Data modyfikacji:

Niemowlę płacze przed każdą drzemką – co to oznacza?

Wielu rodziców skarży się, że ich niemowlę płacze przed każdą drzemką. Powodów takiego zachowania dziecka może być wiele – to między innymi przebodźcowanie, brak ustalonego rytmu dnia, zmiana sposobu usypiania niemowlęcia (jego przyzwyczajeń) albo tzw. purple crying. Na szczęście w większości przypadków wystarczy wprowadzić kilka zmian, aby sytuacja uległa poprawie. Wyjaśniamy, co dokładnie możesz zrobić.
niemowlę płacze przed każdą drzemką

Niemowlę płacze przed drzemką – przyczyną brak rytmu dnia

Jeśli niemowlę płacze przed każdą drzemką, warto zastanowić się, czy dziecko ma ustaloną rutynę dnia. Specjaliści od lat podkreślają, że dzieci, które mają stałe pory drzemek, spacerów oraz posiłków, są znacznie spokojniejsze. Rutyna dnia pozwala uporządkować życie malca, reguluje jego aktywności (na przykład sprawia, że w określonych godzinach robi się on śpiący) i daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ umożliwia przewidywanie zdarzeń.
Plan dnia dziecka powinien być na tyle stały, na ile to możliwe. Oczywiście opóźnienie posiłku czy drzemki o 5 minut nie będzie miało negatywnych konsekwencji, ale już o godzinę – jak najbardziej tak.
Zastanów się, czy twoje dziecko przyzwyczajone jest do rutyny. Jeśli nie, wprowadź ją.

Niemowlę płacze przed każdą drzemką – przebodźcowanie

Istnieje pewne przekonanie, że im bardziej zmęczone jest dziecko, tym łatwiej i na dłużej zaśnie. Nic bardziej błędnego. Przebodźcowanie, czyli doprowadzenie niemowlęcia do stanu dużego zmęczenia, sprawia, że ma ono kłopoty z zaśnięciem – jest płaczliwe, zestresowane i rozdrażnione. Gdy już zaśnie, to złe emocje sprawiają, że szybko się budzi… i znowu płacze.
Jeśli twoje niemowlę płacze przed drzemką, zastanów się, czy w porę zauważasz sygnały świadczące o tym, że jej ono zmęczone. Takimi oznakami jest pocieranie oczu czy ziewanie, a u starszych niemowląt – ciągnięcie kosmyków włosów czy dotykanie pępka. Kiedy takie sygnały się pojawiają, zadbaj o ciszę i spokój. Zasłoń okna, wyłącz dzwonek telefonu i telewizor, nakarm malca, a potem spróbuj go położyć.

Płacz niemowlaka przed drzemką – zmiana sposobu usypiania

Jednym z błędów popełnianych przez wielu rodziców jest usypianie dziecka na rękach, gdy jest ono małe, a następnie – gdy już stanie się cięższe, oczekiwanie, że pociecha zacznie sama zasypiać w łóżeczku. Inni rodzice długo usypiają dziecko w wózku, a potem pragną, by przyzwyczajone do kołysania niemowlę zaczęło zasypiać bez tego bodźca.
Płacz niemowlaka przed drzemką jest zupełnie zrozumiały, jeśli „zabiera” mu się dotychczasowy element zasypiania. W takiej sytuacji musisz dać dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowych okoliczności zasypiania, należy też zapewnić maluszkowi sporo czułości. Jeśli nie chcesz już usypiać niemowlęcia na rękach, usypiaj je w dużym łóżku, leżąc obok niego.
Uwaga! Gdy niemowlę płacze przed zaśnięciem, może być to również konsekwencja stosowania nieprzyjemnych dla malca metod usypiania. Dla przykładu, jeśli rodzice przez trzy dni próbowali nie reagować na płacz dziecka, aby nauczyć je samodzielnego zasypiania, mogło ono utracić poczucie bezpieczeństwa. W takiej sytuacji należy je odbudować poprzez zapewnienie maksimum bliskości. 

Histeryczny płacz niemowlaka przed zaśnięciem, czyli purple crying

Czy może być tak, że dziecko bardzo mocno płacze, choć nie ma ku temu powodów? Niestety tak. Histeryczny płacz niemowlaka przed zaśnięciem to może być tzw. purple crying, czyli intensywny płacz bez wyraźnej przyczyny. Cechuje się on nagłym występowaniem, nieustępliwością (trudno uspokoić dziecko), intensywnością (niemowlę wygląda na cierpiące), długim czasem trwania i tym, że najczęściej występuje w godzinach wieczornych. Jedynym „lekarstwem” na purple crying jest dużo czułości – po pewnym czasie problem zniknie samoistnie.
Uwaga! Zanim uznasz, że w przypadku twojego dziecka chodzi o purple crying, udaj się do pediatry. Lekarz powinien zbadać niemowlę, ponieważ czasem histeryczny płacz wynika np. z zapalenia ucha.

Niemowlę płacze przed zaśnięciem – głód

Płacz dziecka przed zaśnięciem często niepokoi mamy noworodków. Maluch jest spokojny, dopóki może ssać pierś (albo po prostu mieć ją w buzi) i reaguje płaczem na próby odłożenia go do łóżeczka. To nic niezwykłego – noworodki czują się bezpieczne tylko przy piersi mamy, a dodatkowo mają silny odruch ssania. Z czasem sytuacja samoistnie ulegnie poprawie.

Niemowlę płacze przed drzemką – ból dziąseł lub początek infekcji

Jeśli niemowlę płacze przed drzemką, choć wcześniej zasypiało spokojnie, przyczyną może być początek infekcji albo ząbkowanie. Dodatkowymi objawami przeziębienia będzie stan podgorączkowy, rozdrażnienie, kaszel i/lub katar i brak apetytu. O tym, że dziecko ząbkuje, będzie z kolei świadczyło rozpulchnienie dziąseł i mocne ślinienie się malca.
W przypadku podejrzenia infekcji należy udać się z niemowlęciem do lekarza. Ból przy wyjątkowo męczącym ząbkowaniu uśmierzy paracetamol lub ibuprofen, specjalna maść oraz schłodzony gryzak.

Histeryczny płacz niemowlaka po przebudzeniu

A może twoje dziecko płacze nie przed drzemką, a po niej? Histeryczny płacz niemowlaka po przebudzeniu może mieć różne przyczyny i są to na przykład:
  • zaburzenie poczucia bezpieczeństwa – dotyczy to dzieci, które zasypiają przy rodzicach albo w ich objęciach, a budzą się same,
  • koszmar senny (niemowlęta zazwyczaj nie mają złych snów, ale nie można tego wykluczyć),
  • głód – zwłaszcza jeśli dziecko zasnęło z pustym żołądkiem,
  • pełna pieluszka,
  • przerwanie snu jakimś hałasem – ujadaniem psa, dzwonkiem do drzwi, dzwonkiem telefonu; wówczas dziecko płacze, ponieważ po prostu się nie wyspało.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.