Data publikacji:

Poduszka antywstrząsowa dla dziecka – jak jej używać?

Każdy świeżo upieczony rodzic wie, że główka noworodka jest jednym z najbardziej newralgicznych punktów jego ciała. Maluszek jeszcze przez pewien czas po urodzeniu nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć jej ciężaru, a wciąż rozwijające się struktury czaszkowe są szczególnie narażone na urazy. Jednym z bardzo przydatnych gadżetów, które zminimalizują ryzyko urazów główki dziecka, jest poduszka antywstrząsowa. Sprawdź, dlaczego warto w nią zainwestować.
Poduszka antywstrząsowa

Czym jest poduszka antywstrząsowa dla noworodka?

Jak wskazuje sama nazwa, poduszka antywstrząsowa służy do amortyzowania wstrząsów, na które główka dziecka może być narażona podczas wielu sytuacji – jazdy samochodem, podróżowania w wózku po nierównej powierzchni, a także podczas bujania w kołysce. Antywstrząsowa poduszka znajduje swoje zastosowanie także podczas karmienia piersią.

Poduszka antywstrząsowa – po co ją stosować?

Warto pamiętać, że główka noworodka stanowi dużą część ogólnej masy jego ciała. Nowo narodzony maluch nie jest w stanie utrzymać jej ciężaru nawet do 4. miesiąca życia. Przyczyną są wciąż niedostatecznie rozwinięte mięśnie szyi oraz grzbietu. Z tego powodu każdy rodzic musi podtrzymywać główkę bobasa zawsze, gdy jest on unoszony z pozycji leżącej. Brak zabezpieczenia dziecięcej główki może mieć bardzo groźne konsekwencje, wśród których należy wymienić naciągnięcie mięśni karku, a nawet urazy kręgosłupa szyjnego.
Główkę noworodka należy chronić z jeszcze jednego powodu: jej kości są bardzo delikatne i narażone na uszkodzenia. Pełny proces skostnienia czaszki u niemowlęcia, a dokładniej zrośnięcie się ciemiączka, zachodzi między 7. a 18. miesiącem życia dziecka. Do tego momentu górna część główki jest miękka, a każde jej uderzenie, uciśnięcie czy wstrząs mogą być tragiczne w skutkach. Jak więc widzisz, ochrona główki maleństwa jest niesamowicie istotna.
Poduszka antywstrząsowa to jeden ze sposobów na to, by ograniczyć ryzyko niepożądanych drgań w okolicach główki dziecka. Ponadto, ze względu na specyficzny kształt, który okala czaszkę, poduszka stabilizuje ją i zapobiega przechylaniu główki przez dziecko na boki. Pediatrzy podkreślają także, że stosowanie poduszek antywstrząsowych zmniejsza szansę na wykształcenie się wad postawy w przyszłości.

Poduszka antywstrząsowa – jak używać?

Stosowanie poduszki antywstrząsowej nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy, że ułożysz na niej malca tak, by główka znajdowała się w jej zagłębieniu. Poduszki antywstrząsowe są dla dzieci nie tylko bezpieczne, ale i bardzo komfortowe, dlatego możesz mieć pewność, że będzie ona sprzyjać wygodnemu wypoczynkowi twojego maleństwa.
Warto pamiętać o wielowymiarowym zastosowaniu antywstrząsowej poduszki dla niemowlęcia. Można używać jej niemal w każdej sytuacji, w której bobas jest ułożony w pozycji leżącej lub półleżącej. Stosowanie poduszek amortyzujących poleca się szczególnie podczas spacerów w wózku, jazdy samochodem czy w trakcie przewijania dziecka w miejscu innym niż jego przewijak.
Z poduszki antywstrząsowej możesz korzystać także, karmiąc dziecko – to bardzo wygodny sposób na podparcie główki malucha i zabezpieczenie jej przed nieprzewidzianymi ruchami.
Pamiętaj, że poduszki antywstrząsowej (ani żadnej innej) nie należy umieszczać w łóżeczku dziecka – maluch powinien spać na płaskiej powierzchni, a w jego łóżku nie powinny znajdować się żadne przedmioty, które stwarzałyby ryzyko zasłaniania dróg oddechowych. W przypadku łóżeczka zainwestuj w dobry, rekomendowany przez dziecięcych fizjoterapeutów materac, który będzie najlepszym wsparciem dla rozwijającego się układu kostnego.

Poduszka antywstrząsowa – rodzaje

Na rynku znajdziesz różne rodzaje poduszek antywstrząsowych, które pomiędzy sobą różnią się przede wszystkim kształtem.

Poduszka antywstrząsowa „motylek”

Najpopularniejszym modelem poduszki antywstrząsowej jest motylek. Jest wyprofilowana na środku, z kolei po bokach ma duże, miękkie skrzydełka, które chronią główkę dziecka przed niepożądanymi ruchami i drganiami.

Poduszka antywstrząsowa „miś”

Poduszka typu miś ma kształt półkola, które chroni główkę dziecka na całym jej obwodzie.

Poduszka antywstrząsowa do fotelika

Poduszki antywstrząsowe do fotelików podróżnych mają kształt podwójnego zagłówka, który chroni boczne części dziecięcej czaszki. Warto podkreślić, że w foteliku mogą sprawdzić się także wspomniane wcześniej motylek lub miś.

Poduszka antywstrząsowa do gondoli

Antywstrząsowe poduszki do wózków mogą cechować się mniejszym rozmiarem, który ułatwia wygodne ułożenie ich w gondoli. Zazwyczaj mają kształt motylka.

Antywstrząsowa poduszka – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poduszka dla dziecka powinna być wykonana z delikatnego, naturalnego materiału, który będzie odpowiedni dla jego wrażliwej skóry. Najlepszym wyborem okaże się ekologiczna bawełna. Najlepszym rodzajem wypełnienia okaże się wsad syntetyczny, który ma właściwości antyalergiczne i pozwala na łatwe pranie poduszki. Ostatnim kryterium, na które możesz zwrócić uwagę, jest design – poduszki antywstrząsowe produkowane są w różnych wzorach i kolorach, które możesz dopasować do stylistyki fotelika czy wózka.

Poduszka antywstrząsowa – do jakiego wieku ją stosować?

Poduszkę ograniczającą wstrząsy możesz stosować już od pierwszych dni życia malucha. Do kiedy powinna znajdować się ona w jego foteliku lub wózeczku? Bez wątpienia nie należy z niej rezygnować aż do czasu, gdy malec samodzielnie będzie mógł podnosić główkę. Z poduszki antywstrząsowej dziecko może korzystać jednak znacznie dłużej – nawet do okolic 1. roku życia.
Zdjęcie: Envato Elements