Data publikacji:

Niemowlę płacze po jedzeniu – czym jest to spowodowane?

Istnieje aż kilka możliwych powodów tego, że niemowlę płacze i pręży się przy jedzeniu. Niektóre maluszki grymaszą, ponieważ jeszcze nie radzą sobie ze sprawnym ssaniem – tak często dzieje się w pierwszych dniach po przyjściu dziecka na świat. Inne powody płaczu niemowlęcia to trudności z ssaniem, które wynikają z niesprzyjającego kształtu brodawek albo zbyt twardych, nabrzmiałych piersi. Dziecko może płakać i napinać się podczas jedzenia również wtedy, gdy ząbkuje albo gdy zaczyna się u niego infekcja. Sprawdź, co możesz zrobić, gdy i twoja pociecha nie zajada z apetytem, lecz pręży się i płacze.
niemowlę płacze po jedzeniu

Gdy niemowlę płacze przy jedzeniu – możliwe powody

Każdy rodzic martwi się, gdy niemowlę płacze i pręży się przy jedzeniu. Niemniej warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków takie zachowanie maluszka nie wynika z poważnych dolegliwości czy chorób. Najczęściej chodzi bowiem o:
  • Brak umiejętności sprawnego ssania
  • Gdy niemowlę płacze przy jedzeniu wkrótce po przyjściu na świat, jeszcze w szpitalu, może to wynikać z braku umiejętności efektywnego ssania. Pierwsze dni po narodzinach dziecka to czas, w którym zarówno ono, jak i jego mama muszą się dopiero nauczyć wielu rzeczy. Dlatego przy zaobserwowaniu takich kłopotów warto poprosić o pomoc położną. Wytłumaczy ci ona, w jaki sposób przystawiać dziecko do piersi, żeby łatwiej mu było chwycić całą brodawkę i połykać jedzenie.
  • Trudności z chwyceniem brodawki
  • Jeśli młode niemowlę płacze i pręży się przy jedzeniu, może to wynikać z trudności z uchwyceniem brodawki. Te z kolei mogą być efektem przepełnienia piersi – z napiętej, twardej piersi dziecku trudniej się je. Inny powód pojawiania się tego typu trudności to zbyt wklęsłe brodawki. W takim przypadku warto pomyśleć o specjalnych nakładkach, które umożliwią dziecku sprawne picie.
  • Zbyt szybko wypływające mleko
  • Kolejny powód tego, że niemowlę płacze przy jedzeniu, to zbyt szybkie wypływanie mleka – dziecko może sobie nie radzić, jeśli pokarm niemal „tryska” do jego buzi. Jeśli czujesz, że twoje piersi są przepełnione, przed karmieniem ściągnij trochę mleka do butelki – możesz to zrobić choćby ręcznie.
  • Niechęć do podejmowania wysiłku
  • Zdarza się, że dziecko, które karmione jest w sposób mieszany, zaczyna protestować przy podawaniu mu piersi. Jest tak dlatego, że ssanie mleka mamy wymaga znacznie większego wysiłku niż picie z butelki. W takiej sytuacji można całkowicie zrezygnować z karmienia butelką (przełamując w ten sposób niechęć malca) lub wręcz przeciwnie – przelewać ściągnięte mleko do butelki i tylko w ten sposób karmić niemowlę. 
  • Ząbkowanie
  • Jeśli niemowlę płacze po jedzeniu, a wcześniej tego nie robiło, być może jego zachowanie ma związek z ząbkowaniem. Zerknij do jego buźki i zwróć uwagę na dziąsła – zaczerwienione i rozpulchnione świadczą o tym, że niedługo dziecko będzie miało już ząbek. Do tego czasu możesz przynosić mu ulgę w bólu, podając leki przeciwbólowe (według wskazań na ulotce).

    Niemowlę płacze po jedzeniu

    A może martwi cię, że twoje niemowlę płacze po jedzeniu? Oto możliwe przyczyny takiego zachowania dziecka:
  • Przejedzenie i dyskomfort
  • Dziecko może się zwyczajnie przejeść i w związku z tym odczuwać dyskomfort. Niektóre maluszki przestają płakać wtedy, gdy się im porządnie uleje albo odbije – odzyskują wówczas poczucie komfortu.
  • Zalegające powietrze
  • Jeśli niemowlę płacze po jedzeniu, być może ma to związek z nagromadzonym w żołądku powietrzem. Warto spróbować „odbijać” malca nie tylko po jedzeniu, ale również w trakcie posiłku. W wielu przypadkach zwiększa to poczucie komfortu u dziecka, zmniejsza nasilenie kolek i likwiduje problem płaczu po jedzeniu.
  • Kolka pokarmowa
  • Gdy niemowlę pręży się i płacze po jedzeniu, może to oznaczać, że cierpi na kolki. Problem ten dotyczy od 20% do nawet 50% niemowląt, a jego przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego.
    Kolka pokarmowa najczęściej pojawia się u niemowląt późnym popołudniem albo wieczorem, niemniej są maluchy, które cierpią na nią również w innych godzinach. Dziecko doświadczające kolki płacze i pręży się, ma twardy brzuszek, trudno je uspokoić. Pomocne mogą być ciepłe okłady na brzuch, ciepłe kąpiele, a także podawanie specjalnych kropel. O tym, jaki preparat powinno dostawać dziecko i w jakich ilościach, powinien decydować pediatra.
  • Zaparcia
  • Jeśli niemowlę płacze po jedzeniu, może mieć to związek z zaparciami. Narażone są na nie szczególnie dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, niemowlęta cierpiące na alergie pokarmowe, a także maluchy mające źle zbilansowaną dietę.
    W zwalczaniu zaparć u niemowląt pomocne są czopki glicerynowe, probiotyki i prebiotyki, masaże brzuszka, ciepłe kąpiele i okłady, a także zwiększenie płynów w diecie malca – jeśli ma już rozszerzoną dietę.
  • Dyskomfort wynikający ze zmiany diety
  • Gdy niemowlę płacze po każdym jedzeniu, należy przyjrzeć się jego diecie. Jeśli dziecko karmione jest jedynie mlekiem, być może cierpi na nietolerancję białka krowiego mleka – wówczas w jego kale będzie pojawiał się śluz (a czasem również krew), dodatkowo na skórze malca mogą wystąpić czerwone plamy i wysypka. Starsze niemowlę, które ma już rozszerzoną dietę, może nie tolerować wielu innych składników – warto omówić tę kwestię z lekarzem.

    Niemowlę płacze i pręży się przy jedzeniu lub po nim – kiedy do lekarza?

    Zazwyczaj płacz maluszka przy lub po jedzeniu nie ma związku z poważnymi chorobami czy przypadłościami – warto zatem wypróbować domowe sposoby radzenia sobie z problemem. Nie czekaj jednak z wizytą u lekarza, jeśli zauważysz, że maluch ma wysypkę, w jego kupce pojawia się śluz lub krew albo jeśli dziecko zaczyna gorączkować albo pojawiają się u niego inne objawy infekcji.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.