Fotelik samochodowy - uniwersalny czy nie?

Data:

Obecnie producenci fotelików samochodowych dla dzieci oferują produkty zarówno dopasowane do konkretnej kategorii wagowej oraz wieku dziecka, jak i sprzęty uniwersalne. Z pozoru wydawać by się mogło, że zakup fotela uniwersalnego jest rozwiązaniem o wiele korzystniejszym - takie urządzenie będzie służyło nam dłużej niż fotelik dopasowany, a po drugie zaoszczędzimy pieniądze. Ale czy na pewno?


 

foteliki_uniwersalne

 

Dla kogo fotelik uniwersalny?

Foteliki uniwersalne dostępne są w trzech różnych kategoriach:

  • 0 - 18 kg
  • 9 – 25kg
  • 9 – 36kg

Są to urządzenia, które posiadają ruchome części, a więc „rosną” one razem z dzieckiem. Dzięki czemu mogą być użytkowane przez dłuższy okres niż inne, bezpieczne foteliki samochodowe które jednak uwzględniają dane wymiary, a więc 0 – 13kg, foteliki 9 – 18kg oraz 15 – 36kg. Niemniej jednak, pomimo licznych zalet, urządzenia uniwersalne nie powinny zastępować produktów z kategorii podstawowych. Dlaczego?

 

Ponieważ taki fotelik nie jest w stanie zagwarantować dziecku tak dobrej ochrony jak sprzęt, który został dopasowany do konkretnej wagi małego pasażera. Jest to więc rozwiązanie ostateczne polecane w przypadku, kiedy dziecko wyrosło z obecnego fotelika, natomiast ze względu na swoją wagę czy wiek, nie może zostać przeniesione do fotelika „wyższego”.


Warto jednak dodać, że kategorią podstawową jaka nie powinna ominąć żadnego niemowlęcia, jest przedział 0 – 13kg. W tego rodzaju foteliku jeździć powinien każdy maluch, ponieważ kategoria 0 – 18kg – w praktyce – jest właściwa dopiero dla dzieci które ukończyły już co najmniej trzeci miesiąc życia.

 

Jeśli gabaryty Twojego dziecka umożliwiają dopasowanie fotelika z podstawowej kategorii wagowej (na przykład modelu Maxi Cosi Priori zaliczanego do kategorii 9 – 18kg) to nie warto, abyś ryzykowała zdrowiem najmłodszego pasażera i kupowała dziecku fotelik uniwersalny. Pamiętaj, że ten rodzaj sprzętu został stworzony wyłącznie z myślą o potrzebach maluchów mających niestandardowe wymiary.

 

Jak zatem wybrać najlepszy fotelik?

Niemniej jednak, bez względu na to który rodzaj urządzeń będzie odpowiedni dla Twojego dziecka, ważne, abyś zwróciła swoją uwagę na parametry które odgrywają dużą rolę przy obu omawianych typach fotelików samochodowych. Są to więc przede wszystkim wyniki crash testów ADAC oraz sposób montażu (nie każdy fotelik będzie pasował do konkretnego modelu auta).

Jeśli chodzi o testy ADAC to ich ocena przyznawana pod postacią gwiazdek, obejmuje przedział od 1 do 5. Foteliki które otrzymały ocenę co najmniej 3 gwiazdek zaliczane są już do kategorii tzw.: „bezpiecznych fotelików samochodowych”. System montażu, kolejny parametr na który należy zwracać swoją uwagę, może obejmować zaczepy ISOFIX bądź też samochodowe pasy bezpieczeństwa. Ważne, aby przed samym zakupem przymierzyć sprzęt do auta i dopiero wówczas gdy otrzymamy pewność, że fotelik będzie zamontowany stabilnie, zdecydować się na jego zakup.

 

Uniwersalne foteliki samochodowe to urządzenia, które są dobrym wyjściem w przypadku dzieci nie mieszczących się do fotelików z podstawowych kategorii wagowych. Jeśli jednak maluch jest w odpowiednim wieku oraz posiada właściwą wagę umożliwiającą dobór fotela podstawowego, to w takiej sytuacji nie należy inwestować w sprzęt uniwersalny.

 

Zdjęcie: PD

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
20-10-2019
Ocena:
dziewczyny, wiem, ze troche nie w temacie tego posta, ale czy moglaby ktoras polecic mi DOBRA spacerowke? jestem na skraju zalamania. wydalam kupe kasy na nowa spacerowke (nazwy firmy nie bede nawet wymieniac, bo szkoda sie tylko denerwowac), ale po tygodniu meczenia sie z nia oderwalo sie od niej kolo i nie ma jak tego naprawic.. szukam na teraz dobrej spaceroki, chce cos porzadnego. czytalam troche dobrych opinii w necie o larktale, ale to nowa firma i nie chce kupwac w ciemno. czy ktoras z Was cos o nich wie? dzieki :)
2-3-2019
Ocena:
Problem jest taki, że starszaki nie chcą już jeździć w fotelikach. W tym wypadku warto pomyśleć na przykład o pasach typu smart kid belt. praktyczne rozwiązanie, nie zajmują wiele miejsca i nie kosztują dużo, a bezpieczeństwo podczas podróży zwiększają.
18-11-2016
Ocena:
Nieee, ja wolę tedycyjne jednak. My mamy Air Safe od Concord. Bardzo fajny, porządny, w testach bezpieczeństwa dobre oceny a do tego lekki, wazy niecałe 3 kilo. Także na spokojnie z dzieckiem uniosę a nie będę się szarpać
2-5-2016
Ocena:
z tych uniwersalnych fotelików najbardziej mi do gustu przypadł nowy fotelik Graco Milestone. Wystarcza od urodzenia po 12 rok życia. Bardzo bezpieczny, wytrzymały, łatwy w montazu bo ma Isofix. System 3 fotelików w jednym. Super