Data modyfikacji:

Wiaderko do kąpieli noworodka – czy kąpiel noworodka w wiaderku to dobry pomysł?

Wiaderko do kąpieli noworodka jest gadżetem budzącym wiele kontrowersji. Niemniej należy przyznać, że zdobywa ono popularność i ma swoje zalety. Jeśli zastanawiasz się, czy je kupić – koniecznie przeczytaj!
wiaderko do kąpieli noworodka

Wiaderko do kąpieli noworodka – czy to zwykłe wiadro?

Czy wiaderko do kąpieli noworodka to po prostu zwykłe wiadro? Nic bardziej mylnego. Jest to naczynie o specjalnie wyprofilowanym kształcie, który ma zwiększać bezpieczeństwo oraz komfort malca. Według producentów dziecko przybiera we wiaderku podobną pozycję, jak w łonie matki.

Warto również zauważyć, że wiaderka do kąpieli są wykonane z tworzyw bezpiecznych dla zdrowia – nie zawierają BPA i nie mają ostrych kantów czy brzegów.

Wiaderko do kąpieli noworodka: zalety

Wiaderko do kąpieli noworodka ma całe mnóstw zalet. Za co najbardziej cenią je młodzi rodzice?
  • Wysoki komfort dla dziecka
Malutkie dzieci bardzo często płaczą podczas kąpieli w wanience. W przypadku zastosowania wiaderka tak się nie dzieje. Maluszek przebywa w nim w pozycji siedzącej, a woda pokrywa jego ciało aż do samej szyi. Dzięki temu niemowlęciu przez cały czas jest ciepło i ciasno – dokładnie tak, jak w brzuchu mamy.
  • Bezpieczeństwo
Kąpiel noworodka w wiaderku często oceniana jest jako bezpieczniejsza niż kąpiel w wanience. Jest tak dlatego, że maluszek opiera się o ścianki naczynia, a rodzic może go wygodnie obmywać. Oczywiście należy zachowywać dużą ostrożność podczas kąpieli, niemniej zdaje się ona być prostsza i bardziej intuicyjna. Należy też zauważyć, że z wykąpaniem dziecka w wiaderku poradzi sobie tylko jeden rodzic.
  • Ekologia i oszczędność
Kąpiel noworodka w wiaderku wymaga zużycia mniejszych ilości wody – wystarczą zaledwie 3-4 litry. Produkt sprzyja zatem ekologii i portfelowi rodziców.
  • Komfort termiczny
Woda w wiaderku ochładza się wolniej niż w wanience. W ciągu 20 minut kąpieli niemowlęciu cały czas jest bardzo ciepło i miło.
  • Oszczędność miejsca
Wiaderko do kąpieli dziecka jest o wiele mniejsze od wanienki. Dla przykładu wiaderko Tummy Tub ma tylko 40 cm średnicy. Świetnie sprawdzi się zatem w małych mieszkaniach.

Kąpiel noworodka w wiaderku: wady

Oczywiście taki gadżet ma też swoje wady. O których najczęściej wspominają młodzi rodzice?
  • Cena
Najbardziej popularny produkt tego typu, czyli wiaderko Tummy Tub, kosztuje około 100 złotych lub więcej. To niemal cztery razy więcej niż koszt zwykłej wanienki. Jako że do obu produktów zużywa się podobną ilość surowca, można odnieść wrażenie, że w przypadku wiaderka rodzic płaci głównie za dobry marketing.
  • Brak możliwości włożenia zabawek
Niemowlęta, zwłaszcza te nieco starsze, kochają zabawę w kąpieli! Tymczasem wiaderko do kąpieli noworodka czy niemowlęcia zupełnie wyklucza taką aktywność. Całość sprowadza się tylko do umycia szkraba, nie ma w tym dla niego żadnej frajdy.
  • Kontrowersyjne ułożenie ciała
Wiele kontrowersji wzbudza ułożenie ciała dziecka w wiaderku. Według niektórych przypomina ono ułożenie w brzuchu mamy, czyli jest fizjologiczne. Według innych kręgosłup maluszka jest zbyt mocno obciążany, przez co może dojść do zaburzeń w rozwoju.
  • Trudności z myciem główki
W tradycyjnej wanience bardzo łatwo jest umyć dziecku główkę. Kąpiel noworodka w wiaderku przysparza już pod tym względem sporo trudności.
  • Krótka przydatność
O ile do wanienki można włożyć półtoraroczne czy dwuletnie dziecko, o tyle już wiaderko służy rodzicom zaledwie przez kilka miesięcy (maksymalnie osiem, ale najczęściej tylko sześć). Biorąc pod uwagę wysoką cenę za gadżet, jest to wyjątkowo krótko.

Wiaderko do kąpieli noworodka – co z kikutem?

Od zawsze przestrzega się świeżo upieczonych rodziców przed zamoczeniem kikuta pępowinowego niemowlęcia. Położne powtarzają, że im bardziej suchy będzie kikut, tym szybciej odpadnie i ukaże piękny pępek. Jak to połączyć z kąpielą w wiaderku, podczas której dziecko znajduje się w wodzie po szyję? Należy pamiętać, że wytyczne dotyczące pielęgnacji niemowląt zmieniają się na przestrzeni lat. Obecnie coraz częściej mówi się, że zamoczenie kikuta na czas kąpieli wcale nie ma aż takiego znaczenia, o ile tylko później zostanie on dokładnie oczyszczony i wysuszony.

Jeśli jednak rodzice boją się, że moczenie kikuta będzie miało negatywne konsekwencje, to wiaderko do kąpieli noworodka mogą zacząć stosować dopiero, gdy sucha pępowina odpadnie. Dzieje się to mniej więcej po 10 dniach od przyjścia dziecka na świat.

Wanienka czy wiaderko do kąpieli?

Niezdecydowanych może zadowolić wanienka wiaderko, czyli produkt do kąpieli od firmy Shnuggle. Wiaderko Shnuggle ma specyficzny kształt, który przypomina połączenie klasycznej balii z wiaderkiem.

Produkt zapewnia dziecku wysoki komfort, a jednocześnie ułatwia rodzicom podejmowanie czynności pielęgnacyjnych. Wanienka jest tak wyprofilowana, aby dziecko nie mogło zsunąć się do środka w trakcie kąpieli. Warto również wspomnieć o piankowym podparciu, dzięki któremu kąpiel jest dla maleństwa wyjątkowo przyjemna.

Wiaderko do kąpieli noworodka: dodatkowe akcesoria

Jeśli zdecydujesz się na wiaderko do kąpieli noworodka, to pamiętaj, że możesz kupić je wraz ze specjalną podstawką. Znakomicie ułatwia ona sprawne wykąpanie dziecka i chroni kręgosłup rodzica przed przeciążeniem (w trakcie kąpieli mama czy tata mogą swobodnie usiąść). Później, kiedy dziecko będzie już za duże na kąpiel w wiaderku, podstawka będzie mogła być używana jako wygodny podest. Z kolei odwrócona będzie stanowiła wygodny i trwały pojemnik na zabawki.
Autor: Robert Wojtaś