produkt wielofunkcyjny, z którego zalet korzystają również starsze dzieci – przy okazji rozwijając swoją kreatywność.
 • Higiena
 • Mata piankowa dla niemowlaka to produkt, który z dziecięcą łatwością można umyć (wystarczy wrzucić poszczególne elementy pod prysznic) i który błyskawicznie schnie. Biorąc pod uwagę tendencje maluszków do zabrudzania powierzchni i ślinienia się, ma to ogromne znaczenie.
 • Wielofunkcyjność
 • Tego typu produkt może służyć przez wiele lat. Na macie świetnie bawią się nie tylko niemowlęta, ale również przedszkolaki. Wynika to z faktu, że jest na niej przyjemniej, cieplej i wygodniej, a jeżeli wybierze się odpowiedni kolor, to i klocki są na niej zdecydowanie bardziej widoczne. Mata jest naprawdę świetnym uzupełnieniem dziecięcego pokoju.

  Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

  Wiesz już, że mata piankowa dla niemowlaka to produkt, który naprawdę warto mieć. Pytanie tylko – jaki wybrać? Oto kilka przydatnych wskazówek:
 • Materiały
 • Mata musi być wykonana z bezpiecznych dla niemowlęcia materiałów – należy pamiętać, że dziecko będzie miało z nią dużo kontaktu, a czasem może nawet ją polizać. Upewnij się, że wybrana mata piankowa dla niemowlaka nie zawiera ftalanów, które służą do zmiękczania materiałów z plastiku. Zwróć również uwagę na certyfikaty i atesty – im jest ich więcej, tym lepiej dla zdrowia dziecka.
 • Odpowiednia twardość
 • Dobra mata nie będzie ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. Powinna być za to sprężysta i dość gruba – dzięki temu będzie naprawdę wygodna w użytkowaniu.
 • Odpowiednia chropowatość powierzchni
 • Śliska mata piankowa dla niemowlaka z pewnością nie będzie sprzyjała utrzymywaniu równowagi w okresie, gdy malec będzie raczkował albo uczył się chodzić. Zwróć na to uwagę – mata powinna być chropowata.
 • Odpowiednia kolorystyka
 • Dzieci kochają intensywne kolory. Należy jednak pamiętać, że zbyt dużo barw może powodować rozdrażnienie i zmęczenie. Dlatego jeśli w pokoju jest już sporo kolorów (kolorowe zabawki, ściany, zasłonki), lepiej zdecydować się na bardziej stonowaną barwę pianki.
 • Rozmiar
 • Wybierając piankową matę, musisz zwrócić uwagę także na jej rozmiar. Małe maty będą tańsze, ale niemowlę szybko będzie z nich uciekało albo je przenosiło. Duże maty są zdecydowanie bardziej praktyczne i umożliwiają różne formy zabawy.
 • Mocne połączenia
 • Jeśli najbardziej interesuje cię mata w formie wykładziny, to właściwie możesz pominąć ten punkt. Jeżeli jednak chcesz kupić maluszkowi matę-puzzle, to zwróć uwagę na to, czy poszczególne elementy są ściśle połączone. Jeśli nie, dziecko może potykać się o wystające fragmenty puzzli, chętniej też będzie demontowało matę.

  Mata dla niemowlaka – piankowa wykładzina czy puzzle?

  Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, co jest lepsze: piankowa mata dla niemowlaka w formie dywanu czy może jednak puzzli. Każdy z produktów ma swoje zalety i wady. Jeśli zdecydujesz się na wykładzinę, to starsze dziecko nie będzie kuszone możliwością rozłączenia poszczególnych elementów – mata będzie więc zawsze tam, gdzie jej miejsce. Z drugiej strony taki produkt o wiele trudniej umyć.
  Piankowe puzzle szybko i z łatwością umyjesz pod prysznicem, co stanowi ich ogromny plus. Mogą one stanowić również bazę do wielu nowych zabaw – dzieci mogą tworzyć z nich wspomniane tunele albo domki. Z drugiej jednak strony, taka mata rzadko leży na podłodze – zazwyczaj jest rozczłonkowana. Jeśli natomiast zostanie już złożona, pomiędzy poszczególne elementy z pewnością będą wpadać okruszki.

  Mata piankowa - czy warto kupić?

  Zdecydowanie tak. Maty piankowe to świetne alternatywy dla kocyków czy dywanów, które trudno utrzymać w nienagannej czystości. To również wartościowy bodziec do rozwoju dziecka, które ma zapewnione komfortowe warunki do kulania się, pełzania, wstawania i radosnej zabawy.
  Mocnym argumentem przemawiającym za zakupem maty jest również to, że współcześni producenci zadbali o design, który zadowoli rodziców i ucieszy dzieci - jak np. dywan piankowy z nadrukiem toru dla samochodzików. Maty piankowe są faktycznie przydatne, dlatego warto mieć takie wyposażenie w swoim domu.

  Uważajmy na szkodliwe maty

  Większość dostępnych na rynku puzzli i mat może wydzielać nieprzyjemny zapach, którego sprawcą jest formamid. Jest to substancja zapewniająca odpowiednią giętkość, niestety jest ona szkodliwa zarówno poprzez wdychanie, dotykanie, a tym bardziej poprzez branie do ust.
  Po czasie zapach wietrzeje, ale nie oznacza to, że nie stanowi już zagrożenia. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup puzzli czy maty, sprawdźmy jej pochodzenie. Większość produktów z Chin i regionu azjatyckiego może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie naszych dzieci. Formamid wywołuje alergie, atopowe zapalenie skóry i inne tego typu schorzenia. Niska cena to często również niska jakość.
  Podsumowując – to, jaka mata piankowa dla niemowlaka okaże się najlepsza, w dużej mierze zależy od osobistych preferencji. Zastanów się, która opcja najbardziej cię przekonuje, a potem ruszaj do internetowego sklepu.
  Zdjęcie: Envato elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.