Data publikacji:

Czy wybudzać noworodka do karmienia?

Pytanie, czy wybudzać noworodka do karmienia, dręczy wielu świeżo upieczonych rodziców. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest oczywista. Niektórzy twierdzą, że to absolutnie konieczne, inni – że dziecko samo obudzi się, gdy będzie głodne, więc należy pozwolić mu spać. Sprawdź, co mówią na ten temat specjaliści. Wyjaśniamy również, czy wybudzać noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym.

Czy wybudzać noworodka do karmienia? Argumenty na „nie”

Rodzice, którzy pytają bardziej doświadczonych osób, czy wybudzać noworodka do karmienia, często słyszą, że nie ma takiej potrzeby. Spora część rodziców uważa bowiem, że głodne dziecko i tak się obudzi, a sen jest w jego przypadku na wagę złota.
Takie stanowisko zazwyczaj podoba się świeżo upieczonym rodzicom z oczywistego powodu – nikt nie chce budzić noworodka, ponieważ w czasie jego drzemki reszta rodziny może zająć się innymi obowiązkami albo zwyczajnie odpocząć. Czy jednak przyzwolenie dziecku na beztroski sen rzeczywiście jest słuszne?

Czy wybudzać noworodka na karmienie – zdanie specjalistów

Mimo że wielu rodziców sprzeciwia się konieczności budzenia noworodka, specjaliści uważają, że jest to konieczne. O ile bowiem starsze niemowlę obudzi się na karmienie, o tyle w wieku do 4. tygodnia życia może je przespać – mimo odczuwanego głodu. Wynika to z kilku przyczyn. Po pierwsze, niejako „z przyzwyczajenia”. Należy pamiętać, że przez 9 miesięcy dziecko otrzymywało pokarm poprzez pępowinę – nie musiało się o niego „upominać”. Po drugie, noworodek jest bardzo zmęczony porodem oraz wszystkimi nowymi bodźcami, dlatego też sen może być dla niego potrzebą priorytetową.
W związku z powyższym dziecko może przespać (nawet znacząco) porę karmienia. Jeśli będzie się to powtarzało, u maluszka może dojść do niepokojącego spadku wagi. Podsumowując, odpowiedź na pytanie, czy wybudzać noworodka do karmienia, brzmi: zdecydowanie tak.

Wybudzanie dziecka do karmienia – wpływ na laktację

Mamy, którzy zastanawiają się, czy wybudzać noworodka na karmienie, powinny mieć na uwadze, że omijanie karmień (karmienie rzadziej niż 8 razy na dobę) może prowadzić do problemów z laktacją. W pierwszych tygodniach po porodzie organizm dopasowuje ilość produkowanego pokarmu do potrzeb maluszka. Jeśli zatem będziesz karmić dziecko rzadziej, może okazać się, że ilość mleka jest niewystarczająca.
Warto też pamiętać, że dziecko, które śpi aż 6 godzin i budzi się bardzo głodne, jest bardziej rozdrażnione i trudniej je nakarmić. Trudności z nakarmieniem maluszka skutkują stresem u młodej mamy, co również wpływa na laktację.
Jeśli zatem wciąż zastanawiasz się, czy wybudzać dziecko do karmienia, to porzuć wątpliwości. Warto to robić zarówno dla dobra dziecka, jak i twojego.

Czy wybudzać niemowlę do karmienia mlekiem modyfikowanym?

Potoczna opinia głosi, że mleko modyfikowane jest bardziej sycące niż mleko matki. W związku z tym pojawia się pytanie: czy wybudzać niemowlę do karmienia mlekiem modyfikowanym? I w tym przypadku odpowiedź brzmi: tak. Nawet jeśli karmisz takim pokarmem, to przerwy w karmieniu i tak mogą skutkować spadkiem wagi noworodka.

Czy wybudzać noworodka do karmienia w dzień?

Wielu młodych rodziców zastanawia się również, czy wybudzać noworodka do karmienia w dzień. I tutaj odpowiedź pozostaje taka sama: tak. Dziecko w wieku do 4–5 tygodni powinno być karmione co trzy godziny. Jeśli malec przesypia porę karmienia, trzeba go obudzić.

Czy wybudzać niemowlę do karmienia?

Wiesz już, że noworodek musi być budzony do karmienia co trzy godziny. Pytanie jednak – kiedy można w końcu przestać patrzeć na zegarek i pozwolić dziecku spać tyle, ile chce?
Zasadniczo uważa się, że przełomowym momentem jest ukończenie przez dziecko okresu noworodkowego, czyli ukończenie pierwszego miesiąca życia. Trzeba jednak pamiętać, że od tej zasady są wyjątki. Pediatra może zadecydować o potrzebie wydłużenia konieczności wybudzania dziecka na karmienie. Dzieje się tak między innymi w przypadku dzieci urodzonych przed czasem albo u tych, które nie przybierają na wadze zgodnie z oczekiwaniami, lecz wolniej. Wydłużenie okresu budzenia dziecka może być konieczne również u maluszków, które bardzo długo cierpiały na żółtaczkę noworodkową.
O to, czy wybudzać niemowlę do karmienia, czy można już zaprzestać tej czynności, najlepiej zapytać pediatrę.

Jak wybudzać noworodka do karmienia?

Zastanawiasz się, jak wybudzać noworodka do karmienia? W zasadzie w ogóle nie musisz tego robić. Ważne jest bowiem nie tyle to, żeby dziecko zostało obudzone, co to, żeby po prostu zjadło. Innymi słowy, możesz nakarmić dziecko przed sen – pod pewnymi warunkami.
Śpiącego noworodka wyjmij z łóżeczka, weź go na ręce i przyłóż do odsłoniętej piersi. Chwyć pierś w dłoń, a następnie zacznij dotykać brodawką jego dolnej wargi (możesz też przez chwilę „drażnić” usta malca brodawką, jeżeli wciąż się nie budzi).
Pamiętaj, że niemowlę powinno ssać pierś przez około 7 do 10 minut – nie wystarczy, że ponownie zaśnie z brodawką w ustach. Jeżeli tak się dzieje (dziecko przysypia), musisz je niestety obudzić. Najlepiej w tym celu sprawdza się przewinięcie malca – podczas tej czynności większość noworodków się budzi.
Uwaga! Jeśli twoje dziecko nie budzi się w nocy na karmienie, a i ty masz problem z budzeniem się, to pamiętaj, że branie noworodka do łóżka, by go nakarmić, może się nie sprawdzić (zaśniecie oboje). Aby tego uniknąć, wstań, włącz delikatne światło, wyjmij dziecko z łóżeczka i np. usiądź w fotelu – dzięki temu nie zaśniesz i będziesz miała kontrolę nad karmieniem noworodka.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.