Data publikacji:

Jak prawidłowo wyparzyć smoczek? Poradnik

Jak wyparzyć smoczek, żeby mieć pewność, że nie ma na nim żadnych drobnoustrojów? To bardzo ważne pytanie, ponieważ zarówno na smoczku, jak i na butelkach mogą gromadzić się groźne dla zdrowia malca wirusy, bakterie i grzyby. Podpowiadamy, jak wyparzyć smoczek i butelki przed pierwszym użyciem i jak robić to w późniejszym czasie.
jak prawidłowo wyparzyć smoczek

Jak wyparzyć smoczek i butelki przed pierwszym użyciem?

Ciekawi cię, jak wyparzyć smoczek przed pierwszym użyciem? Na szczęście jest to banalnie proste. Musisz tylko wyjąć smoczek z opakowania, wrzucić go do gotującej się wody i pozostawić tam na pięć minut. Jeśli chcesz sterylizować butelki, to pamiętaj, żeby najpierw je rozkręcić.

Jak wyparzyć smoczek w późniejszym czasie?

Istnieje aż kilka sposobów na to, by pozbyć się drobnoustrojów z butelek lub smoczków:
 • Przy użyciu wrzątku
 • Jak wyparzyć smoczek dla noworodka przy użyciu garnka i wody? To bardzo proste – wystarczy, że włożysz smoczek do garnka, zalejesz go wrzątkiem i pozostawisz na około trzy minutki. Pamiętaj, że smoczek będzie bardzo gorący – wyjmuj go przy pomocy kuchennych szczypiec.
 • Przy pomocy sterylizatora
 • A może ciekawi cię, jak wyparzyć smoczek dla dziecka przy użyciu sterylizatora? To wygodne urządzenie bardzo ułatwia i przyspiesza proces sterylizacji, gwarantując doskonałe rezultaty. Oczywiście sposób działania zależy od rodzaju zakupionego produktu – inaczej należy postępować w przypadku sterylizatora elektrycznego, a inaczej parowego. Dla bezpieczeństwa i uzyskania spodziewanych rezultatów stosuj się do każdego kroku zawartego w instrukcji urządzenia.
 • Butelki samosterylizujące
 • Czy wiesz, że na rynku dostępne są butelki samosterylizujące? Aby pozbyć się drobnoustrojów z takiego produktu, do specjalnego kapselka czy pojemnika należy wlać wodę, umieścić smoczek, na to nałożyć butelkę i całość włożyć do kuchenki mikrofalowej. Po około 90 sekundach butelka jest już wolna od grzybów, wirusów i bakterii.
 • Tabletki i płyny do sterylizacji
 • Jak wyparzyć smoczek, nie mając dostępu do wrzątku i nie posiadając sterylizatora? Na takie okoliczności warto mieć w zapasie specjalne tabletki dezynfekujące. Wystarczy włożyć tabletkę do pięciu litrów wody, a następnie umieścić w misce butelki lub smoczki. Ten sposób świetnie sprawdza się poza domem.

  Jak prawidłowo wyparzyć smoczek? Często popełniane błędy

  Choć proces sterylizacji nie jest szczególnie trudny, niektórzy rodzice popełniają błędy, które uniemożliwiają uzyskanie zamierzonego efektu. Czego należy unikać?
 • Zbyt rzadka sterylizacja
 • Ważne jest nie tylko to, jak wyparzyć smoczek czy butelki, ale również odpowiednia częstotliwość sterylizacji. Pozbywaj się drobnoustrojów każdego dnia – niech to będzie część twojej rodzicielskiej rutyny. Małe dziecko ma niewykształcony układ immunologiczny, dlatego tak ważne jest, aby miało jak najmniej styczności z wirusami, bakteriami i grzybami.
 • Niedokładne mycie
 • Aby proces sterylizacji przebiegł tak, jak powinien, butelka musi być zupełnie czysta. Przed wyparzaniem umyj dokładnie smoczek. Jeśli chcesz wyparzyć butelkę, najpierw ją rozkręć i porządnie umyj szczotką do butelek. Zwracaj uwagę na wszystkie szczeliny i zakamarki, w których gromadzą się resztki mleka.
 • Niestosowanie się instrukcji sterylizatora
 • Różne sterylizatory działają w różny sposób. Bardzo istotne jest zatem, by przed użyciem urządzenia dokładnie przeczytać instrukcję i dokładnie się do niej stosować. Dopiero wówczas zyskujemy gwarancję, że groźne dla dziecka wirusy, bakterie i grzyby zostały zlikwidowane.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.