Data modyfikacji:

Szczypanie w piersiach po karmieniu: jakie są przyczyny? Jak zapobiegać? Poradnik

Kobiety karmiące piersią często zmagają się z różnymi dolegliwościami. Szczypanie w piersiach czy ból w piersiach po karmieniu potrafią być bardzo dokuczliwe, tym bardziej że na kolejne porcje pokarmu czeka głodny mały człowiek. Większości symptomów, że coś niepokojącego dzieje się w piersiach, można zapobiec. Warto też wiedzieć, jak poradzić sobie, gdy już pojawi się dyskomfort.
szczypanie w piersiach po karmieniu

Szczypanie w piersiach – jakie są przyczyny?

Wiele młodych mam zgłasza przeróżne dolegliwości odczuwane w piersiach. Problemy nasilają się zwykle na samym początku przygody z karmieniem, gdy laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana. Jeśli trudności są efektem nieprawidłowego przystawiania maluszka do piersi, bez pomocy i wsparcia, na przykład położnej środowiskowej, bolące i szczypiące piersi wywołają duży dyskomfort. Trudności mogą pojawić się na różnym etapie karmienia, jednak największa ich częstotliwość występuje w okresie połogu, między 2 a 6 tygodniem po porodzie.
Jeśli pojawia się szczypanie w piersiach po karmieniu, może to wskazywać na zapalenie sutka. Jest to przypadłość zdarzająca się wielu kobietom karmiącym. W takiej sytuacji stan zapalny obejmuje zarówno tkanki gruczołu mlekowego, jak i brodawkę sutkową. Oprócz zaczerwienienia skóry piersi i pieczenia w piersiach po karmieniu pojawia się obrzęk piersi, powiększenie najbliższych węzłów chłonnych, a także gorączka i dreszcze.
Najczęściej jest to spowodowane niewystarczającym opróżnianiem piersi, w wyniku czego rozwija się tak zwane zastoinowe zapalenie sutka. U podłoża tej dolegliwości leży między innymi trudność w opanowaniu prawidłowego przystawiania maluszka do piersi. Dzieje się tak również wtedy, gdy niemowlak nieumiejętnie uchwyci brodawkę, doprowadzając do jej urazu mechanicznego czy skaleczenia. Pieczenie w piersiach po karmieniu powinno więc ustąpić wraz z opanowaniem techniki przystawiania i ssania.

Pieczenie w piersiach po karmieniu – kiedy do lekarza?

Jeśli w okresie połogu pojawi się stan zapalny piersi, zaleca się podawanie preparatów przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Ważne jest regularne opróżnianie piersi, a jeśli pierś jest bardzo nabrzmiała i bolesna, można na początku karmienia wspomóc się laktatorem. Znaczącą ulgę przynosi również babciny sposób, stosowany od pokoleń, czyli okłady z liści kapusty. Okłady takie działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Przed karmieniem do piersi przykładamy ciepłe okłady, a po karmieniu schłodzone liście kapusty. Jeśli domowe sposoby nie przynoszą poprawy, konieczna jest konsultacja lekarska. Niekiedy zachodzi potrzeba włączenia antybiotykoterapii. Trzeba mieć świadomość, że w przypadku pojawienia się już pierwszych objawów wskazujących na stan zapalny piersi, bardzo ważne jest podjęcie działań leczniczych. Nieleczenie może skutkować utworzeniem się ropnia gruczołu sutkowego, wymagającego interwencji chirurgicznej. Miejsce to musi zostać nacięte, aby uwolnić treść ropną.

Ból w piersiach po karmieniu – jak zapobiegać?

Najważniejsze jest zachowanie spokoju i niewpadanie w panikę. Trudności z karmieniem i dolegliwości doświadcza wiele mam. Potrzeba czasu i wiary we własne możliwości. Będąc mamą karmiącą, nie poddawaj się, zapobiegając bólowi w piersiach po karmieniu
  • Dołóż starań, aby opanować prawidłową technikę karmienia. Proś o wskazówki położną środowiskową, pielęgniarkę, doradcę laktacyjnego. Dobra technika to podstawa.
  • Przystawiaj maluszka regularnie do piersi, nawet gdy pojawia się stan zapalny. W łagodzeniu takiego stanu pomaga właśnie opróżnianie. Możesz wspomóc się laktatorem.
  • Przystawianie zacznij od chorej piersi.
  • Po karmieniu zastosuj chłodny okład, to przyniesie Ci ulgę.
  • Odpoczywaj, wysypiaj się, jedz zdrowo, przyjmuj duże ilości płynów.
Co ważne, konsultuj z lekarzem niepokojące objawy. Mimo karmienia konieczne jest nieraz podanie leków, na przykład niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a nawet antybiotyków. Niestety, zdarza się, że zapalenie piersi nawraca, co jest zwykle efektem późnego rozpoznania i podejmowania działań leczniczych. Choroba nie trwa długo, na ogół 3–4 dni, a leczenie przede wszystkim minimalizuje ryzyko powikłań. To, czego nie powinno się robić w przypadku szczypania w piersiach po karmieniu, dotyczy między innymi ugniatania, silnego masowania, stosowania gorących okładów czy sięgania po środki mające na celu zahamowanie laktacji.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska