Wybór odpowiedniego wózka to niełatwe zadanie, przed którym stają prawie wszyscy przyszli rodzice. W sklepach dostępnych jest wiele modeli, z różnymi funkcjami, w przedziale cenowym od 300 do nawet 10 tys. złotych! Po ustaleniu maksymalnej kwoty, którą możesz przeznaczyć na zakup wózka, warto zastanowić się czym dla Twojej rodziny jest wózek idealny, spisać oczekiwania i poszukiwać wózka, który spełni je wszystkie (lub chociaż większość). Można również zapoznać się z uniwersalnym poradnikiem, który wskaże najważniejsze cechy dobrego wózka.
Najważniejsza cecha wózka, to bezpieczeństwo. Szczególnie przy zakupie używanego pojazdu musimy go dokładnie sprawdzić. Stelaż nie może być uszkodzony, a po złożeniu całość powinna być solidna i stabilna. Żaden wózek nie powinien przechylać się pod naciskiem ramienia rodzica lub po powieszeniu torby od wózka. Jeśli łatwo go przewrócić, jest po prostu niebezpieczny. Spacerówka musi posiadać pasy dla malucha, chroniące go przed wypadnięciem. W przypadku gondoli atutem jest dobra amortyzacja.
Z wózka będziemy korzystać przez wiele miesięcy, więc musi on być jak najbardziej praktyczny. Jeśli mieszkasz poza miastem lub często wybierasz się na spacery w miejsca o nierównej powierzchni – wybierz wózek z dobrą amortyzacją i możliwością blokowania przednich kółek (jeśli są obrotowe). Gdy mieszkasz w mieście, zwróć uwagę na zwrotność wózka, co zapewnią przednie obrotowe kółka oraz na łatwość podbijania, np. pod krawężniki. Tutaj dobrze sprawdzi się wózek Chicco Urban. Obrotowe, przednie kółka w razie potrzeby zablokujesz jednym ruchem, a amortyzacja i większe koła tylne zapewniają komfort jazdy dla maluszka oraz łatwość w prowadzeniu nawet po nierównych chodnikach. Nie wiesz, jak będą wyglądać Twoje przyszłe spacery? Są również wózki łączące cechy terenowego i miejskiego, np. Chicco Activ3. Praktyczną cechą wózka Chicco Urban jest odwracane siedzisko. Mniejsze dzieci czują się w spacerówce bezpiecznie mając w zasięgu wzorku rodzica, z kolei starszaki mogą obserwować otaczający świat, będąc przodem do kierunku jazdy.
Funkcjonalność odnosi się również do składania i rozkładania wózka oraz jego rozmiarów. Złożenie stelaża nie powinno być kłopotem – w przeciwnym razie po kilku miesiącach użytkowania będziemy sfrustrowani na samą myśl o przejażdżce autem ;) Dobrze, aby stelaż wózka składał się na płasko, jak w przypadku wózka Chicco Urban. Zaoszczędzimy wtedy miejsce w bagażniku.
Rodzice muszą zdecydować czy wybrać wózek głęboki, a po około pół roku dokupić spacerówkę czy zdecydować się na wózek wielofunkcyjny, np. 2 w 1 lub 3 w 1 (z fotelikiem samochodowym). Pierwsza opcja wychodzi zwykle niekorzystnie cenowo w porównaniu do wózka wielofunkcyjnego. Wadą wózków 2 i 3 w jednym, jest konieczność demontowania gondoli i znalezienia miejsca na jej przechowywanie. Czasem maluszek w spacerówce nie potrafi spokojnie odpoczywać lub głęboko zasnąć, ale w chwilach aktywności jest bardzo zainteresowany otoczeniem. Dobrym rozwiązaniem jest wózek głęboko-spacerowy. Wózek Chicco Urban umożliwia płynne przechodzenie z wózka głębokiego do spacerowego i odwrotnie – w zaledwie 3 ruchach. Dno gondoli jest łamane w trzech miejscach, które po spięciu pasami zamieniają się w kubełkowe, wygodne siedzisko spacerówki. Na stelażu wózka można również zamontować dedykowane modele fotelików samochodowych.
Aby spacery były przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i rodziców, maluszkowi po prostu musi być wygodnie. Co zazwyczaj przeszkadza dzieciom? Wstrząsy na nierównej powierzchni, słońce świecące w oczka i niewyregulowane oparcie siedziska w spacerówce. Na wstrząsy odpowiedzią jest amortyzacja kół. Z kolei najlepsza ochrona przed słońcem (także nieprzyjemnym wiatrem lub deszczem) to obszerna budka. W wózku Chicco Urban pokryta jest dodatkowo filtrem UV. Jeśli maluch nie może przybrać właściwej pozycji będzie się niepokoił. Dlatego przy zakupie wózka sprawdź, jak regulowane jest siedzisko. Spacerówka koniecznie musi mieć opcję leżenia - nawet starszakom zdarza się przysnąć na spacerze.
Kiedy wózek jest wygodny dla rodzica? Gdy lekko się prowadzi (nawet jedną ręką) i łatwo podbija. Gdy koszyk na zakupy jest pojemny i dostępny. Kluczową rolę odgrywa również długość rączki, co potwierdzą wszyscy rodzice o niestandardowym wzroście. Najlepiej, aby uchwyt był regulowany. Pojazd dla malucha powinien być także lekki i wygodny do przenoszenia po złożeniu. Niektóre modele, np. Chicco Urban, posiadają specjalną rączkę, która ułatwia noszenie stelaża.
To oczywiście pojęcie względne i nie jest to najważniejsza cecha. Mimo tego, wózek, który będziemy używać przez co najmniej dwa lata musi nam się podobać. Przy zakupie wózka Chicco Urban w cenie wybieramy Color Pack, czyli zestaw kolorystyczny. Wersja bazowa wózka jest czarna, a do niej dobieramy jeden z 5 kolorów podstawowych lub opcje na zimę czy lato. Dzięki temu możemy zmieniać wygląd wózka w zależności od pory roku lub… nastroju. Color Pack obejmuje obszerną budkę, wyściółkę siedziska, osłonę na nóżki/gondolę oraz osłonki na pasy.
Color Packi, to nie tylko piękne kolory, ale również funkcjonalność. Wersja na zimę (do wyboru: energetyczny turkus, soczysty różowy lub elegancki odcień kawy z mlekiem) zawiera ocieplaną wyściółkę oraz ciepłą mufkę na dłonie mamy lub dziecka. Zestawy na lato (kolory: mięta lub delikatny piaskowy) mają odpinane okienka wentylacyjne w budce i okryciu na nóżki/gondolę. A jeśli na świecie pojawi się drugi maluszek, rodzice zamiast kupować nowy wózek, mogą dokupić nowy Color Pack, dostosowany do trendów czy płci dziecka. Wygląd pojazdu będzie odświeżony, a rodzice zaoszczędzą sporą sumę pieniędzy.
Zdjęcia: materiały promocyjne
Artykuł sponsorowany