Data publikacji:

Napięcie mięśniowe u niemowlaka: jakie są przyczyny

Przyjście dziecka na świat jest bardzo ważnym wydarzeniem dla większości rodziców. Niestety nie zawsze nasze maluchy są zdrowe. Jednym z problemów wieku noworodkowego jest napięcie mięśniowe u niemowlaka. Sprawdźmy zatem, czym ono jest, jakie są jego przyczyny oraz w jaki sposób jako rodzice możemy je leczyć.
napiecie miesniowe u niemowlaka

Napięcie mięśniowe u noworodka

Słysząc o różnych schorzeniach już u maluchów, zastanawiamy się, czy i nasza pociecha na nie cierpi. Nie trzeba jednak martwić się na zapas. Jeśli twojemu dziecku doskwiera napięcie mięśniowe, z pewnością zauważysz jego objawy. Pierwszym niepokojącym sygnałem jest nienaturalne napinanie i wyginanie ciałka w pozycji, która może wydać się nam dziwna, niewygodna. Jeśli zauważysz, że taka sytuacja się ponawia, skontaktuj się z pediatrą, aby przebadał dziecko i wyjaśnił, skąd się to bierze.

Jednak napięcie mięśniowe u noworodka daje znacznie więcej objawów. Możesz dostrzec skurcze mięśni, wyrażone np. grymasem na twarzy czy nagłą zmianą postawy. Niepokojąca powinna być również sztywność ciała, gdy bierzemy malucha na ręce, a on ma problem z dostosowaniem się do naszych ruchów, jest bierny. Często powtarza się również zaciskanie piąstek i niemożność ich rozprostowania, nawet przy pomocy rodzica.

Takie problemy będą powodować u malucha dyskomfort, który będzie się objawiał drażliwością, ciągłym płaczem i problemem w uspokojeniu dziecka. Może się również zdarzyć, że w związku z tym twoja pociecha nie będzie chciała być przez nikogo dotykana i będzie próbowała pełznąć po podłodze bez angażowania w ruch swoich nóżek.

Wzmożone napięcie u niemowlaka – przyczyny

Przyczyny wzmożonego napięcia u niemowlaka są wynikiem nieprawidłowej pracy układu nerwowego. Czasami jest to efekt wrodzonych wad układu, innym razem nabytych, np. w trakcie porodu. Niestety innym problemem jest też to, że jako rodzice jesteśmy w stanie je pogłębiać. Zwykle wynika to z nieprawidłowej pielęgnacji niemowlaka oraz sposobu, w jaki go podnosimy czy układamy. Nie powinniśmy podnosić go, wsadzając ręce pod pachy czy układać głównie na jednym boku.

Do wzmożonego napięcia u niemowlaka przyczyniają się również wcześniactwo, niedotlenienie czy niska masa urodzeniowa. Problemy wynikają także z wodogłowia czy urazów czaszki, choroby genetycznej, mózgowego porażenia dziecięcego czy rozszczepu kręgosłupa. Również komplikacje porodowe, np. owinięcia dziecka pępowiną czy zbyt wczesne skurcze, mogą przyczynić się do choroby.

Trzeba także zwrócić uwagę na choroby, na które cierpiała matka w trakcie ciąży, np. na niedokrwistość czy nadciśnienie tętnicze. Oczywiście nie bez znaczenia są także choroby samego malucha. Jeśli dziecko zachoruje tuż po urodzeniu np. na zapalenie płuc, szansa na wystąpienie napięcia mięśniowego wzrasta.

Napięcie mięśniowe – leczenie

Na szczęście, napięcie mięśniowe bardzo często nie sugeruje poważnej choroby. Pamiętajmy, że pierwsze tygodnie i miesiące są dla dzieci trudne, ponieważ muszą nauczyć się życia poza organizmem matki. Stąd różnice w napięciu mięśniowym, ponieważ niemowlę dostosowuje się do nowych warunków i szuka dla siebie komfortu. Napięcie jest czasami efektem stresu czy głodu. Wystarczy, że nakarmimy malucha, a on błogo zaśnie i problem się unormuje. Jeśli jednak będzie nawracał, należy skontaktować się z pediatrą. Lekarz po przebadaniu dziecka prawdopodobnie zaleci ćwiczenia ruchowe lub współpracę z rehabilitantem. Ważne, aby pamiętać, że napięcie mięśniowe może mieć różne podłoże, więc nie powinniśmy martwić się na zapas.
Zdjęcie:  Jasmina_K/Envato Elements
Autor: Aleksandra Bartosik