Data modyfikacji:

Niemowlę oddycha brzuszkiem – co to oznacza? Czy niemowlę oddycha prawidłowo?

Noworodki i niemowlęta oddychają inaczej niż osoby dorosłe. Ich oddech jest szybszy (to nawet 60 oddechów na minutę) i mogą towarzyszyć mu świsty lub charczenia. Niektórzy rodzice zauważają również, że niemowlę oddycha brzuszkiem. Zazwyczaj te obserwowane „objawy” nie świadczą o żadnych poważnych nieprawidłowościach, niemniej w niektórych przypadkach konieczna jest szybka konsultacja lekarska.
niemowlę oddycha brzuszkiem

Jak oddycha noworodek?

Świeżo upieczonych rodziców często martwi to, w jaki sposób oddycha noworodek – jego oddech jest bowiem inny niż oddech dorosłego. Przede wszystkim tak malutkie dziecko oddycha znacznie szybciej niż osoba dorosła – maluszek wciąga powietrze nawet 60 razy na minutę. Po drugie, dziecko oddycha tylko i wyłącznie przez nos, nie posiada jeszcze umiejętności oddychania przez usta. W końcu po trzecie – noworodkowi mogą przydarzać się przerwy w oddychaniu, czyli bezdechy. Jeśli nie trwają one dłużej niż 10 sekund i nie występują częściej niż 10 razy na godzinę, nie ma większych powodów do zmartwień.
Uwaga! Dzieci urodzone przedwcześnie bardziej niż inne narażone są na patologiczne bezdechy oraz śmierć łóżeczkową (SIDS). Dobrym rozwiązaniem może być zatem zainstalowanie w łóżeczku wcześniaka specjalnego monitora oddechu. Urządzenie alarmuje opiekunów, gdy bezdech dziecka się przedłuża, tj. gdy trwa dłużej niż 15 sekund.

Prawidłowy oddech u niemowlaka

Prawidłowy oddech u niemowlaka również jest inny niż oddech osoby dorosłej. Nawet kilkumiesięczne dziecko oddycha jedynie przez nos – umiejętność oddychania przez usta pojawia się bowiem dopiero w okolicach 12. miesiąca życia.
Należy zauważyć, że przewody nosowe u niemowlęcia są bardzo małe, a wyściełająca je błona śluzowa jest podatna na podrażnienia i szybko reaguje obrzękiem. Dlatego też jeśli dziecko oddycha suchym powietrzem albo jeśli ma w nosku jakieś zanieczyszczenia (np. resztki mleka, resztki kataru), to podczas oddychania będą pojawiały się różne nietypowe dźwięki – sapanie, charczenie czy nawet piski.

Niemowlę oddycha brzuszkiem – czy jest się czym martwić?

Jedną z rzeczy, które niepokoją rodziców obserwujących śpiące niemowlę, jest to, że dziecko oddycha brzuchem. Czy ich troska jest uzasadniona?
Niestety nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie – konieczna jest obserwacja dziecka oraz ogólna ocena stanu jego zdrowia. Zasadniczo każdy człowiek w pewnym stopniu porusza brzuchem w czasie oddychania – niemowlę czy noworodek również. Nie należy zatem martwić się tym, że brzuch malca lekko porusza się w czasie drzemki.
Niepokojące jest natomiast, gdy niemowlę oddycha brzuszkiem, zaciągając przestrzenie międzyżebrowe. Taki objaw oznacza bowiem, że dziecko musi podjąć spory wysiłek i zaangażować wiele mięśni, żeby dostarczyć płucom odpowiednich ilości tlenu. Dzieje się tak na przykład, gdy niemowlę cierpi na infekcje albo poważniejsze choroby (płuc lub serca).

Dziecko oddycha brzuchem – co robić?

Twoje niemowlę oddycha brzuszkiem i nie wiesz, co robić? Przede wszystkim oceń ogólny stan zdrowia dziecka. Jeżeli maluszek jest chory (np. przechodzi akurat infekcję) i zauważasz, że w czasie wdechu lekko wciąga skórę między żebrami – udaj się z nim do lekarza jeszcze tego samego dnia.
Jeśli maluch nie cierpi aktualnie na żadną infekcję, dobrze przybiera na wadze, ma właściwy kolor skóry, a przed drzemką miał dobry nastrój i dopisuje mu apetyt, to prawdopodobnie nic mu nie dolega. Oczywiście możesz umówić wizytę w poradni dla uspokojenia się, niemniej przede wszystkim należy zwrócić uwagę na higienę noska. Szczególnie ważne jest, aby:
  • Regularnie oczyszczać i nawilżać nos dziecka
  • Codziennie aplikuj do noska dziecka sól fizjologiczną albo wodę morską. Po kilku minutach od aplikacji odciągnij wydzielinę przy pomocy aspiratora.
  • Zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni
  • Młodzi rodzice często utrzymują w sypialni dziecka wysoką temperaturę, co ma zapobiec wychłodzeniu malca i infekcjom. To błąd. Optymalna temperatura w sypialni dziecka wynosi od 19 do 21 stopni Celsjusza. Należy również pamiętać, żeby nie ubierać dziecka zbyt grubo. Jeśli śpisz w bawełnianej piżamie, podobne ubranko załóż niemowlęciu. Jedynie noworodek potrzebuje dodatkowej warstwy ubrań.
  • Zadbać o nawilżenie powietrza
  • Zbyt suche powietrze podrażnia śluzówkę i sprawia, że staje się ona obrzęknięta – co również prowadzi do trudności z oddychaniem. Jeśli zauważasz, że niemowlę oddycha brzuszkiem, musisz zadbać również o ten aspekt. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 40% do 60% (wyższa dla temperatury od 19 do 20 stopni, niższa dla temperatury od 21 do 22 stopni). W celu zadbania o idealną wilgotność powietrza warto kupić profesjonalny nawilżacz. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na taki wydatek, rozłóż na kaloryferach wilgotne ręczniki i mocz je, gdy tylko wyschną.
    Uwaga! Jeśli planujesz nabycie nawilżacza powietrza, rozważ zakup modelu z oczyszczaczem. Dwufunkcyjne urządzenie sprawi, że dziecko będzie oddychało powietrzem najwyższej jakości, co przełoży się na ogólny stan jego zdrowia. Urządzenie szczególnie przydaje się w dużych miastach w okresie grzewczym.
  • Nie pozwalać na palenie przy dziecku
  • Dym papierosowy bardzo obciąża układ oddechowy dziecka, zawiera mnóstwo rakotwórczych substancji, a do tego bardzo drażni śluzówkę małego noska. Nie pozwalaj, aby ktokolwiek palił przy dziecku – zarówno w domu, jak i poza nim.
  • Regularnie spacerować z dzieckiem
  • Dobrej kondycji dróg oddechowych dziecka sprzyjają również częste spacery. Zadbaj o to, żeby dziecko oddychało czystym powietrzem przez co najmniej dwie godziny dziennie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.