Data publikacji:

Wanienka dla noworodka – jaką wybrać?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Wśród wielu niezbędnych akcesoriów, składających się na wyprawkę dla noworodka, jednym z najważniejszych jest wanienka. O jej zakup należy się odpowiednio wcześnie zatroszczyć, gdyż będzie potrzebna już od pierwszych dni życia dziecka. Dziecko może z niej korzystać tak długo, aż wyrośnie, nawet powyżej 1 roku życia. W poniższym artykule przedstawiamy rodzaje wanienek dla dziecka i jednocześnie radzimy, w jakich okolicznościach najlepiej sprawdzą się poszczególne modele.

wanienka dla noworodka

Rodzaje wanienek dla noworodka

Wanienka z wyjmowanym siedziskiem 

Do pewnego miesiąca życia jedyną pozycją malca jest pozycja leżąca, dlatego wanienki powinny być tak wyprofilowane, by maluch był w niej bezpieczny. Wyjmowane siedzisko jest doskonałym dodatkiem, ponieważ umożliwia kąpiel dziecka w pozycji półleżącej. Gdy niemowlę jest już większe i potrafi samodzielnie siedzieć, nie trzeba korzystać z tego elementu. Wanienka tego typu będzie więc właściwa zarówno dla noworodków, jak i kilkumiesięcznych malców.

Wanienka z zestawem kąpielowym

Idealny wybór, gdy poza wanienką potrzebujesz również innych akcesoriów kąpielowych dla dziecka i nie chcesz się wybierać na osobne zakupy. Do zestawu jest zwykle dołączona wkładka do wanny dla niemowlaka (pewien rodzaj maty antypoślizgowej), termometr, zestaw do manicure, szczoteczka oraz grzebień.

Wanienka dziecięca składana

Wanienka turystyczna i wanienka na stojaku – pierwszy z wymienionych rodzajów jest niezbędny, gdy wybierasz się z dzieckiem na wyjazd i chcesz, by podczas transportu zajmowała jak najmniej miejsca. Po wciśnięciu odpowiedniej blokady poszczególne elementy automatycznie się składają, dzięki czemu wanienkę składa się i rozkłada
w szybki i prosty sposób. Wanienki ze stojakiem to z kolei idealny pomysł, gdy podczas kąpieli maleństwa potrzebujesz podwyższenia. Stojak charakteryzuje się możliwością szybkiego montażu i demontażu, dzięki czemu nie zajmuje przestrzeni w łazience. Niektóre modele tego typu są również wyposażone w specjalną rurkę, która umożliwia odpływ wody, co powala opróżnić wanienkę bez potrzeby przechylania jej.

Nietypowe wanienki - wiaderko do kąpieli

Akcesoria te są przeznaczone dla tych dzieci, które umieją już siedzieć. Wiaderko ma ergonomiczną budowę, jednak jest mniejsze i ma większą głębokość niż wanienka. Wspomniany gadżet ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak dla malca, który dotychczas kąpał się tylko w wanience, być może byłby źródłem nowych, ciekawych doświadczeń.

Krzesełko do kąpieli

Przeznaczone dla dzieci od 6. do 11. miesiąca życia, o maksymalnej wadze 10 kg, które powoli przyzwyczajają się do kąpieli w tradycyjnej wannie. Jest ono wygodne i stabilne, a rodzicom umożliwia swobodne umycie malucha. Krzesełko zwykle wstawia się do wanny napełnionej wodą.

Możliwości, jak i w czym kąpać noworodka oraz niemowlaka, jest wiele. Wybór odpowiedniego gadżetu trzeba jednak uzależnić od wagi dziecka, etapu jego rozwoju oraz warunków, w jakich wanienka będzie użytkowana. Sprawdź bogaty wybór wanienek dla dzieci oraz akcesoria do kąpieli <KLIK>.

 

artykuł sponsorowany


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Pobyt na plaży z niemowlakiem może nie być przyjemny, chyba

Co zabrać z niemowlakiem na plażę? Przydatne gadżety, gdy nad wodę idziesz z dzieckiem

2021-05-11
Jeśli planujecie odpoczynek na plaży ze swoim maluszkiem, szczególnie pierwsze wyjścia mogą być wyzwaniem. Głównie w kwestii co i ile zabrać ze sobą.
niania elektroniczna ranking

Niania elektroniczna. Ranking polecanych urządzeń

2021-05-11
Niemal na każdej liście zawierającej elementy wyprawki dla niemowlaka znajduje się niania elektroniczna. I słusznie, ponieważ urządzenie to znacząco ułatwia opiekę nad maluszkiem i zapewnia spokój. Pytanie tylko, jaką wybrać, żeby nie żałować decyzji? Poniżej znajdziesz cenne wskazówki i podpowiedzi. Wyjaśniamy również, jaka niania elektroniczna cieszy się najlepszymi opiniami.
wyprawka dla dziecka, ubranka dla dziecka, niemowlak

Wyprawka dla dziecka – tanie zakupy dla dzieci

2021-05-06
Kompletowanie wyprawki dla noworodka to ogromna przyjemność dla przyszłych rodziców. Zwłaszcza przyszłe mamy, uwielbiają chodzić po sklepach i oglądać te przepiękne małe ubranka, kolorowe zabawki i nowoczesne wózki.
co można kupić używane dla dziecka

Co można kupić używane, a co lepiej mieć nowe dla dziecka?

2020-02-03
Przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka rodzice z reguły wolą kupić więcej, aby niczego nie zabrakło. Zwykle też decydują się na zupełnie nowe rzeczy. Tymczas...
używane ubranka

Dlaczego warto kupować używane ubranka dla dzieci – 5 powodów

2020-01-30
Czy kupowanie używanych ubrań dla dzieci jest bezpieczn......
pranie dziecięcych ubranek - test proszków

„Pranie to wyzwanie” – podsumowanie testu produktów JELP!" - Dzidziusiowo.pl

2017-12-01
Zaczerwienienia, wysypki, swędzenie skóry – która z mam nie borykała się nigdy z tego rodzaju problemami u swoich pociech, zwłaszcza po wypraniu ubranek w nieod...
otulacz, otulacz dla niemowlaka, niemowlak

Dlaczego warto kupić otulacz dla niemowlaka? - Dzidziusiowo.pl

2017-09-28
Zmniejszają objawy kolki, utrzymują ciepło, a przede wszystkim dają poczucie bezpieczeństwa, porównywalne z tym, które dziecko jeszcze niedawno miało zapewnione...