Data publikacji:

Poduszka dla niemowlaka. Czy jest bezpieczna?

Jeśli właśnie oczekujesz na pojawienie się dziecka, z pewnością zastanawiasz się, co jeszcze kupić, aby w pełni wyposażyć pokoik maleństwa. Oczywistym zakupem jest łóżeczko i akcesoria, które wspomogą spokojny i zdrowy sen. Czy jednak na liście niezbędnych przedmiotów powinna znaleźć się poduszka dla niemowlaka? A może należy z niej zrezygnować? Zobacz, od kiedy stosować poduszkę dla niemowlaka.
poduszka dla niemowlaka

Poduszka dla noworodka: dobry czy zły wybór?

Każdy rodzic chce, by jego nowo narodzone maleństwo czuło się w swoim łóżeczku bezpiecznie. To właśnie dlatego dokonujesz zakupu kocyka, ozdobnych pluszaków, a niejednokrotnie i poduszki dla noworodka. Zanim jednak włożysz te wszystkie akcesoria do łóżeczka malucha, wstrzymaj się… najlepiej kilkanaście miesięcy.
Statystyki są nieubłagane – amerykańskie badania wskazują, że ¼ przypadków SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej) występuje u dzieci, w których łóżeczkach znalazły się przedmioty takie, jak poduszki, pluszaki czy kołderki. Oczywiście nie powinno się upraszczać wniosków i z całą pewnością stwierdzać, że to właśnie dziecięce akcesoria stały się przyczyną wszystkich tych nieszczęść. Naukowcy jednak alarmują, że do pewnego momentu w życiu noworodka dodatkowe przedmioty w łóżeczku stanowią poważne zagrożenie.

Jak śpi noworodek?

Aby wyjaśnić, dlaczego poduszka dla noworodka nie jest dobrym pomysłem, wystarczy przyjrzeć się anatomii maluszka. Nie trzeba być pediatrą, aby wiedzieć, że nowo narodzone dziecko przez pierwsze miesiące życia posiada bardzo ograniczony zakres ruchów. Nie potrafi samodzielnie utrzymać główki w pionie, a także swobodnie nią obracać. Brzdąc przez długi czas nie będzie mógł przekręcać się na plecki, brzuch i boki bez pomocy rodzica.
To właśnie z tych względów poduszka dla noworodka, kołderki, kocyki lub pluszaki znajdujące się w łóżeczku mogą stanowić zagrożenie. Gdy z jakiegoś powodu te przedmioty znajdą się przy twarzy dziecka, nie będzie mogło ono samodzielnie ich usunąć – a to grozi uduszeniem.

Co zamiast poduszki dla niemowlaka? Wygodny materac

Przez około pierwszy rok życia twoje dziecko powinno spać wyłącznie na płaskiej, wygodnej powierzchni. Nie wkładaj do łóżeczka poduszek dla noworodka, dużych pluszaków i kołderek. Zamiast tego postaw na dobry jakościowo materacyk o minimalnej wysokości 10 cm. To sposób na bezpieczny sen maleństwa, ale i najzdrowsze podparcie dla rozwijającego się układu kostnego.

Od kiedy poduszka dla niemowlaka?

Nie można jednak popadać w zbędną panikę – poduszka dla niemowlaka w pewnym momencie jego życia okaże się przydatnym akcesorium. Trudno jednak wskazać uniwersalny moment, w którym warto po nią sięgnąć. Aby dziecko mogło spać na poduszce, musi swobodnie i samodzielnie zmieniać pozycję oraz podnosić główkę. Z reguły takie umiejętności maluch nabywa w 12-14. miesiącu życia.
Swoboda poruszania się dziecka pozwala na to, by włożyć do łóżeczka płaską poduszkę dla niemowlaka. Nie przypomina ona typowej poduszki, a raczej niewielkich rozmiarów kołderkę. Nie powinna powodować znacznego wygięcia szyi, a jedynie lekko unosić główkę malucha podczas snu.

Jaka poduszka dla niemowlaka? Wypróbuj klin

Bezpiecznym rozwiązaniem okaże się również poduszka dla niemowlaka typu klin. Taki model można ułożyć pod materacykiem, dzięki czemu będzie on odrobinę uniesiony w okolicy główki dziecka. Taką poduszkę dla niemowlaka możesz włożyć także do wózka dziecięcego.
Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, z poduszki dla niemowlaka możesz spokojnie zrezygnować – czas na jej używanie jeszcze nadejdzie. Gdy twoje maleństwo jest już starsze i ruchliwe, wybierz specjalną płaską poduszkę dla niemowlęcia – dzięki niej wyśpi się wygodnie i bezpiecznie!
Zdjęcie: Envato Elements