Data modyfikacji:

Ulewanie i bekanie

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Większość noworodków i niemowlaków ulewa po jedzeniu niewielkie ilości pokarmu. To zupełnie naturalny odruch, który jest spowodowany niedojrzałością układu pokarmowego. Dodatkowo łakomy maluszek ssąc pierś połyka powietrze. To początkowo trafia do brzuszku dziecka, ale dość szybko próbuje wydostać się na zewnątrz wypychając zgromadzone w brzuchu pożywienie.

Ulewanie i bekanie niemowlaka

 

Ulewanie u niemowląt jest skutkiem zmienionego napięcia mięśni przełyku i żołądka. Dodatkowo połknięte podczas ssania piersi lub smoczka powietrze rozpycha żołądek malucha, a następnie przeciska się do góry próbując wydostać się na zewnątrz. 


Bezpośrednio po jedzeniu lub w niewielkim odstępie czasu po nim niemowlak ulewa kącikiem ust niewielką ilość pokarmu. Jeśli ulewanie ma miejsce tuż po karmieniu z buzi dziecka wydostaje się mleczko. Czym później od karmienia, tym pokarm jest bardziej gęsty, nadtrawiony i swoim wyglądem przypomina zsiadłe mleko. Dziecko przestaje wymagać oklepywania mniej więcej w trzecim miesiącu życia.

 

 

Pozostałe przyczyny ulewania

  • Nadmiar pokarmu - gdy mama ma za dużo pokarmu dziecko nie nadąża z jego łykaniem. Próbuje łapczywie wypić to, co zgromadziło się w jego buzi, łyka dużo powietrza, krztusi się i w konsekwencji ulewa.
  • Przekarmianie – żołądek malutkiego dziecka nie radzi sobie z dużą ilością pokarmu, a nadmiar niestrawionego mleka po prostu ulewa.
  • Alergia pokarmowa –  wynikiem alergii pokarmowej, na któryś ze składników znajdujący się w mleku mamy lub w mleku modyfikowanym może być nie tylko ulewanie, ale także i kolka. 
  • Złe ułożenie -  podczas karmienia oraz przez pewien czas po nim maluch powinien leżeć tak, by jego brzuszek nie był uciskany. Co więcej, jeśli maluch ma skłonności do ulewania, układaj go do karmienia tak, aby jego głowa była wyżej niż brzuch. Taka pozycja ułatwi wydostanie się powietrza na zewnątrz.
  • Zmiany chorobowe i zatrucia pokarmowe.


Jak zapobiegać ulewaniom u niemowląt

W zapobieganiu ulewania bardzo ważną rolę pełni odbijanie, gdyż bekając dziecko pozbywa się zalegającego w jego układzie pokarmowym powietrza. Kilka minut po rozpoczęciu karmienia odstaw dziecko od piersi lub butelki i przytrzymaj pionowo opierając jego główkę na swoim ramieniu. Masuj i delikatnie poklepuj go po plecach, a gdy maluch głośno odbije kontynuuj karmienie. Na koniec karmienia ponownie unieś malucha i poczekaj, aż cały proces zakończy się głośnym 'beeeee'.  

Jeśli ulewanie u niemowlaka nie ustępuje, albo przeradza się w wymioty, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Mokai All rights reserved

Komentarze
30-12-2020
Ocena:
Holle kozie jest mega! :D
29-07-2020
Ocena:
u nas pomogła dopiero zmiana mleka, bo ulewanie wiązalo się z nietolerancją. przeszlismy na mm holle kozie i problemy się mocno ograniczyły, a potem własciiwie ulewanie ustało.
31-03-2015
Ocena:
Dzieciom czesto sie ulewa, ja też Vita DK podawałam, mój był w aerozolu. Nie powinno przez to być niedoborów, ale na wszelki wypadek spytaj swojego lekarza :)
10-02-2015
Ocena:
Kolka może być wynikiem alergii pokarmowej? O kurcze tego nie wiedziałam. Moje dziecko ma problem z odbijaniem, noszę, noszę i nic. Jestem niedoświadczoną mamą bo ro moje 1 maleństwo , słucham swojego pediatry jak wyroczni, Vita DK kazał podawać, podaję, wytłumaczył mi czemu trzeba dawać i podaję. Tylko czy przy ulewaniu nie będzie niedoboru później?
obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

2021-05-28
Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, kiedy i jak należy obciąć paznokcie noworodka.
krostki na pupie

Jak usunąć krostki na pupie u dziecka?

2021-05-20
Krostki na pupie dziecka pojawiają się przede wszystkim w okresie niemowlęcym, choć oczywiście dolegliwość ta może przytrafić się również starszym dzieciom czy osobom dorosłym. Przeczytaj, z czego wynikają, jak je zwalczyć domowymi sposobami i kiedy należy już udać się do lekarza.
pierwsze dni z noworodkiem

Pierwsze dni z noworodkiem

2021-05-09
Wyczekane, wytęsknione, ale też zwyczajnie trudne – takie są właśnie pierwsze dni z noworodkiem. Jeśli chcesz się na nie jak najlepiej przygotować, koniecznie przeczytaj ten tekst. Wyjaśniamy, jakie akcesoria są niezbędne podczas tych pierwszych dni, jak opiekować się maluszkiem i jak zadbać o swój dobrostan psychiczny.
wiaderko do kąpieli noworodka

Wiaderko do kąpieli noworodka – czy kąpiel noworodka w wiaderku to dobry pomysł?

2021-05-07
Wiaderko do kąpieli noworodka jest gadżetem budzącym wiele kontrowersji. Niemniej należy przyznać, że zdobywa ono popularność i ma swoje zalety. Jeśli zastanawiasz się, czy je kupić – koniecznie przeczytaj!
Przyrost wagi w wzrostu dziecka

Prawidłowy przyrost wagi i wzrostu u dzieci

2021-03-20
Wszyscy rodzice chcą, by ich dzieci rozwijały się zdrowo, dobrze jadły, rosły i przybierały na wadze. Przyrost wagi świadczy (między innymi) o prawidłowym rozwo...
Baw się z dzieckiem już od jego pierwszych dni! Nie ważne cz

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

2021-03-09
Niemowlak od urodzenia uczy się otoczenia, zaczyna obserwować świat i zapamiętać dźwięki. Sprawdź jak w prosty pomóc maluszkowi w jego rozwoju poprzez wspólną zabawę.
trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej?

2021-03-02
Noworodki i małe niemowlęta borykają się często z problemami skórnymi. Trądzik niemowlęcy i skaza białkowa są często ze sobą mylone.