Data publikacji:

Poduszka motylek dla niemowlaka: od kiedy? Czy warto i jaką wybrać?

Poduszka motylek dla niemowlaka, zwana również poduszką antywstrząsową, to produkt, który zwiększa bezpieczeństwo i komfort jazdy niemowlęcia w czasie jazdy w wózku lub foteliku. Miękkie „skrzydełka” chronią główkę przed opadaniem lub przekrzywianiem się na boki, o co łatwo podczas spaceru na nierównej drodze. Sprawdź, od kiedy można stosować taką poduszkę u niemowlęcia, ile ona kosztuje i jakie są opinie na jej temat.
poduszka motylek dla niemowlaka

Poduszka motylek – po co?

Poduszka motylek dla niemowlaka stanowi bardzo ważny element wyprawki – jest ona bowiem wsparciem dla bardzo delikatnego odcinka szyjnego kręgosłupa i chroni główkę przed uszkodzeniami i mikrourazami. Może do nich dojść nawet w sytuacjach pozornie niegroźnych – czyli np. podczas spacerowania wózkiem po dużych nierównościach.
Poduszka motylek dla noworodka fantastycznie sprawdza się w swojej ochronnej roli. Ma ona charakterystyczny kształt – na jej środku jest wgłębienie (miejsce na głowę), a po bokach znajdują się miękkie „skrzydełka”. To właśnie one zabezpieczają główkę malca przed gwałtownymi ruchami.

Poduszka motylek – fizjoterapia. Czy specjaliści polecają motylki?

Fizjoterapeuci od wielu lat uczulają rodziców, by nie kładli dzieci na poduszkach przynajmniej do ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia. Podparcie głowy poduszką sprzyja bowiem powstawaniu nienaturalnych krzywizn kręgosłupa, co ostatecznie skutkuje wadami postawy.
Poduszka motylek dla niemowlaka nie należy jednak do grupy takich „zakazanych” poduszek. Należy zauważyć, że wgłębienie na jej środku jest bardzo głębokie – kręgosłup dziecka znajduje się zatem w prawidłowej pozycji. Fizjoterapeuci wręcz zalecają, aby korzystać z tego typu produktów – podkreślając, że dziecko musi być cały czas pod czujnym okiem osoby dorosłej.

Poduszka motylek – od kiedy można jej używać?

Od kiedy poduszka motylek może być stosowana? Zasadniczo nie ma tutaj ograniczeń wiekowych – możesz podłożyć ją pod główkę nawet jednodniowego dziecka.
Uwaga! Pamiętaj, żeby nie stosować poduszki bez przerwy. O ile jest to dobry pomysł w czasie podróży autem czy na spacerze, o tyle w łóżeczku dziecko powinno móc swobodnie kręcić główką. To bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju mięśni.

Poduszka motylek – jak używać?

Poduszka motylek dla niemowlaka może być stosowana zarówno w gondoli czy spacerówce, jak i w foteliku samochodowym. Należy jednak mieć na uwadze, że nie zaleca się wkładania poduszki do fotelika z wkładką dla noworodków – ona sama stanowi już zabezpieczenie przez wstrząsami.
Pamiętaj, że poduszka motylek może stanowić zagrożenie dla dziecka – niemowlę nie powinno być w nią wtulone twarzą. Dlatego gdy maluch na niej leży, musi być pod twoją kontrolą. Jeśli prowadzisz auto, a dziecko znajduje się na tylnym fotelu, odwrócone tyłem do kierunku jazdy, zainstaluj specjalne lusterko.

Poduszka motylek do fotelika – jak wkładać?

Jeśli fotelik samochodowy nie ma wkładki, możesz zwiększyć komfort dziecka poprzez zamontowanie poduszki motylka. Należy umieścić ją w górnej części oparcia, tam gdzie zawsze znajduje się głowa dziecka. „Skrzydełka” powinny znajdować się po bokach.
Jeśli po umieszczeniu dziecka w foteliku masz wrażenie, że jest w nim za ciasno, wyjmij poduszkę motylek.

Poduszka motylek dla niemowlaka – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Idealna poduszka motylek dla noworodka lub niemowlaka ma kilka ważnych cech.:
 • Jest uszyta z oddychających tkanin
 • Ważne jest, aby tkanina, z której uszyto motylka, była naturalna i przewiewna – w przeciwnym razie główka dziecka będzie się bardzo pocić. Polecane materiały to bawełna lub tkanina bambusowa.
 • Ma wypełnienie dobrej jakości
 • Wypełnienie poduszki powinno być dobrej jakości, aby produkt szybko nie stracił swojego kształtu. Ważne jest również, aby było wykonane z materiałów antyalergicznych.
 • Ma odpowiedni rozmiar
 • W ofercie sklepów są poduszki w różnych rozmiarach. Wybierz taką ze „skrzydełkami” średniej wielkości.
 • Ma prosty krój
 • Niektóre poduszki motylki mają doszyte różne dodatki, np. dekoracyjne tasiemki lub kokardki. Jako że mogą one zmniejszać komfort dziecka, zaleca się kupowanie produktów o prostym kroju (bez tego typu dekoracji).

  Poduszka motylek dla noworodka – ciekawe propozycje

  Nie wiesz, jaką poduszkę wybrać? Zerknij na nasze propozycje – oto produkty często wybierane na Ceneo.pl.

  Poduszka motylek Nela

  Poduszka motylek dla niemowlaka, wykonana z bawełny i antyalergicznego puchu. Jest stosunkowo tania (jej koszt to około 30 zł), a jej „skrzydełka” mają odpowiednią wysokość i szerokość. Świetnie sprawdzi się zarówno w foteliku, jak i w głębokim wózku.

  Bajbi poduszka podróżna

  Poduszka antywstrząsowa, idealna już od pierwszych dni życia. Piękny wzór i ciekawy kształt przyciągają wzrok, a odpowiednio wypełnione skrzydełka zapewniają maluszkowi najwyższy komfort podróży. Warto dodać, że jedna ze stron poduszki obszyta jest materiałem minky, dlatego może ona świetnie sprawdzać się zarówno latem, jak i zimą.

  Bobono

  Dwustronna poduszka antywstrząsowa – z jednej strony obszyta bawełną, z drugiej mięciutkim minky. Ma idealny kształt, piękne wzory i antyalergiczne wypełnienie. Świetnie sprawdzi się w foteliku samochodowym, gondoli czy spacerówce.

  Poduszka antywstrząsowa motylek Hippo

  Wyróżniająca się stylem poduszka obszyta przewiewnymi tkaninami, wypełniona trwałą i mięciutką włókniną silikonową. Do poduszki załączona jest specjalna opaska mocująca, która gwarantuje jej stabilność w wózku. Produkt polski.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.