Data modyfikacji:

Ulewanie i bekanie

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Większość noworodków i niemowlaków ulewa po jedzeniu niewielkie ilości pokarmu. To zupełnie naturalny odruch, który jest spowodowany niedojrzałością układu pokarmowego. Dodatkowo łakomy maluszek ssąc pierś połyka powietrze. To początkowo trafia do brzuszku dziecka, ale dość szybko próbuje wydostać się na zewnątrz wypychając zgromadzone w brzuchu pożywienie.

Ulewanie i bekanie niemowlaka

 

Ulewanie u niemowląt jest skutkiem zmienionego napięcia mięśni przełyku i żołądka. Dodatkowo połknięte podczas ssania piersi lub smoczka powietrze rozpycha żołądek malucha, a następnie przeciska się do góry próbując wydostać się na zewnątrz. 


Bezpośrednio po jedzeniu lub w niewielkim odstępie czasu po nim niemowlak ulewa kącikiem ust niewielką ilość pokarmu. Jeśli ulewanie ma miejsce tuż po karmieniu z buzi dziecka wydostaje się mleczko. Czym później od karmienia, tym pokarm jest bardziej gęsty, nadtrawiony i swoim wyglądem przypomina zsiadłe mleko. Dziecko przestaje wymagać oklepywania mniej więcej w trzecim miesiącu życia.

 

 

Pozostałe przyczyny ulewania

  • Nadmiar pokarmu - gdy mama ma za dużo pokarmu dziecko nie nadąża z jego łykaniem. Próbuje łapczywie wypić to, co zgromadziło się w jego buzi, łyka dużo powietrza, krztusi się i w konsekwencji ulewa.
  • Przekarmianie – żołądek malutkiego dziecka nie radzi sobie z dużą ilością pokarmu, a nadmiar niestrawionego mleka po prostu ulewa.
  • Alergia pokarmowa –  wynikiem alergii pokarmowej, na któryś ze składników znajdujący się w mleku mamy lub w mleku modyfikowanym może być nie tylko ulewanie, ale także i kolka. 
  • Złe ułożenie -  podczas karmienia oraz przez pewien czas po nim maluch powinien leżeć tak, by jego brzuszek nie był uciskany. Co więcej, jeśli maluch ma skłonności do ulewania, układaj go do karmienia tak, aby jego głowa była wyżej niż brzuch. Taka pozycja ułatwi wydostanie się powietrza na zewnątrz.
  • Zmiany chorobowe i zatrucia pokarmowe.


Jak zapobiegać ulewaniom u niemowląt

W zapobieganiu ulewania bardzo ważną rolę pełni odbijanie, gdyż bekając dziecko pozbywa się zalegającego w jego układzie pokarmowym powietrza. Kilka minut po rozpoczęciu karmienia odstaw dziecko od piersi lub butelki i przytrzymaj pionowo opierając jego główkę na swoim ramieniu. Masuj i delikatnie poklepuj go po plecach, a gdy maluch głośno odbije kontynuuj karmienie. Na koniec karmienia ponownie unieś malucha i poczekaj, aż cały proces zakończy się głośnym 'beeeee'.  

Jeśli ulewanie u niemowlaka nie ustępuje, albo przeradza się w wymioty, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Mokai All rights reserved

Komentarze
30-12-2020
Ocena:
Holle kozie jest mega! :D
29-07-2020
Ocena:
u nas pomogła dopiero zmiana mleka, bo ulewanie wiązalo się z nietolerancją. przeszlismy na mm holle kozie i problemy się mocno ograniczyły, a potem własciiwie ulewanie ustało.
31-03-2015
Ocena:
Dzieciom czesto sie ulewa, ja też Vita DK podawałam, mój był w aerozolu. Nie powinno przez to być niedoborów, ale na wszelki wypadek spytaj swojego lekarza :)
10-02-2015
Ocena:
Kolka może być wynikiem alergii pokarmowej? O kurcze tego nie wiedziałam. Moje dziecko ma problem z odbijaniem, noszę, noszę i nic. Jestem niedoświadczoną mamą bo ro moje 1 maleństwo , słucham swojego pediatry jak wyroczni, Vita DK kazał podawać, podaję, wytłumaczył mi czemu trzeba dawać i podaję. Tylko czy przy ulewaniu nie będzie niedoboru później?
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.
niemowlak

Niemowlę nie może głęboko zasnąć: jaka może być przyczyna? Poradnik

2022-05-18
Temat zasypiania niemowląt przewija się nieustannie w rozmowach świeżo upieczonych rodziców, znajduje się bowiem w samym centrum ich uwagi. Od tego, czy dziecko dobrze śpi w dzień i w nocy, zależy samopoczucie niemowlaka, ale też zmęczonego rodzica. Specjaliści podkreślają również wagę jakości snu w kontekście rozwoju umysłowego i fizycznego. Sytuacja, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć, jest niezwykle frustrująca. Co można zrobić, żeby pomóc dziecku?
jakie buty do nauki chodzenia

Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?

2022-04-13
Pierwszy krok dziecka. Czekasz na to tak samo niecierpliwie, jak na pierwsze słowo? Wypatrujesz chwili, kiedy twój maluch zacznie dążyć do samodzielnego przemieszczania się? Nawet jeśli trzymasz na rękach półrocznego niemowlaka, to pewnie już po głowie chodzi ci pytanie: jakie buty do nauki chodzenia wybrać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze buty do nauki chodzenia, jak wybrać, aby stopa dziecka miała komfort i możliwość prawidłowego rozwoju, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych kapci do chodzenia.
niemowlak

Jak uśpić niemowlę?

2022-03-04
Uśpienie małego dziecka bardzo często sprawia trudność młodym rodzicom. Na szczęście są sposoby, aby ten proces znacznie ułatwić i przyspieszyć. Sprawdź, jak uśpić niemowlę i które metody usypiania są obecnie odradzane przez specjalistów.
co do kąpieli dla noworodka

Co do kąpieli dla noworodka? Jakie produkty do kąpieli noworodka warto użyć?

2022-02-18
Kąpiel noworodka zawsze jest dla młodych rodziców pewnym wyzwaniem. Powodów do stresów będzie jednak mniej, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Sprawdź, co do kąpieli dla noworodka jest najbardziej przydatne – zarówno w kontekście akcesoriów, jak i kosmetyków.
raczkowanie

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

2021-10-29
Raczkowanie stanowi niezwykle ważny etap rozwoju małego człowieka. W trakcie naprzemiennego ruchu górnych i dolnych kończyn tworzą się zupełnie nowe połączenia w mózgu, kształtuje się kręgosłup, a mięśnie całego ciała ulegają wzmocnieniu. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna raczkować i jak je do tej czynności zachęcić.