Data modyfikacji:

Co oznacza, gdy dziecko ma twardą kupkę?

Twarda kupka u niemowlaka to dość częsta przypadłość. Zazwyczaj nie świadczy o poważnych zaburzeniach zdrowotnych, niemniej nie należy jej bagatelizować. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny zatwardzenia u niemowląt i co można w takim przypadku zrobić.
co oznacza gdzy dziecko ma twardą kupkę

Twarda kupka u niemowlaka. Jak objawia się zatwardzenie?

Twarda kupka u niemowlaka jest najważniejszym, choć nie jedynym objawem zatwardzenia. Poza stwardnieniem stolca u niemowlęcia można zauważyć rzadsze jego oddawanie, charakterystyczne jest również to, że brzuch dziecka jest większy i twardszy. Zatwardzenie wiąże się z dyskomfortem, a nawet z bólem – dlatego malec może być niespokojny i płaczliwy.
W przypadku podejrzenia zatwardzenia u dziecka warto zwrócić uwagę na kolor stolca – gdy już się pojawi. Zielona, twarda kupka u niemowlaka może świadczyć o nieprawidłowej pracy układu pokarmowego albo nietolerancji niektórych składników pokarmowych.

Twarda kupka u noworodka po mleku modyfikowanym – co robić?

Twarda kupka u niemowlaka często ma związek z mlekiem modyfikowanym – nie wszystkie dzieci dobrze reagują na tego typu mieszanki. Jeśli podejrzewasz, że mleko, które stosujesz, wywołuje zatwardzenie, możesz zmienić je na takie z dodatkiem cennych probiotyków i prebiotyków. Zanim jednak to zrobisz, skonsultuj się z pediatrą.
Pamiętaj, że oznak źle dobranego mleka modyfikowanego jest więcej – to ból brzuszka, nasilenie się kolek, płaczliwość dziecka, twardnienie brzucha i trudności ze spaniem. Twarda kupka u dziecka z krwią świadczyć może z kolei o uczuleniu dziecka na białko krowiego mleka. Gdy zauważysz taki objaw, koniecznie skonsultuj się z lekarzem – być może konieczne będzie wprowadzenie preparatu mlekozastępczego.
Uwaga! Zanim udasz się do lekarza, upewnij się, że przygotowujesz mleko w odpowiedni sposób. Dodawanie większych ilości proszku niż jest to zalecane na opakowaniu, prowadzi do powstania zatwardzenia.

Twarda kupka u niemowlaka przy rozszerzaniu diety

Zatwardzenie u niemowlaka może wystąpić również w czasie rozszerzania diety. W takim przypadku należy zwiększyć ilość błonnika w jadłospisie dziecka. Błonnik znajdziesz w warzywach, owocach oraz produktach zbożowych – dbaj, aby dziecko otrzymywało ich wystarczająco dużo. Bardzo ważne jest również, aby odpowiednio nawadniać malca. Podawaj mu dużo wody, zrezygnuj natomiast z gęstych, przecierowych soków.
Wiele mam niepokoi czarna, twarda kupka u niemowlaka, która pojawia się właśnie w okresie rozszerzania diety. Nie zawsze stanowi ona powód do niepokoju – wystarczy, że malec zjadł mus jagodowy, aby jego stolec przybrał charakterystyczny, ciemny odcień. Niemniej z uwagi na fakt, że czarny kolor kupki może wynikać z obecności krwi, w przypadku utrzymywania się takiej barwy należy udać się do pediatry.

Co na twardą kupkę u niemowlaka?

Domowe sposoby na zaparcia u niemowląt zazwyczaj dość szybko przynoszą spodziewane efekty, dlatego warto po nie sięgać. Co konkretnie zalecają specjaliści?
  • Zwiększenie częstotliwości karmienia
  • W przypadku zatwardzenia należy spróbować częściej karmić dziecko i dodatkowo je nawadniać. Im więcej wody w organizmie, tym bardziej rozrzedzony będzie stolec.
  • Masowanie brzuszka
  • Na zatwardzenie u niemowlaka może sprawdzić się masaż. Masuj brzuszek niemowlęcia okrężnymi ruchami, pobudzając ruchy jelit. Przed masażem możesz nałożyć na rozgrzane dłonie oliwkę.
  • Podaj maluszkowi krem z suszonych śliwek
  • Jeśli niemowlę jest już na etapie rozszerzania diety, możesz podać mu krem z suszonych śliwek. Suszone śliwki przyspieszają perystaltykę jelit i ich opróżnienie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.