Jeśli chcesz kupić smoczek dla noworodka, to ten kauczukowy wydaje się najbardziej trafiony. Z upływem czasu możesz zaproponować maluszkowi bardziej trwały model silikonowy.
Uwaga! Warto zaznaczyć, że smoczek uspokajający należy podać dziecku dopiero, jeśli zdążyło ono już opanować prawidłowe ssanie piersi. Nawet smoczek w kształcie sutka może wywołać problemy z karmieniem, jeśli zostanie podany dziecku przed tym ważnym momentem.
Oczywiście każda marka ma swoje oznaczenia. Dla przykładu w serii smoczków marki NUK znajdują się smoczki dla bardzo małych dzieci – taki wyjątkowo mały smoczek dla noworodka oznaczony jest cyframi 0-2. Inne marki najczęściej stosują przedziały 0-3 (lub 0-6), 3-6, 6-18, a także 18-36.
Uwaga! Zdarza się również, że producenci oznaczają smoczki litrami lub cyframi. Wówczas A oznacza najczęściej smoczek do 6. miesiąca życia, B – do 18-go, a C – powyżej 18. miesiąca życia. W przedziale cyfrowym będzie to odpowiednio: 1 (0-6), 2 (6-18) oraz 3 (18-36).
Kupowanie kilku rodzajów smoczków jeszcze przed urodzeniem się dziecka albo wkrótce po jego przyjściu na świat jest błędem, ponieważ malec jest w stanie zaakceptować tylko jeden kształt. Oznacza to, że cała reszta wyląduje w koszu.
Na początek warto więc kupić jeden smoczek. Jeśli nie przypadnie on do gustu dziecku, można spróbować z kolejnym, a następnie – jeszcze z jednym. Dopiero gdy niemowlę wybierze faworyta, można pokusić się o zrobienie zakupów „za zapas”.
Warto jednocześnie mieć na uwadze, że są dzieci, które nie są w stanie zaakceptować sztucznego „uspokajacza”, niezależnie od jego koloru, kształtu czy miękkości. W takich przypadkach można jedynie pogodzić się z tym, że dziecko nieco częściej będzie potrzebowało bliskości przy piersi mamy.