Data publikacji:

Nitki krwi w kupce niemowlaka: jakie mogą być przyczyny?

Krew w pieluszce zawsze budzi niepokój, jednak najczęściej nie świadczy o żadnej poważnej chorobie. Nitki krwi w kupce niemowlaka pojawiają się w wyniku rozmaitych dolegliwości dotykających górny lub dolny odcinek układu pokarmowego, mogą także być skutkiem urazów mechanicznych czy podrażnienia. Poprzez śluzowate kupki z krwią u niemowlaka manifestuje się również alergia pokarmowa. Jakie jeszcze mogą być przyczyny niewłaściwego wyglądu stolca? Co powinien zrobić opiekun, który zauważy krew podczas zmiany pieluszki?
nitki krwi w kupce niemowlaka

Nitki krwi w kupce niemowlaka – przyczyny

Przyczyn pojawienia się nitek krwi w kupce niemowlaka może być wiele. Po zauważeniu ich podczas zmiany pieluszki należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, jednak od razu warto zaznaczyć, że taka sytuacja najczęściej nie świadczy o zagrożeniu zdrowia dziecka.
Z jakich powodów pojawiają się nitki krwi w kupce niemowlaka? Należą do nich między innymi:
  • alergie pokarmowe
  • zakażenie bakteriami takimi jak salmonella, shigella czy yersinia
  • długotrwała biegunka
  • szczelina odbytu
  • skręt jelit
  • choroba Hirschprunga
  • żylaki przełyku
  • zapalenie śluzówki
  • zaparcia
  • zmiany hormonalne (u noworodków płci żeńskiej)
  • Czy możliwe, że nitki krwi w kupce niemowlaka są skutkiem ubocznym po szczepieniu? Nie wykazano takich reakcji u dzieci, dlatego, jeśli nastąpi taka zbieżność, lekarze uznają, że szczepienie zbiegło się w czasie z infekcją lub reakcją alergiczną na spożyty pokarm.
    Podczas wizyty u pediatry rodzice powinni opowiedzieć, w jakich sytuacjach i jak często zauważają krew w pieluszce, ważny jest także jej kolor i ogólny wygląd stolca. Po zebraniu szczegółowego wywiadu i badaniu fizykalnym lekarz może zlecić dodatkowe badania i wstępnie ocenić przyczyny pojawienia się takiego objawu.

    Śluz i nitki krwi w kupce niemowlaka jako objawy alergii

    Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się nitek krwi w kupce niemowlaka są alergie, zwłaszcza na białka mleka krowiego. Żeby to sprawdzić, lekarz może zalecić zdecydowanie się na mleka modyfikowane przeznaczone dla alergików, a jeśli niemowlę jest karmione piersią, konieczna okaże się dieta eliminacyjna stosowana przez matkę. Efekty można ocenić najczęściej po około 6 tygodniach.

    Śluzowate kupki z krwią u niemowlaka a infekcje

    Podczas infekcji objawiającej się biegunką i wymiotami, nitki krwi w kupce niemowlaka nie są niczym niezwykłym. Układ pokarmowy zaatakowany przez wirusa lub bakterię jest podrażniony i powinien samoistnie wygoić się po ustąpieniu objawów. Jeżeli utrzymują się one dłużej niż kilka dni lub przebieg choroby jest gwałtowny, konieczne jest ustalenie przyczyny. Jeżeli okaże się, że jest nią bakteria, niezbędny będzie antybiotyk. Najmłodsze dzieci potrzebują często hospitalizacji, jeśli jednocześnie gorączkują i borykają się z biegunką oraz wymiotami. Krew w kale jest tylko jednym z sygnałów świadczących o tym, że infekcja poważnie nadwyrężyła organizm dziecka.

    Nitki krwi w kupce niemowlaka – podrażnienie

    Podrażnienie górnego lub dolnego odcinka układu pokarmowego również może być przyczyną wystąpienia nitek krwi w kupce niemowlaka karmionego piersią lub mlekiem modyfikowanym. W przypadku karmienia mieszanką częściej zdarzają się zaparcia, których skutkiem bywają mikrouszkodzenia. Warto wtedy przyjrzeć się czy mleko przygotowywane jest we właściwy sposób i spróbować przyrządzać mniej gęstą mieszankę albo po konsultacji z lekarzem zmienić ją na inną.

    Kiedy krew w kupie powinna zaniepokoić?

    Kiedy nitki krwi w kupce niemowlaka wymagają konsultacji z lekarzem? Krew w pieluszce zawsze powinna być omówiona z pediatrą zajmującym się dzieckiem, który zbierze wywiad i zbada małego pacjenta. Zazwyczaj, dopiero kiedy sytuacja trwa dłużej, wymaga wizyty u gastroenterologa. Do natychmiastowej reakcji powinny skłonić objawy takie jak silne krwawienie lub intensywny, napadowy ból brzucha, który w przypadku niemowląt objawia się najczęściej prężeniem, niepokojem i płaczem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym