Planista Niemowlęcy - jak skompletować wyprawkę, czy umeblować pokoik?

Data:

Jeszcze będąc w ciąży chciałabyś mieć wszystko dopięte na ostatni guzik, zanim maluch pojawi się na świecie. Niestety wciąż dręczy Cię pytanie, co kupić? Jak skompletować wyprawkę dla dziecka? Jak się nim zajmować?  Jak umeblować jego pokoik? Są to normalne dylematy każdej przyszłej mamy. Jeśli chcesz oszczędzić sobie frustracji, z pomocą może przyjść doświadczony specjalista. Dziś o wsparciu dla młodych mam i przygotowaniu na dziecko rozmawiamy  ze specjalistą w tej dziedzinie Anną Łuniewską – planistą niemowlęcym.planista-niemowlecy-550


Patrycja Słupska: Kim jest baby consierge, czy może raczej planista niemowlęcy? Czy są to terminy zamienne, czy oznaczają różne rzeczy?


Anna Łuniewska: Dla mnie są to dwa różne określenia na różne usługi związane z narodzinami dziecka, wzajemnie uzupełniające się. Baby Concierge to zwrot zapożyczony z zagranicy, oznaczający osobę dokonującą realizacji różnorodnych zleceń, od przyszłych i świeżo upieczonych rodziców, związanych z przygotowaniami do narodzin maleństwa, np. zakupy do wyprawki wykonane wspólnie lub na zlecenie Klienta, dobór i umówienie usługodawców m.in. fotografii prenatalnej, szkoły rodzenia, osobistej położnej, konsultantki laktacyjnej i wiele innych.
Planista Niemowlęcy to osobisty asystent i doradca pomagający  przyszłym rodzicom w trakcie ich przygotowań do narodzin dziecka jak i pierwszych chwil z maleństwem. Z wykształcenia psycholog, a prywatnie doświadczona mama (w moim przypadku trójki dzieci). Planista określa plan i harmonogram działań przygotowawczych do przyjścia maluszka na świat. Podpowiada m.in. jak rozsądnie skompletować wyprawkę, jak umeblować praktycznie pokoik czy kącik dla dziecka, jak dobrze spakować torbę do szpitala, rozplanować dzień i obowiązki w pierwszych miesiącach po porodzie. Przyjmuje na siebie prawie wszystkie stresogenne kwestie. Termin Planista Niemowlęcy jest moim autorskim pomysłem, już wkrótce będzie nazwą zastrzeżoną. Bardziej popularnym w Polsce określeniem jest Doradca Macierzyński często utożsamiany z Baby Concierge, jednak jak już wspominałam - nie dla mnie:) 

 

PS.: Czym się różni doula od planisty niemowlęcego?


AŁ.: Ani Planista Niemowlęcy ani Baby Concierge nie zajmują się stricte tematyką samego porodu, oczywiście poza doborem akcesoriów czy garderoby związanej z porodem:) Resztę pozostawiają wyszkolonemu personelowi medycznemu i doulom:) 


PS.: Doula, prywatna położna, planista niemowlęcy – to w Pani odczuciu moda, czy potrzeba naszych czasów?


AŁ.:Z moich doświadczeń i obserwacji zdecydowanie wynika, że POTRZEBA. Przez ostatnie 20 lat w kwestii macierzyństwa i narodzin zmieniło się wszystko. Nasze mamy i babcie często nie są w stanie zrozumieć potrzeb współczesnej kobiety będącej w ciąży - a co za tym idzie - skutecznie merytorycznie wesprzeć. Ilość produktów, akcesoriów, usług, czyli wszystkiego, co związane z rodzicielstwem, jest w tej chwili  ogromna. Nawet najlepsze szkoły rodzenia nie są stanie omówić wszystkich zagadnień podczas prowadzonych zajęć. Uważam, że prywatna położna, doula, planista niemowlęcy i baby concierge to wspaniałe, uzupełniające się usługi, stanowiące silne wsparcie w tak ważnym i przełomowym okresie życia przyszłych rodziców.PS.: Kto korzysta z Pani usług?  


AŁ.:Jak do tej pory najczęściej kobiety - często zagubione w nadmiarze produktów i akcesoriów, zastanawiające się, jak zainwestować w naprawdę przydatne rzeczy. Aktywne zawodowo, którym brakuje czasu, sił i cierpliwości na przygotowania, niemające czasu na śledzenie dziesiątków forów ciążowych i stron o podobnej tematyce w celu poszukiwania opinii
o produktach. Nierzadko wspieram mamy, których wyjątkowy stan nie pozwala na samodzielne zakupy i dobór wszystkich artykułów:) Zgłaszają się także do mnie mamy, które po porodzie czują się zagubione w nowej rzeczywistości i przytłoczone nadmiarem obowiązków.PS.: Jak wygląda współpraca rodzice – planista niemowlęcy? Czy są to spotkania, wspólne zakupy, kontakt telefoniczny, mailowy?

AŁ.:Są to najczęściej 2-3 spotkania (przed narodzinami) w celach przygotowawczych (np. wspólny dobór produktów, garderoby i zakupy) oraz ok. 7-8 spotkań po narodzinach maluszka, co jest związane ze specyfiką usług po pojawieniu się nowego członka rodziny jak np. regulacja karmienia i snu maluszka.
Oferuję kontakt telefoniczny i mailowy przez 24h, co daje wsparcie i poczucie komfortu moim klientom. Zdarza się, że pracuję z klientkami wyłącznie mailowo i/lub na Skype,
ze względu na odległość zamieszkania.  PS.: Kiedy najlepiej umówić się z Panią na spotkanie? Jeśli jeszcze będąc w ciąży, to w którym miesiącu najlepiej?


AŁ.:W tej kwestii nie ma sztywnych reguł. Najlepiej umówić się wtedy, gdy pojawi się potrzeba profesjonalnego, pozamedycznego wsparcia:) Jestem w stanie przeprowadzić indywidualne kobietę od początku ciąży (umawianie wizyt lekarskich, rozplanowanie czasu zakupów i etapów przygotowań tzw. Essential Timeline) do czasu uregulowania snu i karmień maluszka (ok. 6 m.ż.). To klienci zawsze decydują o długości współpracy i jej zakresie, realizowaniu poszczególnych usług czy wsparciu na każdym etapie przygotowań.PS.: Co ustala się na pierwszym spotkaniu i czemu ono ma służyć?


AŁ.:Pierwsze spotkanie jest z reguły zapoznawcze. Wsłuchuję się w potrzeby, oczekiwania i możliwości przyszłych lub świeżo upieczonych rodziców. Klienci zapoznają się z moją osobą, ofertą
i cennikiem. Często bywa tak, że już na pierwszym spotkaniu udaje mi się pomóc w rozwiązaniu kilku problemów:)PS.: O co najczęściej pytają przyszłe mamy? W czym im pani najbardziej pomaga?


AŁ.:Z usług „przed narodzinami” maluszka jest to najczęściej indywidualne opracowanie listy zakupów wraz szczegółowe omówienie zasadności każdej pozycji. Z usług „po narodzinach” jest to najczęściej wsparcie w uregulowaniu doby maluszka oraz wsparcie psychologiczne.PS.: Czy jest jakiś zakres proponowanych usług? Np. pakiet podstawowy, optymalny, rozszerzony?
Moje usługi są oferowane w postaci pakietu spotkań-konsultacji (np. 6-10 spotkań) lub pakietów mailowych i telefonicznych. W zależności od zagadnienia są to spotkania 2 godzinne lub bez limitu czasu.PS.: Ile trwa współpraca? Do jakiego wieku dziecka?
AŁ.:Oferuję wsparcie od chwili planowania ciąży do ukończenia przez maluszka 6 miesiąca życia.PS.: Czy jest Pani przy porodzie? Czy przyszłe mamy pytają się o taką możliwość?


AŁ.:Pozostawiam zaszczyt obecności przy porodzie lekarzom, położnym i doulom:) Jeszcze nie zostałam poproszona o bezpośrednie wsparcie w trakcie porodu. Gdyby jednak taka sytuacja miała mieć miejsce, nigdy nie odmówię wsparcia, chociażby jako psycholog:)   PS.: Czy jeśli właśnie urodziłyśmy i nie radzimy sobie z ogromem obowiązków też możemy się do Pani zgłosić?


AŁ.:Jak najbardziej, po to jestem! Sama dobrze wiem, z jak wielkimi emocjami wiąże się czas po porodzie. Skutecznie pomagam zorganizować się w tej nowej rzeczywistości - jako psycholog i doświadczona mama:)PS.: Jeśli chodzi o koszty? Jaki jest koszt takiej usługi – rząd wielkości.


AŁ.:Koszt  1. konsultacji/instruktażu/spotkania – 2 h- mieści się w granicach 200 zł. Koszt spotkania bez limitu czasu to 350 zł (np. wspólne zakupy z poprzedzającym je doborem produktów). Oczywiście w pakietach koszt jest znacznie tańszy.PS.: Niektórzy twierdzą, że wydatek na planistę niemowlęcego i baby consierge to zwykły kaprys i dodatkowy, zbędny koszt. Czy spotyka się Pani z takimi uwagami i jak na nie odpowiada?


AŁ.:Zdarza się, na szczęście rzadko, że ktoś tak uważa. Świadczy to jedynie o braku orientowania się, na jak wiele ważnych potrzeb te usługi są odpowiedzią. Pomoc Planisty Niemowlęcego i/lub Baby Concierge jest dla wielu par wręcz koniecznością. Choćby z powodu dużego zaangażowania zawodowego nie są w stanie zorganizować wszystkiego na czas i z zalecanym w tym wyjątkowym stanie spokojem.  
Wiele par uważa też, że Planista Niemowlęcy zrobi to wszystko lepiej niż oni sami ze względu na znajomość rynku. Zadaniem doradcy jest odciążenie przyszłych rodziców, zaproponowanie adekwatnych do ich oczekiwań rozwiązań, rekomendowanie zweryfikowanych i rzetelnych produktów.
W tym samym czasie przyszli rodzice zajmują się pracą zawodową lub mają więcej czasu dla siebie. Planista Niemowlęcy często rozwiązuje również sytuacje nagłe i problematyczne.PS.: Które usługi poleciłaby Pani osobom z ograniczonym budżetem tak, żeby wspomóc przyszłych rodziców a nie koniecznie robić wszystko za nich?


AŁ.:Nie tylko budżet decyduje o potrzebie zatrudnienia Planisty Niemowlęcego. Czynnikiem decydującym o wyborze rodzaju usługi jest waga problemu czy trudności wokół narodzin maluszka. Często na pierwszym spotkaniu pomagam te potrzeby określić.
Ze względu na moje doświadczenie jestem w stanie wynegocjować dla Klienta dobre stawki, rabaty czy też korzystne warunki realizacji poszczególnych usług. Często po zsumowaniu tych oszczędności można zauważyć, że pokryją one właśnie koszty skorzystania z moich usług. Komfort  psychiczny, jaki rodzice uzyskują dzięki moim usługom, skutecznie wynagradza im poniesione koszty.


PS.: Czy można się z Panią umówić na pojedynczą usługę, np. trening zasypiania?


AŁ.:Oczywiście, koszt spotkania nie zmienia się w zależności od tematyki. Czynnikiem różnicującym jest czas poświęcony danemu zagadnieniu. W przypadku Treningu Snu Maluszka jest to zazwyczaj kilka spotkań, ze względu na czas potrzebny mu do nabycia nowych umiejętności:)PS.: Czy bycie psychologiem pomaga w Pani pracy?


AŁ.:Nie wyobrażam sobie wykonywania części usług (Treningu Zasypiania Maluszka czy nauki Zarządzania Sobą w Czasie) bez odpowiedniego wykształcenia.  PS.: Mieszka i pracuje Pani w Warszawie? Czy osoba spoza stolicy również może się z Panią skontaktować?


AŁ.:Tak, jestem mieszkanką Warszawy i tutaj głównie pracuję. Jednak, tak jak wspominałam, chętnie wspieram również mamy z całej Polski - poprzez maila, Skype czy telefon. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wyjadę poza Warszawę, co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami.PS.: Czy po zakończeniu współpracy utrzymuje Pani kontakty ze swoimi „klientkami”?


AŁ.:Zdarza się, bo nawiązuje z klientami życzliwą relację. Specyfiką tych usług jest towarzyszenie
w jednym z najtrudniejszych momentów życia – to łączy ludzi. Utrzymuję kontakt dotąd, aż poczuję, że problem jest skutecznie rozwiązany, a  rodzic mocno osadził się
w swojej nowej rzeczywistości i nie potrzebuje już mojego wsparcia.PS.: Jak wygląda Pani dzień pracy?


AŁ.:Ze względu na różnorodność usług i posiadanie trójki własnych dzieci, każdy dzień wygląda inaczej:) Czasem pracuję intensywnie kilka dni z rzędu, a potem kilka dni spokojnie, jedynie w trybie czuwania:)PS.: I na koniec, jak tak zajęta osoba jak mama trojaczków radzi sobie z prowadzeniem biznesu i wychowywaniem trójki dzieci jednocześnie?


AŁ.:Jestem cały czas na wysokich obrotach - jak nie w pracy to w domu:) Tylko, że.. ja to lubię. Lubię pomagać, rozwiązywać problemy, poznawać ludzi – nieustannie się od nich uczę. To niesamowicie dodaje mi sił. Mam w sobie całe pokłady energii i kreatywności. Ogrom pracy wynagradza mi satysfakcja, którą uzyskuję patrząc na spokojnych rodziców i maluszka. Staram się dobrze zorganizować i jednocześnie brać na wszystko margines, bo przy dzieciach bywa wiele nieprzewidzianych sytuacji..:)

 

Z Anną Łuniewska rozmawiała Patrycja Wrotek

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
26-11-2015
Ocena:
Podobno obcinanie włosów przed ukończeniem przez dceziko wróży kłopoty z pamięcią kolejny z ciążowo macierzyńskich przesądów, którego nijak nie da się udowodnic, ani też się go pozbyc w społeczeństwie. My obcinaliśmy dziewczynkom włoski jak była potrzeba i takie podejście wydaje mi się najbardziej sensowne czym innym można się kierować w podejmowaniu takich decyzji jeśli nie wygodą dziecka? pozdrawiam
10-7-2014
Ocena:
hehe jaki fajny zawód:) Bo chyba tak to można nazywać:) Ciekawe.