Data modyfikacji:

Ulewanie i bekanie

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Większość noworodków i niemowlaków ulewa po jedzeniu niewielkie ilości pokarmu. To zupełnie naturalny odruch, który jest spowodowany niedojrzałością układu pokarmowego. Dodatkowo łakomy maluszek ssąc pierś połyka powietrze. To początkowo trafia do brzuszku dziecka, ale dość szybko próbuje wydostać się na zewnątrz wypychając zgromadzone w brzuchu pożywienie.

Ulewanie i bekanie niemowlaka

 

Ulewanie u niemowląt jest skutkiem zmienionego napięcia mięśni przełyku i żołądka. Dodatkowo połknięte podczas ssania piersi lub smoczka powietrze rozpycha żołądek malucha, a następnie przeciska się do góry próbując wydostać się na zewnątrz. 


Bezpośrednio po jedzeniu lub w niewielkim odstępie czasu po nim niemowlak ulewa kącikiem ust niewielką ilość pokarmu. Jeśli ulewanie ma miejsce tuż po karmieniu z buzi dziecka wydostaje się mleczko. Czym później od karmienia, tym pokarm jest bardziej gęsty, nadtrawiony i swoim wyglądem przypomina zsiadłe mleko. Dziecko przestaje wymagać oklepywania mniej więcej w trzecim miesiącu życia.

 

 

Pozostałe przyczyny ulewania

  • Nadmiar pokarmu - gdy mama ma za dużo pokarmu dziecko nie nadąża z jego łykaniem. Próbuje łapczywie wypić to, co zgromadziło się w jego buzi, łyka dużo powietrza, krztusi się i w konsekwencji ulewa.
  • Przekarmianie – żołądek malutkiego dziecka nie radzi sobie z dużą ilością pokarmu, a nadmiar niestrawionego mleka po prostu ulewa.
  • Alergia pokarmowa –  wynikiem alergii pokarmowej, na któryś ze składników znajdujący się w mleku mamy lub w mleku modyfikowanym może być nie tylko ulewanie, ale także i kolka. 
  • Złe ułożenie -  podczas karmienia oraz przez pewien czas po nim maluch powinien leżeć tak, by jego brzuszek nie był uciskany. Co więcej, jeśli maluch ma skłonności do ulewania, układaj go do karmienia tak, aby jego głowa była wyżej niż brzuch. Taka pozycja ułatwi wydostanie się powietrza na zewnątrz.
  • Zmiany chorobowe i zatrucia pokarmowe.


Jak zapobiegać ulewaniom u niemowląt

W zapobieganiu ulewania bardzo ważną rolę pełni odbijanie, gdyż bekając dziecko pozbywa się zalegającego w jego układzie pokarmowym powietrza. Kilka minut po rozpoczęciu karmienia odstaw dziecko od piersi lub butelki i przytrzymaj pionowo opierając jego główkę na swoim ramieniu. Masuj i delikatnie poklepuj go po plecach, a gdy maluch głośno odbije kontynuuj karmienie. Na koniec karmienia ponownie unieś malucha i poczekaj, aż cały proces zakończy się głośnym 'beeeee'.  

Jeśli ulewanie u niemowlaka nie ustępuje, albo przeradza się w wymioty, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Mokai All rights reserved

Komentarze
30-12-2020
Ocena:
Holle kozie jest mega! :D
29-07-2020
Ocena:
u nas pomogła dopiero zmiana mleka, bo ulewanie wiązalo się z nietolerancją. przeszlismy na mm holle kozie i problemy się mocno ograniczyły, a potem własciiwie ulewanie ustało.
31-03-2015
Ocena:
Dzieciom czesto sie ulewa, ja też Vita DK podawałam, mój był w aerozolu. Nie powinno przez to być niedoborów, ale na wszelki wypadek spytaj swojego lekarza :)
10-02-2015
Ocena:
Kolka może być wynikiem alergii pokarmowej? O kurcze tego nie wiedziałam. Moje dziecko ma problem z odbijaniem, noszę, noszę i nic. Jestem niedoświadczoną mamą bo ro moje 1 maleństwo , słucham swojego pediatry jak wyroczni, Vita DK kazał podawać, podaję, wytłumaczył mi czemu trzeba dawać i podaję. Tylko czy przy ulewaniu nie będzie niedoboru później?
raczkowanie

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

2021-10-29
Raczkowanie stanowi niezwykle ważny etap rozwoju małego człowieka. W trakcie naprzemiennego ruchu górnych i dolnych kończyn tworzą się zupełnie nowe połączenia w mózgu, kształtuje się kręgosłup, a mięśnie całego ciała ulegają wzmocnieniu. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna raczkować i jak je do tej czynności zachęcić.
kosmetyki

Kosmetyki dla noworodka – ranking. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

2021-10-19
Malutkie dziecko potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, ponieważ jego skóra jest o wiele delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Pytanie – które kosmetyki wybrać, aby zniwelować ryzyko podrażnień czy alergii? W dokonaniu wyboru pomoże ci nasz ranking kosmetyków dla niemowląt, stworzony na podstawie popularności produktów w serwisie Ceneo.pl.
Krem do pupy dla noworodka

Krem do pupy dla noworodka – ranking

2021-09-16
Zabezpiecza skórę maluszka i chroni ją przed odparzeniami – to dwa główne zadania, jakie powinien spełniać krem do pupy dla noworodka. Ranking, który znajdziesz poniżej, z pewnością pomoże ci wybrać ten najlepszy. Zapraszamy do lektury!
kapiel

Jaki płyn do kąpieli dla noworodka wybrać?

2021-09-10
Odpowiednio dobrany płyn do kąpieli noworodka czy niemowlęcia sprawi, że skóra dziecka będzie miękka, nawilżona, gładka i pachnąca. Stosowanie kiepskiej jakości produktu może natomiast sprzyjać podrażnieniom, suchości, swędzeniu oraz reakcjom alergicznym. Krótko mówiąc – to, na jaki kosmetyk się zdecydujesz, ma naprawdę duże znaczenie. Sprawdź więc, jaki płyn do kąpieli noworodka wybrać i jakich produktów się wystrzegać.
Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala

Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać?

2021-08-30
Skóra noworodka jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej pielęgnacji już od pierwszego dnia życia. Dotyczy to zwłaszcza okolic pośladków i miejsc intymnych, które ciągle narażone są na drażniące działanie moczu i kału. Sprawdź, jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać, jaki powinien być skład takiego preparatu i czym różni się krem pielęgnacyjny od tego na odparzenia.
pampers

Jakie pampersy wybrać dla noworodka?

2021-08-23
Pieluszki to jeden z produktów, które wraz z przyjściem na świat dziecka stają się nieodłączną częścią codzienności. Nic dziwnego zatem, że młodzi rodzice czasami długo zastanawiają się, jakie pampersy dla noworodka wybrać. Powinny być wygodne, chłonne, a jednocześnie bardzo delikatne dla skóry dziecka. Warto zasięgnąć opinii innych rodziców, ale także wypróbować różne rodzaje pieluch, dzięki czemu znajdziemy te, które najbardziej odpowiadają nam i naszemu niemowlęciu.
kalendarz ząbkowania

Kalendarz ząbkowania u dzieci. O czym pamiętać?

2021-08-17
Niemal każdy rodzic z ogromną niecierpliwością wyczekuje u swojego dziecka pierwszego ząbka. Nie sposób precyzyjnie przewidzieć momentu, w którym on się pojawi, już dawno ustalono natomiast widełki czasowe, w których dzieje się to u większości niemowląt. Sprawdź, jak wygląda kalendarz ząbkowania, by w odpowiednim momencie mieć w szafce zapas łagodzącego żelu oraz paracetamolu.