Data modyfikacji:

Smoczek dla noworodka. Ile kupić smoczków i w jakim kształcie?

W kompletnej wyprawce powinny znajdować się nie tylko butelki, kocyki, ubranka i wózek, ale również smoczek dla noworodka. Dzięki temu drobnemu gadżetowi silny odruch ssania u dziecka zostanie zaspokojony, co przełoży się nie tylko na mniejszą ilość płaczu, ale również na zwiększenie komfortu całej rodziny. Sprawdź, jakie smoczki dla niemowląt są dostępne na rynku i po jakie warto sięgnąć. Podpowiadamy również, ile smoczków należy kupić.
smoczek dla noworodka

Smoczek dla noworodka – rodzaje z uwagi na materiał wykonania

Mogłoby się wydawać, że zakup smoczka dla noworodka czy niemowlęcia nie jest szczególnie dużym wyzwaniem. O tym, że jest inaczej, rodzice przekonują się już chwilę po wejściu do internetowego sklepu z takimi gadżetami – wówczas okazuje się, że dostępnych jest naprawdę sporo różnych modeli. Poszczególne smoczki dla niemowląt mogą różnić się od siebie na przykład materiałem, z którego zostały wykonane.

Kauczukowe smoczki dla niemowląt

Smoczki kauczukowe (lateksowe) to te o charakterystycznym, żółtawym kolorze. Cechują się dużą miękkością, dlatego większość niemowląt bardzo szybko je akceptuje (mimo że pozostawiają w ustach dość specyficzny posmak). Podstawową wadą tego rodzaju smoczków jest ich szybkie odkształcanie się, przez które często trzeba je wymieniać.

Jeśli chcesz kupić smoczek dla noworodka, to ten kauczukowy wydaje się najbardziej trafiony. Z upływem czasu możesz zaproponować maluszkowi bardziej trwały model silikonowy.

Silikonowy smoczek dla niemowlaka

Smoczki wykonane z silikonu są nie tylko trwalsze, ale również o wiele bardziej estetyczne. Nie mają żadnego zapachu, nie pozostawiają posmaku w ustach, a do tego wydają się bardziej czyste z uwagi na przezroczystą i błyszczącą końcówkę. Niestety smoczki te są dość twarde, co zdecydowanie nie odpowiada niektórym maluszkom. Warto jednak wypróbować smoczki LOVI, Canpol babies, Difrax czy Mam Baby.

Kształty smoczków dla niemowląt

Smoczki dla niemowląt mogą różnić się również pod względem kształtu. Oto najbardziej popularne na rynku modele:

Smoczek w kształcie sutka, czyli model dynamiczny

Smoczek dynamiczny to smoczek, który przypomina pierś, a dokładniej – kobiecą brodawkę. Nie chodzi tylko o jego wygląd, ale przede wszystkim o jego „zachowanie się” w ustach dziecka – smoczek rozciąga się i kurczy niczym brodawka, czyli w znany dziecku sposób. Wybranie takiego smoczka zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z karmieniem.

Uwaga! Warto zaznaczyć, że smoczek uspokajający należy podać dziecku dopiero, jeśli zdążyło ono już opanować prawidłowe ssanie piersi. Nawet smoczek w kształcie sutka może wywołać problemy z karmieniem, jeśli zostanie podany dziecku przed tym ważnym momentem.

Smoczek okrągły

Niektóre smoczki dla niemowląt mogą przypominać kształtem kulkę albo małą wiśnię – to smoczki okrągłe. Z uwagi na swoją budowę nie wypadają z buźki dziecka zbyt łatwo, co z pewnością doceniają rodzice. Z drugiej strony, należy mieć świadomość, że dla niektórych dzieci ten kształt jest nie do zaakceptowania.

Smoczek symetryczny

Ciekawy smoczek dla noworodka to również model symetryczny – płaski zarówno na górze, jak i na dole końcówki. Zaletą takiego egzemplarza jest brak konieczności zastanawiania się, czy został on prawidłowo włożony do buźki malucha. Później bez problemu obsługuje go również samo dziecko.

Smoczek ortodontyczny

Pod względem największej popularności zdecydowanie przoduje klasyczny, ortodontyczny smoczek dla noworodka. To model o charakterystycznym kształcie: jest płaski na dole końcówki i wypukły w górnej części. To właśnie taka budowa sprawia, że korzystanie ze smoczka nie skutkuje wytworzeniem się u dziecka wad zgryzu.

Mały smoczek dla noworodka, większy dla półroczniaka – rozmiar ma znaczenie

Kupując smoczek dla noworodka albo niemowlaka, należy zwrócić uwagę nie tylko na kształt czy materiał wykonania, ale również na rozmiar akcesorium. Łatwo go dopasować do wieku dziecka dzięki specjalnym oznaczeniom na opakowaniu. Dla przykładu oznaczenie: „0-3” oznacza, że dany smoczek będzie odpowiedni dla noworodków i niemowląt do 3. miesiąca życia.

Oczywiście każda marka ma swoje oznaczenia. Dla przykładu w serii smoczków marki NUK znajdują się smoczki dla bardzo małych dzieci – taki wyjątkowo mały smoczek dla noworodka oznaczony jest cyframi 0-2. Inne marki najczęściej stosują przedziały 0-3 (lub 0-6), 3-6, 6-18, a także 18-36.

Uwaga! Zdarza się również, że producenci oznaczają smoczki litrami lub cyframi. Wówczas A oznacza najczęściej smoczek do 6. miesiąca życia, B – do 18-go, a C – powyżej 18. miesiąca życia. W przedziale cyfrowym będzie to odpowiednio: 1 (0-6), 2 (6-18) oraz 3 (18-36).

Ile smoczków dla noworodka warto kupić?

Jeden? Dwa? Trzy? A może jeszcze więcej? Wielu rodziców zastanawia się, ile smoczków dla noworodka kupić. Odpowiedź brzmi: jeden jest zupełnie wystarczający.

Kupowanie kilku rodzajów smoczków jeszcze przed urodzeniem się dziecka albo wkrótce po jego przyjściu na świat jest błędem, ponieważ malec jest w stanie zaakceptować tylko jeden kształt. Oznacza to, że cała reszta wyląduje w koszu.

Na początek warto więc kupić jeden smoczek. Jeśli nie przypadnie on do gustu dziecku, można spróbować z kolejnym, a następnie – jeszcze z jednym. Dopiero gdy niemowlę wybierze faworyta, można pokusić się o zrobienie zakupów „za zapas”.

Warto jednocześnie mieć na uwadze, że są dzieci, które nie są w stanie zaakceptować sztucznego „uspokajacza”, niezależnie od jego koloru, kształtu czy miękkości. W takich przypadkach można jedynie pogodzić się z tym, że dziecko nieco częściej będzie potrzebowało bliskości przy piersi mamy.

Autor: Robert Wojtaś