Data publikacji:

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
krochmal do kąpieli

Krochmal – najważniejsze informacje

Czym tak właściwie jest krochmal? To zawiesina będąca połączeniem wody i mąki ziemniaczanej w odpowiednich proporcjach. Ma tylko dwa składniki, dzięki czemu jest w 100% bezpieczny dla delikatnej skóry maluszka. W niektórych przypadkach stosuje się skrobię roślinną zamiast mąki ziemniaczanej.
Krochmal służy przede wszystkim do prania, najczęściej pościeli i prześcieradeł. To właśnie on odpowiada za charakterystyczną sztywność materiału po czyszczeniu i jednocześnie chroni je przed nadmiernym gnieceniem. Na tym jednak jego zastosowania się nie kończą. Krochmal już za dawnych lat był używany do kąpieli noworodków. 
Jakie ma właściwości i jak zrobić krochmal do kąpieli? Czytaj dalej.

Kiedy kąpiel w krochmalu jest dobrym wyborem?

Zanim podpowiemy ci, jak zrobić krochmal do kąpieli dla dziecka, warto najpierw sprawdzić, kiedy jest dobrym rozwiązaniem. Jak się okazuje, metoda stosowana przez nasze babcie i prababcie ma szerokie zastosowanie i może okazać się pomocna w przypadku wielu dolegliwości skórnych.
Na jakie problemy pomaga kąpiel w krochmalu? To dobry sposób na zapewnienie maluszkowi ukojenia w przypadku odparzeń i otarć, ale nie tylko. Równie świetnie poradzi się np. u dzieci ze skazą białkową, trądzikiem niemowlęcym czy AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry.
Na tym jednak działanie kąpieli w krochmalu się nie kończy. Rodzice przygotowują ją również dla dzieci z zaczerwienieniami i potówkami, pieluszkowym zapaleniem skóry czy nawet uczuleniem na czynniki zewnętrzne, np. płyn do płukania. Dzięki kąpieli zapewnisz maluszkowi ulgę, załagodzisz zmiany i zmniejszysz stan zapalny. Krochmal pomaga też w przypadku nieprzyjemnego świądu. 
Podsumowując, krochmal:
  • zmniejsza uczucie swędzenia i szczypania, 
  • wspiera regenerację obtarć i ranek,
  • niweluje zaczerwienienie skóry,
  • pokrywa skórę niewidoczną warstwą, która chroni przed pogorszeniem objawów,
  • nawilża skórę, jednocześnie delikatnie wysuszając problematyczne zmiany.
  • Krochmal do kąpieli – jak zrobić?

    Przekonaliśmy cię, że kąpiel w krochmalu to jeden z najlepszych naturalnych sposobów na zapewnienie maluszki ulgi w przypadku dolegliwości skórnych? To świetnie się składa, bo wiemy, jak go przygotować.
    Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka? Przygotowanie jest banalnie proste. Potrzebne będą przede wszystkim:
  • dwie łyżki mąki ziemniaczanej, kukurydzianej albo ryżowej,
  • szklanka zimnej wody.
  • Rozpuść dwie łyżki mąki w szklance zimnej wody, dokładnie mieszając do momentu, aż żadne grudki nie będą widoczne. Krochmal powinien mieć konsystencję gładkiego, rzadkiego kisielu. Gdy mieszanka będzie już gotowa, przygotuj wodę na kąpiel, robiąc to tak jak zawsze. Nie dodawaj jednak żadnych płynów. Zamiast tego, gdy wanienka napełni się wodą, wlej do niej krochmal i wymieszaj. Sprawdź, czy temperatura wody nie jest za wysoka i możesz przystąpić do kąpieli.
    Co istotne, po zakończeniu nie zmywaj krochmalu ze skóry dziecka. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, naturalna mieszanka pokryje ją niewidoczną warstwą ochronną. Zamiast tego delikatnie osusz ciało maluszka ręcznikiem i przebierz go w piżamę.

    Jak często stosować krochmal do kąpieli?

    Wiesz już, jak zrobić krochmal do kąpieli. Czy w takim razie można stosować go regularnie? Jak najbardziej. Naturalny produkt jest bezpiecznym sposobem na zadbanie o higienę maluszka przy jednoczesnej walce z problemami skórnymi. Czasami wystarczy jednorazowa kąpiel, aby zauważyć widoczną poprawę. W innych przypadkach niezbędne jest częstsze kąpanie dziecka w krochmalu. 
    Oczywiście w sytuacji, gdy zmiany skórne się utrzymują, a kąpiel w krochmalu nie przynosi efektu – należy skonsultować się z pediatrą, który być może poleci leczenie farmakologiczne.

    Jak zrobić krochmal do kąpieli dla dziecka? O tym musisz pamiętać

    Kąpiąc dziecko w krochmalu, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim mycie powinno trwać maksymalnie 5 minut, a temperatura wody nie może przekraczać 38 stopni. Jeśli będzie zbyt gorąca, to narażasz maluszka na poparzenie i dolegliwości bólowe. Dodatkowo zawsze stosuj się do instrukcji w przepisie na to, jak zrobić krochmal do kąpieli. Powód jest prosty – jeżeli dodasz za dużo mąki, to istnieje ryzyko, że efekt będzie odwrotny od zamierzonego, czyli krochmal nie nawilży, a jeszcze bardziej przesuszy skórę dziecka.
    A czy po kąpieli w krochmalu należy posmarować czymś maluszka? Nie. Daj zadziałać naturalnemu produktowi. Wyjątkiem jest zdiagnozowane AZS. W przypadku atopowego zapalenia skóry warto sięgnąć po przepisany przez lekarza balsam lub maść, która jeszcze bardziej nawilży skórę. Unikaj za to oliwki.

    Jakie są przeciwwskazania do kąpieli w krochmalu?

    Choć kąpiel w krochmalu jest bezpieczną i naturalną metodą, to czasami nie jest dobrym pomysłem. Mowa np. o sytuacji, w której zmiany skórne są wynikiem grzybicy, czyli zakażenia drożdżakami. W takim przypadku zrezygnuj z domowych sposobów i udaj się z maluszkiem do lekarza, ponieważ do wyleczenia konieczne są specjalne maści. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka