Data publikacji:

Mięta w ciąży – czy można pić miętę w ciąży?

Niepozorne zioła mogą mieć wielką moc, dlatego nie zawsze można je spożywać w okresie ciąży. Czy do grupy tych potencjalnie groźnych należy również mięta? Sprawdź, czy herbata miętowa w ciąży to dobry pomysł, w jakich sytuacjach warto sięgnąć po ten napój i w jaki sposób go przygotować, by był wysokiej jakości.
mięta w ciąży

Czy można pić miętę w ciąży?

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, czy można pić miętę w ciąży. Okazuje się, że nie ma większych przeciwwskazań – należy tylko pamiętać o zachowaniu umiaru oraz zaprzestaniu jej spożywania w przypadku pojawienia się niepokojących sygnałów ze strony organizmu.
Musisz wiedzieć, że mięta jest nie tylko pyszna, ale też zdrowa. Ma świetny skład – zawiera między innymi kwas askorbinowy, kwas oleanowy oraz ursulowy, olejki lotne, rutynę i karoten, a także witaminy (A i C) oraz żelazo, magnes i potas.

Herbata miętowa w ciąży – kiedy warto po nią sięgać?

Wymienione wyżej składniki świetnie działają na organizm, zwłaszcza na organizm kobiety w ciąży. Oto, jakie korzyści mogą ci przynieść:
  • Zmniejszenie nasilenia nudności
Mięta w ciąży to doskonały środek redukujący mdłości i zmniejszający nasilenie wymiotów. Jeśli więc jesteś dopiero w pierwszym trymestrze odmiennego stanu i często kiepsko się czujesz, przynajmniej raz w tygodniu zaparzaj sobie taką herbatę.
  • Łagodzenie wzdęć
Świetny skład listków mięty sprawia, że doskonale sprawdza się ona w redukowaniu wzdęć – dolegliwości, która najczęściej dokucza ciężarnym w zaawansowanej ciąży. Jeżeli z powodu gazów odczuwasz częsty dyskomfort, śmiało możesz wypróbować picie herbaty jako metodę zwalczającą tę dolegliwość.
  • Łagodzenie zgagi
Zgaga to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, które występują u kobiet w ciąży. Jeśli uporczywe palenie w przełyku i tobie utrudnia życie, koniecznie powinnaś zacząć popijać miętową herbatę.
  • Zwalczanie stresu
Jak dowodzą niektóre badania, picie mięty – w ciąży oraz w okresach poza nią, może w pewnym stopniu przyczynić się do zredukowania stresu. Jeśli zatem czujesz, że dokucza ci zwiększone napięcie, do kolacji wypij miętową herbatę.

Mięta w ciąży – o czym trzeba pamiętać?

Jak już wiesz, mięta w ciąży to doskonały środek na redukowanie wielu dolegliwości. Czy jednak można pić ją bez umiaru? Niestety, nie.
Należy pamiętać, że mięta jest rośliną, która może wywołać reakcje alergiczne. Nie zdarza się to zbyt często, niemniej jeśli wypijasz bardzo duże ilości tego płynu, możesz zacząć zauważać objawy uczulenia.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że sobie nie zaszkodzisz, nie wypijaj więcej niż 3 szklanki naparu dziennie. Tyle w zupełności wystarczy, żebyś poczuła się lepiej.

Picie mięty w ciąży – przeciwwskazania

Czy są sytuacje, w których odradza się picie mięty w ciąży? Okazuje się, że tak. Z pewnością nie powinnaś sięgać po ten napój, jeżeli wiesz, że jesteś uczulona na miętę albo tak podejrzewasz.
Raczej zrezygnuj z miętowej herbaty, jeśli masz wrażenie, że odczuwasz po niej różne dolegliwości – takie jak bóle czy skurcze brzucha albo choćby mdłości. Nie sięgaj też po ten napój, jeśli zauważasz, że wkrótce po jego wypiciu na twojej skórze pojawia się pokrzywka czy inne zmiany.

Mięta w ciąży – nie tylko w postaci herbaty

Mięta w ciąży może być wykorzystywana na wiele sposobów. Najpopularniejsze są oczywiście napary, czyli herbaty. Napar możesz przygotować poprzez zalanie wrzątkiem wypełnionej ziołem saszetki lub samych liści – świeżych lub suszonych. Najbardziej prozdrowotne działanie ma herbata przygotowana ze świeżych liści – najlepiej tych samodzielnie wyhodowanych w doniczce czy ogrodzie. Takie rośliny z pewnością nie będą zawierały żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby zaszkodzić dziecku.
Herbata miętowa w ciąży może być też spożywana na zimno – taka opcja z pewnością spodoba się przyszłym mamom, które rodzą latem. Zaparzony napój wystarczy ostudzić, a następnie dorzucić do niego kilka kostek lodu. Jeśli chcesz urozmaicić smak napoju, wystarczy, że dodasz do niego łyżeczkę brązowego cukru oraz dwa plasterki cytryny. To nie tylko zdrowy, ale też bardzo orzeźwiający przysmak.
Inny sposób na wykorzystanie mięty w okresie ciąży to przyrządzenie sorbetu z takim składnikiem. Przygotowując lody, dorzuć kilka świeżych liści ziela, a następnie wszystko zblenduj. Dodatek mięty sprawi, że sorbet będzie miał cudowny, świeży i orzeźwiający posmak.
Bardzo popularne jest również dodawanie listków mięty do sałatki. Świetnie komponują się one zwłaszcza z owocami. Sałatka z mango, pomarańczą i gruszką oraz miętą z pewnością przypadnie ci do gustu.

Nie tylko mięta – w ciąży możesz sięgnąć również po inne zioła

Picie mięty w ciąży to nie jedyny sposób na wsparcie organizmu. Możesz sięgnąć również po inne zioła, takie jak:
  • Rumianek
Rumianek łagodzi dolegliwości układu pokarmowego – zmniejsza wzdęcia i redukuje nasilenie zgagi. Dodatkowo jest to roślina o działaniu przeciwzapalnym, którą można wykorzystywać zarówno w przypadku infekcji (np. zapalenie gardła), jak i w celu redukowania przypadłości skórnych.
  • Imbir
Podobnie jak mięta w ciąży, tak i imbir łagodzi nudności oraz zmniejsza nasilenie wymiotów. Jeśli więc jesteś w pierwszym trymestrze i często źle się czujesz, żuj korzeń imbiru albo zalewaj go wrzątkiem i pij po przestudzeniu.
  • Pokrzywa
Pokrzywa ma doskonały skład – zawiera między innymi witaminę K i witaminy z grupy B. Roślina ta działa przeciwzapalnie, zwalcza też dolegliwości układu pokarmowego. Oczywiście, podobnie jak w przypadku mięty, tak i pokrzywy nie należy pić w zbyt dużych ilościach – wystarczą dwie szklanki naparu dziennie.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.