Data publikacji:

Planista Niemowlęcy - jak skompletować wyprawkę, czy umeblować pokoik?

Autor: Patrycja Wrotek

Jeszcze będąc w ciąży chciałabyś mieć wszystko dopięte na ostatni guzik, zanim maluch pojawi się na świecie. Niestety wciąż dręczy Cię pytanie, co kupić? Jak skompletować wyprawkę dla dziecka? Jak się nim zajmować?  Jak umeblować jego pokoik? Są to normalne dylematy każdej przyszłej mamy. Jeśli chcesz oszczędzić sobie frustracji, z pomocą może przyjść doświadczony specjalista. Dziś o wsparciu dla młodych mam i przygotowaniu na dziecko rozmawiamy  ze specjalistą w tej dziedzinie Anną Łuniewską – planistą niemowlęcym.

planista-niemowlecy-550


Anna Łuniewska: Dla mnie są to dwa różne określenia na różne usługi związane z narodzinami dziecka, wzajemnie uzupełniające się. Baby Concierge to zwrot zapożyczony z zagranicy, oznaczający osobę dokonującą realizacji różnorodnych zleceń, od przyszłych i świeżo upieczonych rodziców, związanych z przygotowaniami do narodzin maleństwa, np. zakupy do wyprawki wykonane wspólnie lub na zlecenie Klienta, dobór i umówienie usługodawców m.in. fotografii prenatalnej, szkoły rodzenia, osobistej położnej, konsultantki laktacyjnej i wiele innych.
Planista Niemowlęcy to osobisty asystent i doradca pomagający  przyszłym rodzicom w trakcie ich przygotowań do narodzin dziecka jak i pierwszych chwil z maleństwem. Z wykształcenia psycholog, a prywatnie doświadczona mama (w moim przypadku trójki dzieci). Planista określa plan i harmonogram działań przygotowawczych do przyjścia maluszka na świat. Podpowiada m.in. jak rozsądnie skompletować wyprawkę, jak umeblować praktycznie pokoik czy kącik dla dziecka, jak dobrze spakować torbę do szpitala, rozplanować dzień i obowiązki w pierwszych miesiącach po porodzie. Przyjmuje na siebie prawie wszystkie stresogenne kwestie. Termin Planista Niemowlęcy jest moim autorskim pomysłem, już wkrótce będzie nazwą zastrzeżoną. Bardziej popularnym w Polsce określeniem jest Doradca Macierzyński często utożsamiany z Baby Concierge, jednak jak już wspominałam - nie dla mnie:) 

 


AŁ.: Ani Planista Niemowlęcy ani Baby Concierge nie zajmują się stricte tematyką samego porodu, oczywiście poza doborem akcesoriów czy garderoby związanej z porodem:) Resztę pozostawiają wyszkolonemu personelowi medycznemu i doulom:) 


AŁ.:Z moich doświadczeń i obserwacji zdecydowanie wynika, że POTRZEBA. Przez ostatnie 20 lat w kwestii macierzyństwa i narodzin zmieniło się wszystko. Nasze mamy i babcie często nie są w stanie zrozumieć potrzeb współczesnej kobiety będącej w ciąży - a co za tym idzie - skutecznie merytorycznie wesprzeć. Ilość produktów, akcesoriów, usług, czyli wszystkiego, co związane z rodzicielstwem, jest w tej chwili  ogromna. Nawet najlepsze szkoły rodzenia nie są stanie omówić wszystkich zagadnień podczas prowadzonych zajęć. Uważam, że prywatna położna, doula, planista niemowlęcy i baby concierge to wspaniałe, uzupełniające się usługi, stanowiące silne wsparcie w tak ważnym i przełomowym okresie życia przyszłych rodziców.


AŁ.:Jak do tej pory najczęściej kobiety - często zagubione w nadmiarze produktów i akcesoriów, zastanawiające się, jak zainwestować w naprawdę przydatne rzeczy. Aktywne zawodowo, którym brakuje czasu, sił i cierpliwości na przygotowania, niemające czasu na śledzenie dziesiątków forów ciążowych i stron o podobnej tematyce w celu poszukiwania opinii
o produktach. Nierzadko wspieram mamy, których wyjątkowy stan nie pozwala na samodzielne zakupy i dobór wszystkich artykułów:) Zgłaszają się także do mnie mamy, które po porodzie czują się zagubione w nowej rzeczywistości i przytłoczone nadmiarem obowiązków.

AŁ.:Są to najczęściej 2-3 spotkania (przed narodzinami) w celach przygotowawczych (np. wspólny dobór produktów, garderoby i zakupy) oraz ok. 7-8 spotkań po narodzinach maluszka, co jest związane ze specyfiką usług po pojawieniu się nowego członka rodziny jak np. regulacja karmienia i snu maluszka.
Oferuję kontakt telefoniczny i mailowy przez 24h, co daje wsparcie i poczucie komfortu moim klientom. Zdarza się, że pracuję z klientkami wyłącznie mailowo i/lub na Skype,
ze względu na odległość zamieszkania.  


AŁ.:W tej kwestii nie ma sztywnych reguł. Najlepiej umówić się wtedy, gdy pojawi się potrzeba profesjonalnego, pozamedycznego wsparcia:) Jestem w stanie przeprowadzić indywidualne kobietę od początku ciąży (umawianie wizyt lekarskich, rozplanowanie czasu zakupów i etapów przygotowań tzw. Essential Timeline) do czasu uregulowania snu i karmień maluszka (ok. 6 m.ż.). To klienci zawsze decydują o długości współpracy i jej zakresie, realizowaniu poszczególnych usług czy wsparciu na każdym etapie przygotowań.


AŁ.:Pierwsze spotkanie jest z reguły zapoznawcze. Wsłuchuję się w potrzeby, oczekiwania i możliwości przyszłych lub świeżo upieczonych rodziców. Klienci zapoznają się z moją osobą, ofertą
i cennikiem. Często bywa tak, że już na pierwszym spotkaniu udaje mi się pomóc w rozwiązaniu kilku problemów:)


AŁ.:Z usług „przed narodzinami” maluszka jest to najczęściej indywidualne opracowanie listy zakupów wraz szczegółowe omówienie zasadności każdej pozycji. Z usług „po narodzinach” jest to najczęściej wsparcie w uregulowaniu doby maluszka oraz wsparcie psychologiczne.


AŁ.:Pozostawiam zaszczyt obecności przy porodzie lekarzom, położnym i doulom:) Jeszcze nie zostałam poproszona o bezpośrednie wsparcie w trakcie porodu. Gdyby jednak taka sytuacja miała mieć miejsce, nigdy nie odmówię wsparcia, chociażby jako psycholog:)   


AŁ.:Jak najbardziej, po to jestem! Sama dobrze wiem, z jak wielkimi emocjami wiąże się czas po porodzie. Skutecznie pomagam zorganizować się w tej nowej rzeczywistości - jako psycholog i doświadczona mama:)


AŁ.:Koszt  1. konsultacji/instruktażu/spotkania – 2 h- mieści się w granicach 200 zł. Koszt spotkania bez limitu czasu to 350 zł (np. wspólne zakupy z poprzedzającym je doborem produktów). Oczywiście w pakietach koszt jest znacznie tańszy.


AŁ.:Zdarza się, na szczęście rzadko, że ktoś tak uważa. Świadczy to jedynie o braku orientowania się, na jak wiele ważnych potrzeb te usługi są odpowiedzią. Pomoc Planisty Niemowlęcego i/lub Baby Concierge jest dla wielu par wręcz koniecznością. Choćby z powodu dużego zaangażowania zawodowego nie są w stanie zorganizować wszystkiego na czas i z zalecanym w tym wyjątkowym stanie spokojem.  
Wiele par uważa też, że Planista Niemowlęcy zrobi to wszystko lepiej niż oni sami ze względu na znajomość rynku. Zadaniem doradcy jest odciążenie przyszłych rodziców, zaproponowanie adekwatnych do ich oczekiwań rozwiązań, rekomendowanie zweryfikowanych i rzetelnych produktów.
W tym samym czasie przyszli rodzice zajmują się pracą zawodową lub mają więcej czasu dla siebie. Planista Niemowlęcy często rozwiązuje również sytuacje nagłe i problematyczne.


AŁ.:Nie tylko budżet decyduje o potrzebie zatrudnienia Planisty Niemowlęcego. Czynnikiem decydującym o wyborze rodzaju usługi jest waga problemu czy trudności wokół narodzin maluszka. Często na pierwszym spotkaniu pomagam te potrzeby określić.
Ze względu na moje doświadczenie jestem w stanie wynegocjować dla Klienta dobre stawki, rabaty czy też korzystne warunki realizacji poszczególnych usług. Często po zsumowaniu tych oszczędności można zauważyć, że pokryją one właśnie koszty skorzystania z moich usług. Komfort  psychiczny, jaki rodzice uzyskują dzięki moim usługom, skutecznie wynagradza im poniesione koszty.


AŁ.:Oczywiście, koszt spotkania nie zmienia się w zależności od tematyki. Czynnikiem różnicującym jest czas poświęcony danemu zagadnieniu. W przypadku Treningu Snu Maluszka jest to zazwyczaj kilka spotkań, ze względu na czas potrzebny mu do nabycia nowych umiejętności:)


AŁ.:Nie wyobrażam sobie wykonywania części usług (Treningu Zasypiania Maluszka czy nauki Zarządzania Sobą w Czasie) bez odpowiedniego wykształcenia.  


AŁ.:Tak, jestem mieszkanką Warszawy i tutaj głównie pracuję. Jednak, tak jak wspominałam, chętnie wspieram również mamy z całej Polski - poprzez maila, Skype czy telefon. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wyjadę poza Warszawę, co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami.


AŁ.:Zdarza się, bo nawiązuje z klientami życzliwą relację. Specyfiką tych usług jest towarzyszenie
w jednym z najtrudniejszych momentów życia – to łączy ludzi. Utrzymuję kontakt dotąd, aż poczuję, że problem jest skutecznie rozwiązany, a  rodzic mocno osadził się
w swojej nowej rzeczywistości i nie potrzebuje już mojego wsparcia.


AŁ.:Ze względu na różnorodność usług i posiadanie trójki własnych dzieci, każdy dzień wygląda inaczej:) Czasem pracuję intensywnie kilka dni z rzędu, a potem kilka dni spokojnie, jedynie w trybie czuwania:)


AŁ.:Jestem cały czas na wysokich obrotach - jak nie w pracy to w domu:) Tylko, że.. ja to lubię. Lubię pomagać, rozwiązywać problemy, poznawać ludzi – nieustannie się od nich uczę. To niesamowicie dodaje mi sił. Mam w sobie całe pokłady energii i kreatywności. Ogrom pracy wynagradza mi satysfakcja, którą uzyskuję patrząc na spokojnych rodziców i maluszka. Staram się dobrze zorganizować i jednocześnie brać na wszystko margines, bo przy dzieciach bywa wiele nieprzewidzianych sytuacji..:)

 

Z Anną Łuniewska rozmawiała Patrycja Wrotek


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".


Autor

Anna Łuniewska - Psycholog i Planista Niemowlęcy

Jestem psychologiem i mamą trzech małych chłopców Grzesia, Karolka i Adasia – trojaczków:)

Jestem zarówno budzikiem, kucharką, sprzątaczką, kelnerką, lekarzem, nianią, pielęgniarką, stróżem, fotografem, doradcą, szoferem, studentką, organizatorką przyjęć, osobistym asystentem, księgową, bankomatem i pocieszycielką. Nigdy mam urlopu, wolnych dni, ani zapłaty, gdy jestem chora. Pracuję dzień i noc. Jestem na dyżurze do końca mojego życia. Matka-najtrudniejszy zawód świata:)

Komentarze
26-11-2015
Ocena:
Podobno obcinanie włosów przed ukończeniem przez dceziko wróży kłopoty z pamięcią kolejny z ciążowo macierzyńskich przesądów, którego nijak nie da się udowodnic, ani też się go pozbyc w społeczeństwie. My obcinaliśmy dziewczynkom włoski jak była potrzeba i takie podejście wydaje mi się najbardziej sensowne czym innym można się kierować w podejmowaniu takich decyzji jeśli nie wygodą dziecka? pozdrawiam
10-07-2014
Ocena:
hehe jaki fajny zawód:) Bo chyba tak to można nazywać:) Ciekawe.
noworodek

Wyprawka dla noworodka do domu, czyli co potrzebne dla noworodka w domu?

2022-05-01
Jakie łóżeczko? Ile śpioszków? Czy laktator jest niezbędny? Każda mama, która kompletuje wyprawkę dla noworodka, zadaje sobie te i podobne pytania. Odpowiemy na nie w tym tekście – sprawdź, jak powinna wyglądać kompletna wyprawka dla noworodka do domu.
niemowlak

Jakie zabawki dla noworodka wybrać?

2022-04-26
Wybierasz się w odwiedziny do noworodka i chcesz sprawić maluszkowi prezent? A może kompletujesz zabawki dla własnego dziecka? Niezależnie od okoliczności, przyda ci się kilka informacji oraz inspiracji. Dowiedz się, jakie zabawki dla noworodka są najbezpieczniejsze i zapoznaj się z naszą listą propozycji.
Ranking chust

Ranking chust do noszenia dzieci

2022-04-22
Chusty do noszenia dzieci już od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem rodziców – bardzo ułatwiają opiekę nad maluszkiem oraz praktykowanie tzw. rodzicielstwa bliskości. Jeśli jednak nie jesteś przekonany do zakupu takiego produktu, koniecznie poznaj wszystkie zalety jego używania, które przedstawiamy poniżej. Wyjaśniamy również, czym powinna charakteryzować się najlepsza chusta do noszenia dziecka i którą warto kupić.
ranking wózków terenowych

Ranking wózków terenowych

2022-03-27
Wózek, który świetnie sprawdza się w mieście, w trudnym terenie może okazać się kłopotliwy. Jeżeli więc bardzo lubisz spacerować po lasach czy drogach szutrowych, koniecznie zerknij na nasz ranking wózków terenowych – pomożemy ci wybrać model do „zadań specjalnych”.
Ranking nosidełek

Ranking nosidełek. Jakie najlepsze?

2022-03-24
Jeśli twoje dziecko potrafi już samodzielnie trzymać prosto główkę i siedzieć, możesz nosić je w nosidle. Pamiętaj jednak, że musi być to produkt ergonomiczny, czyli taki, w którym niemowlę będzie przyjmowało fizjologiczną pozycję. Aby było ci łatwiej kupić właśnie taki model, przygotowaliśmy małe wsparcie – ranking nosidełek.
jaki materac dla noworodka

Jaki materac dla noworodka wybrać?

2022-03-10
Kupując łóżeczko dla niemowlaka, musisz rozważyć nie tylko jego wygląd i dodatkowe funkcje, ale także rodzaj materaca – musi stanowić on odpowiednie podparcie dla delikatnego kręgosłupa dziecka. Sprawdź, jaki materac dla noworodka i niemowlęcia zapewni mu zdrowy rozwój oraz komfortowy sen.
praktyczna torba do wozka

Jaka praktyczna torba do wózka?

2022-03-08
Praktyczna torba do wózka może w znacznym stopniu ułatwić młodej mamie opiekowanie się maluszkiem poza domem, dlatego jej wybór powinien być dokładnie przemyślany. Podpowiadamy, czym powinien cechować się dobry produkt i które modele są godne uwagi.