Data publikacji:

Jakie zabawki dla noworodka wybrać?

Wybierasz się w odwiedziny do noworodka i chcesz sprawić maluszkowi prezent? A może kompletujesz zabawki dla własnego dziecka? Niezależnie od okoliczności, przyda ci się kilka informacji oraz inspiracji. Dowiedz się, jakie zabawki dla noworodka są najbezpieczniejsze i zapoznaj się z naszą listą propozycji.

niemowlak

Jakie zabawki dla noworodka są bezpieczne?

Jeśli planujesz małe zakupy dla niemowlęcia, to przede wszystkim musisz dowiedzieć się, jakie zabawki dla noworodka będą bezpieczne. Oto kilka wskazówek:

 • Zabawka musi być dopasowana do wieku malca

Na niemal każdej zabawce znajduje się oznaczenie informujące, dla której kategorii wiekowej przeznaczony jest produkt. Jedyne odpowiednie dla noworodka zabawki to te „0 +”.

 • Zabawka musi mieć atesty

Zabawka dla noworodka powinna być trwała, odporna na uszkodzenia i nietoksyczna. Aby mieć pewność, że wybrany produkt spełnia te warunki, sprawdź, czy jest on oznaczony atestami. Obowiązkowy to CE, poza tym dobrze byłoby, aby zabawka miała takie odznaczenia jak Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny, TÜV Rheinland, FSC, Fair Trade czy – jeśli ma elementy tekstylne – STANDARD 100 by OEKO-TEX.

Jakie zabawki dla noworodka kupić? Przegląd zabawek do przytulania

Do grupy najczęściej wybieranych zabawek dla noworodka należą wszystkie te mięciutkie, przyjemne w dotyku, zapewniające dziecku poczucie bezpieczeństwa. Które dokładnie warto wybrać?

 • Miś Szumiś

Gdyby zapytać, jakie zabawki dla noworodka biją rekordy popularności w ostatnich latach, to z pewnością byłyby to Misie Szumisie. Są to miłe dla oka, mięciutkie przytulanki, które odtwarzają tzw. „biały szum”, czyli łagodne dźwięki pozwalające dziecku odciąć się od nadmiaru bodźców. Misie Szumisie ułatwiają dzieciom zasypianie, uspokajają je i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Kupując taką zabawkę, upewnij się, czy ma kilka poziomów głośności i czy umożliwia włączenie co najmniej kilku rodzajów różnych dźwięków.

 • Lalka szmacianka

Lalka szmacianka to kolejny doskonały prezent dla noworodka. Jest mięciutka i może stanowić przyjaciółkę dziecka przez wiele kolejnych lat – będąc jednocześnie doskonałym usypiaczem. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem sprawdzić, czy lalka nie ma żadnych drobnych elementów.

 • Klasyczny miś

Jakie zabawki dla noworodka są zawsze na czasie? To oczywiście klasyczne misie. Do takiej maskotki dziecko będzie mogło przytulić się w chwilach smutku, zapewni ona mu również poczucie bezpieczeństwa. Klasyczny miś nie kosztuje wiele, a może okazać się najważniejszą zabawką w życiu dziecka.

 • Miś z kocykiem

Wielu rodziców zauważa, że ich malutkie dzieci uwielbiają zasypiać z misiem, do którego przyłączony jest malutki kocyk. Taka „szmacianka” również zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, a do tego jest lekka i bardzo mięciutka. 

Jakie zabawki dla noworodka kupić? Polecane zabawki edukacyjne

Jakie zabawki dla noworodka kupić, jeśli maluch ma już misie i inne przytulanki? W takiej sytuacji warto rozważyć zabawki edukacyjne, a w szczególności:

 • Książeczki kontrastowe

Młodziutkie niemowlę nie ma jeszcze w pełni rozwiniętego zmysłu wzroku – wyraźnie widzi właściwie jedynie barwy mocno kontrastowe. Warto wykorzystać tę wiedzę i zakupić maluszkowi miękkie książeczki kontrastowe, które będą stymulowały wzrok. Oczywiście później dziecko będzie mogło bawić się książeczkami na różne sposoby – np. wskazując znajdujące się na nich postaci albo licząc poszczególne elementy.

 • Mata edukacyjna

Żadna z propozycji nie przypadła ci do gustu i wciąż nie wiesz, jakie zabawki dla noworodka kupić? W takim razie wiedz, że jednym z lepszych pomysłów na prezent jest mata edukacyjna. W sprzedaży są zarówno proste modele, jak i maty z panelem włączającym muzykę w reakcji na intensywny ruch nóżek dziecka. Możesz kupić również takie, które można w każdej chwili zmienić w basenik na plastikowe kulki. Niezależnie od tego, którą matę wybierzesz, z pewnością szybko stanie się ona ulubioną zabawką dziecka.

 • Karuzela nad łóżeczko

Dobry pomysł na prezent dla malutkiego dziecka to karuzelka nad łóżeczko. Szczególnie poleca się modele z zabawkami w intensywnych barwach, które natychmiast przykuwają uwagę niemowlęcia. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy karuzelkę można uruchomić pilotem i czy ma ona różne dodatkowe funkcje (np. czy uruchamia się w reakcji na płacz dziecka). 

 • Zawieszka do wózka

Jeśli szukasz niedrogiej zabawki dla noworodka, sprawdzić może się zawieszka do wózka. Umieszczone na niej kolorowe zabawki w mig zainteresują brzdąca, aczkolwiek może zadziać się to dopiero w 2.-3. miesiącu jego życia.

Jakie zabawki dla 2-miesięcznego dziecka?

Skoro mowa o nieco starszych bobasach – jakie zabawki dla 2-miesięcznego dziecka najlepiej się sprawdzą? Oczywiście będą to wszystkie wyżej wymienione, a także:

 • Słonik Smily Play

Świetna zabawka interaktywna, którą przymocowuje się do łóżeczka. Działa w dwóch trybach, szeleści, pokazuje obrazki i oczywiście odtwarza melodyjki oraz biały szum.

 • Grzechotka

Klasyczna grzechotka (albo zestaw grzechotek) to również bardzo dobry prezent dla noworodka czy dwumiesięcznego dziecka. Możesz wybrać model klasyczny albo ten wykonany z drewna.

 • Gryzaki

Już nawet 3-4-miesięczne dziecko może ząbkować, czemu towarzyszą liczne dolegliwości. Świetnym pomysłem na niedrogi upominek jest zatem gryzak albo zestaw gryzaków. Warto wybrać taki, który można schłodzić w lodówce – zimno będzie łagodziło obrzęk dziąseł i przynosiło dziecku ulgę. 

Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.