Data publikacji:

Sposoby na trądzik niemowlęcy

Aż 20 procent niemowlaków ma trądzik niemowlęcy. Wypryski na buzi maluszka bardzo niepokoją rodziców. Trądzik niemowlęcy to dolegliwość, która zwykle mija sama i nie ma nic wspólnego ani z dietą mamy karmiącej piersią, ani z alergią dziecka. Podpowiadamy, co stosować na trądzik niemowlęcy.
sposoby na trądzik niemowlęcy

Co to jest trądzik niemowlęcy?

Trądzik niemowlęcy występuje przede wszystkim na twarzy, może schodzić na dekolt, bardzo rzadko pojawia się na innych częściach ciała. To krostki, często z białym czubkiem, czerwone grudki, które mogą zlewać się w większe, zaczerwienione skupiska. Nie towarzyszy im przesuszenie skóry (wręcz przeciwnie, skóra sprawia wrażenie, tłustej, zanieczyszczonej, grudkowatej). Ale warto pamiętać, że trądzikowi niemowlęcemu może również towarzyszyć ciemieniucha. Te żółtawe łuski i strupki mogą schodzić płatami i łuszczyć się, Niemowlę dotknięte trądzikiem niemowlęcym i ciemieniuchą (zwykle na czole i na brwiach) jednocześnie niestety w niczym nie przypomina wyobrażenia o słodkim bobasku, które towarzyszy wielu rodzicom oczekującym pierwszego dziecka.

Jak dziecko odczuwa trądzik niemowlęcy?

Pojawienie się zmian skórnych jest dla niemowlaka nieprzyjemne. Krostkom towarzyszy często delikatne swędzenie, a niekiedy również szczypanie i pieczenie, jeśli ulegną podrażnieniu. Miejsca dotknięte trądzikiem mogą być cieplejsze w dotyku. Wszystko to sprawia, że niemowlak może stać się bardziej marudny i płaczliwy.

Trądzik niemowlęcy a inne dolegliwości

Przyczyn problemów skórnych u dzieci może być wiele, a trądzik niemowlęcy jest tylko jedną z wielu dolegliwości tego okresu. Żeby wdrożyć odpowiednie postępowanie, specjalista musi wykluczyć inne możliwe przyczyny pojawienia się zmian.
By rozpoznać trądzik niemowlęcy, należy wykluczyć:
  • potówki,
  • prosaki,
  • dziecięce łojotokowe zapalenie skóry,
  • rumień noworodkowy,
  • reakcję na leki przyjmowane przez matkę,
  • niewłaściwą pielęgnację.
  • Jak odróżnić trądzik niemowląt od innych dolegliwości? W tym przypadku zmiany w postaci krostek i zaczerwienienia występują przede wszystkim na twarzy i dekolcie, najczęściej nie dotykają innych części ciała. Ich wygląd jest charakterystyczny – przypominają krostki pojawiające się przy trądziku młodzieńczym.

    Trądzik noworodkowy

    Trądzik niemowlęcy pojawia się zwykle ok. 3–4 tygodnia życia noworodka. Jest wynikiem działania hormonów, które matka przekazała mu w końcówce ciąży i które może nadal przekazywać w mleku. Te hormony to androgeny, których poziom w końcówce ciąży się podwyższa. Androgeny kontrolują działanie gruczołów łojowych. Po pierwszym miesiącu życia dziecka jego gruczoły produkują taką ilość łoju, jak u dorosłego człowieka. Są jednak o wiele mniejsze, szczególnie ich ujście jest bardzo wąskie. Może to powodować wypryski, krostki, a nawet stany zapalne, jeśli ujście gruczołu zostanie podrażnione i nadkażone. Może do tego dojść dość łatwo, bo trądzik niemowlęcy, szczególnie jeśli dziecko często jest przegrzewane, może swędzieć. A maluszek w tym wieku (z trudnością) może się już drapać. Na szczęście są sposoby na trądzik niemowlęcy, a przynajmniej na zapobieganie jego powikłaniom i minimalizowanie objawów.
    Dlatego jeśli u dziecka pojawi się trądzik niemowlęcy, ważne jest szczególne zachowanie higieny oraz wspomaganie oczyszczania się ujścia gruczołów łojowych, czyli bardzo delikatny peeling. Oczyszczanie buzi i zapobieganie blokowaniu się ujścia gruczołów łojowych powinno spowodować, że trądzik nie będzie przybierał ostrzejszej formy, ale na to, aby całkowicie zniknął, pomoże tylko czas. Co na trądzik niemowlęcy będzie najlepsze?

    Sposoby na trądzik niemowlęcy

  • Codziennie przemywaj twarz dziecka i inne miejsca – jeśli są dotknięte trądzikiem – ciepłą, przegotowaną wodą na waciku, a najlepiej na jałowej gazie. Przecieranie powinno jednocześnie pełnić funkcję bardzo delikatnego peelingu mechanicznego.
  • Trądziku niemowlęcego nie powinno się natłuszczać ciężkimi preparatami, które mogą zapychać pory i utrudniać oczyszczanie się gruczołów łojowych.
  • Delikatne kremy nawilżające przeznaczone od pierwszych dni życia mogą być używane, bo zmiękczają warstwę rogową naskórka i w ten sposób zapobiegają czopowaniu się ujścia gruczołów.
  • Jeśli zauważymy, że w którymś miejscu zmiany są zaognione, pojawiają się nadkażenia czy grudki rosną, to można je przemywać patyczkiem nasączonym w płynie antyseptycznym, np. Octeniseptem, lub olejku z drzewa herbacianego.
  • Stany zapalne można smarować również preparatami z cynkiem lub maścią z tormentiolem (ale bez zawartości kwasu bornego).
  • Należy unikać kosmetyków zawierających oleje mineralne.
  • Trądzik niemowlęcy – ile trwa?

    Zazwyczaj trądzik u niemowlaka pojawia się w okresie noworodkowym i trwa do 3 miesięcy, często krócej – do 6 tygodni. Rzadziej zdarza się jego bardziej problematyczna forma, której objawy utrzymują się do ukończenia przez dziecko 1. roku życia, a nawet dłużej.
    To, jak szybko uda się zażegnać problem, zależy od kilku czynników. Trądzik niemowlęcy trzeba koniecznie zgłosić pediatrze i wdrożyć odpowiednie leczenie, jeśli jest ono konieczne. Częściej wystarczy po prostu właściwa pielęgnacja. Jeśli zdarzy się, że dziecko dotknie poważniejsza postać choroby, oprócz stosowania się do zaleceń lekarza pozostaje jedynie cierpliwość.

    Trądzik niemowlęcy – tego unikaj podczas leczenia

    Twoje dziecko ma trądzik niemowlęcy i zastanawiasz się, jak leczyć tę przypadłość? Bardzo istotne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń. Właściwa pielęgnacja powinna opierać się na oczyszczaniu i delikatnym nawilżaniu.
    Bardzo istotne jest unikanie przegrzewania dziecka, oczywiście nie tylko podczas leczenia zmian skórnych, ale zawsze. Zbyt wysoka temperatura otoczenia i ubranie niedostosowane do pogody to często przyczyny łapania różnego rodzaju infekcji i osłabienia odporności. Te błędy nasilają też zmiany skórne takie jak trądzik.
    Pościel i ubranka maluszka powinny być prane często, w naturalnych, łagodnych środkach piorących, trzeba unikać silnych detergentów. Żeby nie potęgować dolegliwości, tekstylia powinny być wykonane z naturalnych, miękkich materiałów, takich jak bawełna czy bambus.

    Sudocrem na trądzik niemowlęcy – czy to dobry sposób?

    Słynny Sudocrem jest od wielu lat stosowany jako lek na wiele dolegliwości wieku niemowlęcego – od odparzeń pieluszkowych do trądziku właśnie. Czy słusznie? To zależy. Jego bazą jest tlenek cynku, który jest substancją o działaniu delikatnie zasuszającym i przeciwzapalnym. Rzeczywiście, stosowany zgodnie z ulotką w niewielkiej ilości skutecznie radzi sobie z odparzeniami.
    Czy Sudocrem może być używany przy trądziku niemowlęcym? Nie jest to wskazane. Chociaż krem wysuszy niewielkie krostki i wspomoże regenerację skóry, jednocześnie może zapychać pory i utrudnić oczyszczanie się gruczołów łojowych, co tworzy błędne koło i utrudnia pozbycie się dolegliwości na dobre.

    Krochmal na trądzik niemowlęcy – skuteczny tradycyjny sposób

    Stosowanie krochmalu jest tradycyjnym sposobem na radzenie sobie ze zmianami skórnymi. Czy zadziała i w tym przypadku? Tak, krochmal jest skuteczny na trądzik niemowlęcy, a co najważniejsze – nie ma możliwości, że pogorszy problem lub uczuli. Powinien pomóc nawet wtedy, gdy z jakiegokolwiek powodu diagnoza była błędna, a za zmiany odpowiada inna przyczyna.
    Zastosowanie krochmalu jest bardzo proste. Żeby go przygotować, potrzebujesz jedynie mąki ziemniaczanej i wody. Gotuje się go jak kisiel – najpierw trzeba rozpuścić mączkę w niewielkiej ilości zimnej wody, a następnie taką mieszankę wlać do garnka z wrzątkiem i energicznie mieszać aż do uzyskania pożądanej konsystencji przypominającej kisiel.
    Po ostudzeniu krochmalu należy nasączyć w nim wacik i przemywać zmienioną chorobowo skórę. Po tym zabiegu skóry nie należy już myć, wystarczy ją delikatnie osuszyć.

    Krem na trądzik niemowlęcy – jaki powinien mieć skład?

    Co stosować na trądzik niemowlęcy i czym smarować zmiany, biorąc pod uwagę, że kremy natłuszczające, które zapychają pory, to zły pomysł? Idealnie sprawdzą się lekkie kremy nawilżające, przeznaczone do stosowania od pierwszego dnia życia. Powinny mieć prosty skład, wolny od substancji, które mogłyby podrażnić lub uczulić delikatną skórę niemowlaka.
    Składniki, których warto szukać, to między innymi aloes, kwas hialuronowy, alantoina, betaina czy pantenol. Substancje o działaniu nawilżającym powinny być połączone w odpowiednich proporcjach z naturalnymi olejami roślinnymi, takimi jak na przykład olej ze słodkich migdałów, jojoba, arganowy, słonecznikowy czy z wiesiołka, dzięki czemu wilgoć zostanie w głębszych warstwach skóry.
    Nawilżenie i zmiękczenie skóry pomagają w delikatny sposób odblokować zatkane gruczoły potowe, zapobiegając również ich czopowaniu w przyszłości. Umożliwia to zachodzenie wszystkich naturalnych procesów oczyszczania, dzięki czemu nie dochodzi do pojawiania się nowych zmian.

    Maści na trądzik niemowlęcy

    Jeśli domowe sposoby na trądzik niemowlęcy nie działają, konieczna jest wizyta u lekarza. Są przypadki, w których konieczna jest konsultacja lekarska: nadkażenia, ropnie, duże stany zapalne. Warto udać się do lekarza, jeśli trądzik niemowlęcy nie mija po 6. miesiącu życia dziecka. W takim przypadku lekarz może przepisać maść na trądzik niemowlęcy lub płyn z antybiotykiem. Zwykle jest to erytromycyna lub nadtlenek benzoilu.
    Uważasz, że samodzielnie nie dasz sobie rady z problemem? Pamiętaj, żeby nie stosować na własną rękę żadnych leków, na przykład poleconych przez inną mamę. Maść na trądzik niemowlęcy powinna być zawsze przepisywana przez specjalistę, w przeciwnym razie można zaszkodzić dziecku.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym