Data publikacji:

Jak dbać o pępek u noworodka?

Pępek to miejsce szczególnej troski w pierwszych tygodniach życia Twojego maluszka. Odpowiednia pielęgnacja tego miejsca jest potrzebna, aby powstała ranka szybko się zagoiła i nie doprowadziła np. do zapalenia pępka. Wielu rodziców obawia się jednak, że nie potrafi się nim odpowiednio zająć. Jak zatem dbać o pępek u noworodka? W poniższym artykule przestawiamy, na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas pielęgnacji tego miejsca.
pępek noworodka
Przeraża Cię pielęgnacja pępka u noworodka? Nic dziwnego – jest to coś nowego i w dodatku na początku nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Nie przejmuj się jednak – codzienna higiena jest naprawdę prosta i najczęściej nie wymaga specjalnego przygotowania ani specyficznych preparatów.

Źle gojący się pępek u noworodka – kiedy?

Kikut pępka przy zachowaniu należytej higieny utrzymuje się około dwa tygodnie. Po jego odpadnięciu powstaje mała ranka, która w ciągu kilku kolejnych dni się zagoi. W ten oto sposób powstanie pępek u noworodka.
Kiedy możesz się martwić, że pępek nie goi się poprawnie? Na pewno nie w ciągu kilku godzin po narodzinach maleństwa, kiedy kikut zmienia się z wilgotnego białoniebieskiego na suchy i żółtobrązowy, aż w końcu na czarnobrązowy. To zupełnie normalne i tutaj nie ma powodów do zmartwień.
Martwić się możesz przede wszystkim wtedy, gdy kikut pępowinowy nie odpada po upłynięciu trzech tygodni, a skóra jest zaczerwieniona. Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, jeśli zaczerwienieniu towarzyszą ropienie, opuchlizna i gorączka – mogło dojść do zapalenia pępka u noworodka. Zmartwić powinna Cię również żółta wydzielina. To może być oznaka infekcji, szczególnie jeśli wydzielina ma nieprzyjemny zapach lub towarzyszy jej obrzęk.

Jak dbać o pępek noworodka?

Utrzymywanie w czystości pępka noworodka wbrew pozorom jest bardzo proste. Jego pielęgnacja rozpoczyna się na oddziale noworodkowym, gdzie świeżo upieczona mama przemywa go samą wodą, bez dodatku specjalnych środków przeciwbakteryjnych. Jeśli jednak niemowlak oddzielony jest od swojej rodzicielki, miejsce kikuta przemywa się roztworem chlorheksydyny lub oktanidyny, aby nie doszło do zakażenia.
Jak dbać o pępek noworodka w kolejnych dniach jego życia? Zawsze przed jego przemywaniem dokładnie umyj ręce. Do przecierania okolic pępka wybieraj sterylną gazę nasączoną wodą (najlepiej przegotowaną). Naprawdę to wszystko, czego potrzebujesz. Nie używaj spirytusu ani gencjany, ponieważ może to być szkodliwe! Sama woda w zupełności wystarczy.
Zadbaj o to, aby kikut nie był narażony na wilgoć. Utrzymuj go czystego i suchego. Przy kąpieli unikaj moczenia okolic pępka, jeśli jednak do tego dojdzie, nie obawiaj się. Krótkotrwały kontakt z wodą nie będzie miał negatywnych skutków.
Ponadto, zadbaj o przewiewność okolic pępka. Unikaj ciasnych ubranek i pieluch, które ocierają się o pępek. W miarę możliwości zadbaj o dostęp świeżego powietrza dla tych okolic przynajmniej przez kilka minut. Możesz to zrobić, odsłaniając na kilka minut dziecko podczas przebierania go.
Prawidłowa pielęgnacja pępka noworodka to klucz do jego szybkiego i zdrowego gojenia. Tu naprawdę nie ma nic skomplikowanego: wystarczy zachować podstawowy poziom higieny. Pamiętaj o regularnym przemywaniu, zapewnieniu suchości i unikaniu podrażnień. Obserwuj, czy nie pojawiają się niepokojące objawy, takie jak źle gojący się pępek u noworodka, żółta wydzielina czy objawy zapalenia. W razie wątpliwości skonsultuj się z pediatrą, aby mieć pewność, że Twoje dziecko rozwija się prawidłowo.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus