Data publikacji:

Podwinięte palce u nóg dziecka: przyczyny. Jak zadbać o stopy dziecka?

Niemowlęta i małe dzieci rozwijają się w zawrotnym tempie, dlatego ich rodzice lub opiekunowie powinni stale obserwować wszystkie etapy ich życia. Budowa skóry i kości u tak małych dzieci znacznie różni się od tej u dorosłych, dlatego dzieci narażone są na szereg dolegliwości związanych z rozwojem. Podwinięte, przykurczone palce stóp u niemowląt często budzą strach u rodziców, szczególnie tych, którzy doczekali się pierwszego potomstwa i nie są doświadczeni w opiece nad niemowlakiem. Każdą wątpliwość dotyczącą rozwoju i zachowania tak małego dziecka warto każdorazowo skonsultować z lekarzem pediatrą lub określonym specjalistą dziecięcym. Podwijanie placów u stóp to problem rozwojowy, z którym rodzice powinni udać się w pierwszej kolejności do dziecięcego fizjoterapeuty. Chociaż przykurczone palce u stóp dziecka często są oznaką niegroźnych schorzeń lub problemów rozwojowych, warto zbadać przyczynę, aby wykluczyć rozwój cięższych chorób.
podwinięte palce u nóg u dziecka

Dlaczego palce u niemowląt są podwinięte i zachodzą na siebie?

U noworodków i kilkumiesięcznych niemowląt często pojawia się problem podwiniętych, przykurczonych i skrzyżowanych paluszków u stóp. Chociaż u świeżo upieczonych rodziców podwijanie palców u nóg u niemowląt to problem, który wywołuje duże obawy, to w większości przypadków rozwiązuje się sam. Skrzywione lub podwinięte palce najczęściej prostują się same w ciągu kilku miesięcy. Nie oznacza to jednak, że nie należy skonsultować tego problemu z lekarzem pediatrą lub dziecięcym fizjoterapeutą.

Bolące palce u nóg u dziecka – przyczyny

Dzieci, szczególnie w pierwszych latach swojego życia, często skarżą się na ból stóp. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dziecięcego fizjoterapeuty, który zapozna się z problemem, ustali przyczynę i zaplanuje leczenie. Ból stóp u dzieci to często problem, który należy zbadać z dokładną starannością.
Pierwszym krokiem powinno być wykonanie zleconych przez pediatrę badań morfologii i OB, które pomogą wykluczyć rozwijające się stany zapalne w organizmie dziecka. Poważniejsze schorzenia, które mogą powodować bóle stóp, to choroby nowotworowe, przewlekłe zapalenie kości, wiotkość stawów lub zespół fibromialgii. Aby wykluczyć te choroby, należy wykonać specjalistyczne badania, które powinien zlecić lekarz.
Mimo wielu różnych przyczyn bólu stóp, najczęściej spotykane są te związane z bólami wzrostowymi. Bóle wzrostowe związane są z intensywnym rozwojem dziecka, dlatego dotyczą tylko określonego czasu w jego życiu. U dzieci, które rosną zbyt szybko, często dochodzi do sytuacji, w której tkanki nie nadążają za intensywnym wzrostem, a to prowadzi do rozwoju nieprzyjemnego bólu.

Jak dbać o stopy dziecka?

Stopy dziecka znacznie różnią się budową od stóp osoby dorosłej, dlatego o te części ciała niemowlaka należy dbać z odpowiednią starannością. Stopy dziecka są znacznie bardziej wrażliwe i delikatne, a kości nie są tak twarde i rozrośnięte. Aby odpowiednio dbać o malutkie stópki dziecka, warto stosować się do kilku prostych zasad:
  • w pomieszczeniach, w których jest zapewniona optymalna dla dziecka temperatura, dziecko powinno mieć gołe stopy,
  • zakładane skarpetki nie mogą ściskać, zgniatać stóp oraz krępować ich ruchów. Po założeniu dziecku skarpetek warto sprawdzić, czy może ono swobodnie poruszać palcami,
  • zakładane śpioszki i inne ubrania dla dzieci, które w całości zakrywają stopy, powinny mieć odpowiednio długie nogawki, które nie krępują ruchów,
  • śpiące w łóżeczku dziecko powinno być przykryte lekką kołdrą lub kocem, ponieważ zbyt ciężki materiał może uniemożliwić mu swobodny ruch,
  • nie należy na siłę przyśpieszać nauki chodzenia u dzieci, które wyraźnie nie są na to gotowe. Niemowlęta najczęściej same inicjują ten etap poprzez wstawanie z pomocą np. szczebelków łóżeczka lub mebli,
  • nie należy zbyt wcześnie zakładać dziecku prawdziwych butów. Buty to część garderoby, która ma ochraniać stopy przed możliwymi urazami w trakcie chodzenia. Dziecko, które jeszcze nie chodzi, nie potrzebuje prawdziwych butów, ponieważ mogą one doprowadzić do poważnych zniekształceń stóp.

Etapy rozwoju stóp dziecka

Stopy małego dziecka, które nie ukończyło pierwszego roku życia, nie są narażone na żadną większą aktywność. Rozwój dziecięcych stóp, który przygotowuje je do chodzenia, składa się z kilku etapów. Noworodek często wykonuje charakterystyczne ruchy polegające na naprzemiennym zgięciu i wyproście nogi w okolicy stawu kolanowego, taki ruch nazywany jest prymitywnym kopaniem.
W trakcie takiej aktywności, noworodek stymuluje stawy i krótkie mięśnie stopy i dzięki temu kształtuje jej sklepienie. W okresie trzeciego i czwartego miesiąca życia odbywa się kształtowanie zewnętrznej rotacji w stawie biodrowym, która pozwala na przenoszenie ruchów ciała na stopę. Dziecko w tym czasie uczy się prawidłowego zgięcia kończyn oraz ruchów zewnętrznych bioder.
Na tym etapie rozwoju niemowlę najczęściej układa się na plecach z nogami uniesionymi w stronę brzuszka. Na przestrzeni tych miesięcy rozpoczyna się supinacja, czyli praca nad odwróceniem stopy. W trakcie trwania szóstego i siódmego miesiąca, dziecko zaczyna aktywnie ruszać palcami stóp i wykonywać ruchy chwytne, które wzmacniają mięśnie krótkie stopy.
Dziecko może wówczas chwycić stopami kubek lub niewielką zabawkę. W ósmym miesiącu życia dziecko zaczyna układać się w pozycji bocznej i często kładzie stopę przed sobą. Takie ułożenie ciała to znak, że rozpoczął się rozwój funkcji podporowej stopy. Na takim etapie ciało dziecka przygotowuje się do obciążenia, na które będzie narażone podczas nauki chodzenia.
Zdjęcie: stopabox/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!