Data publikacji:

Wprowadzanie glutenu w diecie niemowlaka. Jakie kaszki?

Gluten to białko roślinne występujące w ziarnach niektórych zbóż (m.in. w pszenicy, życie czy owsie), a co za tym idzie – w produktach zawierających ziarna zbóż. Gluten powinien zostać podany dziecku jeszcze w pierwszym roku życia, ale jako że jest to składnik alergizujący, trzeba robić to ostrożnie. Sprawdź, jak powinno przebiegać wprowadzanie glutenu i w jakich produktach podawać go dziecku.
jedzące dziecko

Gluten – najnowsze badania

Wprowadzanie glutenu do diety dziecka jest od kilku lat tematem mocno kontrowersyjnym – wszystko za sprawą ogólnego zwiększenia się wiedzy o zjawisku, jakim jest nietolerancja glutenu i celiakia (choroba trzewna polegająca na całkowitej nietolerancji glutenu).
 Należy jednak wiedzieć, że na celiakię choruje w Polsce jedynie 0,8% populacji. Nieco częściej występuje lekka nietolerancja tego białka, objawiająca się jedynie lekkim dyskomfortem w jamie brzusznej, który pojawia się na skutek spożycia produktów zbożowych. Innymi słowy – istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że wprowadzanie glutenu przebiegnie bez żadnych komplikacji czy nieprzyjemnych objawów.

Wprowadzanie glutenu – jak to powinno wyglądać?

Najnowsze zalecenia dotyczące żywienia malutkich dzieci wskazują, że wprowadzanie glutenu powinno rozpocząć się w okresie między 4. miesiącem życia dziecka a 12. miesiącem. Nie istnieje żaden powód, aby rodzice przekładali podanie tego składnika.
Gluten należy podawać stopniowo. W tym celu idealnie sprawdzi się kaszka z glutenem, czyli kaszka zbożowa. Przez pierwsze kilka dni można podać maluszkowi 3-4 łyżeczki kaszki, w tym czasie cały czas je obserwując. Wprowadzanie glutenu należy przerwać, jeśli u dziecka pojawią się objawy alergii:
• pokrzywka skórna,
• biegunka,
• płaczliwość (być może wywołana bólami brzuszka),
• zatkanie noska,
• wodnisty katar,
• wymioty.
 W takiej sytuacji kaszka glutenowa powinna być odstawiona, rodzice powinni też udać się z dzieckiem na konsultację lekarską (koniecznie jest zdiagnozowanie alergii u dziecka). Jeżeli natomiast objawy nie wystąpią, kaszka z glutenem powinna być podawana w dalszym ciągu, w coraz większych porcjach – aż do podawania pełnej porcji.

Ekspozycja na gluten – jak długo?

Wprowadzanie glutenu jest procesem dość długotrwałym – wielu specjalistów jest zdania, że od podania niemowlęciu pierwszej łyżeczki do momentu podawania mu pełnej porcji produktu zbożowego powinno minąć około 8 tygodni. Wymaga to od rodziców czujności i cierpliwości, niemniej należy pamiętać, że wszystkie te działania przeprowadzane są dla dobra dziecka.

Kaszka z glutenem – jak ją wybrać?

Zastanawiasz się, jaka kaszka glutenowa będzie dla dziecka odpowiednia? Tak naprawdę każda, która jest przeznaczona dla dzieci w wieku 4 miesiące+ i która zawiera zboża. Bardzo dużym zaufaniem rodziców cieszą się np. kaszki z glutenem Bobovita, zwłaszcza wszystkie z serii „Porcja zbóż”.
Uwaga! Warto wiedzieć, że do wyboru są kaszki glutenowe mleczne i bezmleczne, podobnie możesz kupić kaszki bezglutenowe dla dzieci – z mlekiem albo bez niego. Jeśli twoje dziecko nie ma alergii na białko krowiego mleka, śmiało możesz sięgnąć po pierwsze z wymienionych.

Gdy wprowadzanie glutenu skończy się objawami alergii – co dalej?

Pamiętaj, że nawet jeśli wprowadzanie glutenu do diety dziecka skończy się niepomyślnie, tj. gdy pojawią się objawy ze strony układu oddechowego i/lub skóry, nie musi to jeszcze świadczyć o nieuleczalnej celiakii – dziecko może przejawiać jedynie pewną delikatną nietolerancję. Z pewnością potwierdzi to lekarz, zalecając kaszki bezglutenowe dla dzieci przez pewien czas, a później – podjęcie ponownej próby podania glutenu.
Autor: Robert Wojtaś