Data modyfikacji:

Niemowlę wygina się do tyłu podczas noszenia – co to oznacza?

Kiedy niemowlę wygina się do tyłu podczas noszenia, rodzice zaczynają zastanawiać się, czy ich pociecha rozwija się prawidłowo. Rzeczywiście, taki objaw może świadczyć o nieprawidłowościach – przede wszystkim o problemach z napięciem mięśniowym. Prawdopodobieństwo występowania u niemowlęcia tego typu problemów rośnie tym bardziej, jeśli w czasie spoczynku wygina się ono w literę C. Sprawdź, do jakiego lekarza zgłosić się w takim przypadku i jak nosić niemowlę, by zminimalizować ryzyko występowania problemów z napięciem mięśniowym.
niemowlę wygina się do tyłu podczas noszenia

Niemowlę wygina się do tyłu podczas noszenia, czyli słówko o napięciu mięśniowym niemowląt

Kiedy niemowlę wygina się do tyłu podczas noszenia, może (ale nie musi) świadczyć to o różnych zaburzeniach rozwoju. Jednym z takich zaburzeń jest nieprawidłowe napinanie mięśni.
Warto wiedzieć, że dzieci zawsze rodzą się z nadmiernym napięciem mięśni obwodowych. Dlatego właśnie maluszek z łatwością przyjmuje sztywną postawę ciała i wygina się do tyłu. Następuje to jednak zwłaszcza w chwilach wysiłku lub stresu i powinno zanikać z czasem.
Niestety u niektórych dzieci tak się nie dzieje. Ich układ nerwowy dopiero się doskonali, dlatego mogą pojawić się problemy takie jak nadmierne zwiotczenie albo napięcie mięśni. Oczywiście dziecko będzie próbowało osiągnąć swoje ruchowe cele mimo tych przypadłości – będzie zatem przyjmowało niewłaściwą postawę i angażowało nieodpowiednie mięśnie. To z kolei może prowadzić do powstania poważnych wad postawy. Dlatego gdy niemowlę odchyla się do tyłu podczas noszenia, a lekarz potwierdza, że ma to związek z niewłaściwym napięciem mięśni, wskazana jest rehabilitacja.

Dlaczego niemowlę wygina się do tyłu podczas noszenia?

Gdy niemowlę wygina się do tyłu podczas noszenia, ale jest w dużych emocjach (płacze, napina ciało, jest zestresowane), nie musi to oznaczać niczego złego – nawet jeśli prezentuje się to niepokojąco.
Problemem jest, kiedy niemowlę wygina się do tyłu w momentach, w których jest spokojne i rozluźnione – np. podczas snu. Prawidłowa pozycja dziecka w tym wieku to pozycja zgięciowa, w czasie której ręce i nogi dziecka są wyraźnie i symetrycznie zgięte w stawach.
Oczywiście nie tylko to, że niemowlę odchyla się do tyłu podczas noszenia, sugeruje problemy z napięciem mięśniowym, a także z asymetrią ciała. Inne niepokojące sygnały to:
  • częste napinanie ciała,
  • niechęć do podciągania stópek w kierunku buzi w czasie leżenia dziecka na pleckach,
  • niechęć do leżenia na brzuchu,
  • preferowanie przez dziecko jednej piersi w czasie karmienia, co w istocie jest preferowaniem jednej z dwóch pozycji ułożeniowych,
  • częstsze skręcanie głowy w jedną stronę – w porównaniu do drugiej strony,
  • preferowanie jednej rączki (np. prawą dziecko często wkłada do ust, podczas gdy lewa pozostaje wyprostowana, z dłonią zaciśniętą w pięść),
  • wyginanie się w łuk – zawsze w tę samą stronę,
  • przewracanie się na bok zawsze w ten sam sposób (dziecko zawsze rozpoczyna aktywność od jednego, wybranego boku),
  • spłaszczanie się główki po jednej stronie.
Uwaga! Gdy niemowlę wygina się do tyłu podczas noszenia, jedzenia czy spania, może to świadczyć także o chorobie refluksowej, a nawet o zespole Sandifera. Przy tego typu zaburzeniach dziecko wygina się w celu zredukowania nieprzyjemnych doznań w przełyku.
Z uwagi na fakt, że różne mogą być powody przyjmowania przez dziecko niewłaściwej pozycji, diagnozę powinien stawiać tylko i wyłącznie pediatra – oczywiście po zbadaniu niemowlęcia i zebraniu dokładnego wywiadu od rodziców.

Jak nosić niemowlę, żeby się nie wyginało?

Wielu rodziców zastanawia się, jak nosić niemowlę, żeby się nie wyginało. Jeśli u dziecka potwierdzone zostały zaburzenia napięcia mięśniowego, to zdecydowanie należy unikać noszenia malca w pozycji pionowej, przodem do rodzica. Dziecko tak trzymane z łatwością skręca głowę i robi to niemal zawsze w jedną, preferowaną przez siebie stronę. Ponadto pozycja ta wpływa niekorzystnie na mięśnie grzbietu.
Dzieci z zaburzeniami napięcia mięśniowego należy nosić tyłem do siebie – jedną ręką trzymając tułów malca, a drugą podtrzymując jego pupę. Miednica dziecko powinna być „podwinięta”, czyli lekko uniesiona. Pozycja ta bywa nazywana „koszykową”.

Niemowlę odchyla się do tyłu podczas noszenia – ważne zasady pielęgnacji

Jeśli twoje niemowlę odchyla się do tyłu podczas noszenia i podejrzewasz, że może ono mieć problemy z napięciem mięśniowym, koniecznie udaj się do lekarza Jednocześnie dla dobra malca pamiętaj o stosowaniu się do kilku ważnych zasad pielęgnacji:
  • Pamiętaj o zasadach naprzemienności
Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na naprzemienną aktywność dziecka. Karm je raz z prawej, raz z lewej piersi (o ile jest to możliwe). Karmiąc dziecko butelką, również układaj je raz na jednej swojej ręce, raz na drugiej. Układając niemowlę do odbicia, wybieraj raz prawy, raz lewy bark i nie pozwalaj dziecku na układanie główki zawsze w tą samą stronę. Koniecznie pamiętaj o układaniu dziecka do snu raz na prawym, raz na lewym boku.
  • Dbaj o główkę dziecka
Bardzo ważne jest, aby rodzic dziecka z asymetrią zawsze zabezpieczał jego główkę. Pamiętaj o jej podtrzymywaniu zarówno podczas noszenia, jak i podnoszenia i odkładania niemowlęcia.
  • Staraj się angażować mniej aktywną stronę ciała dziecka
Jeśli to lewa strona ciała niemowlęcia pozostaje za mocno lub za słabo napięta, to właśnie ją staraj się angażować – np. z tej strony podając zabawki czy zagadując do maluszka. Ponadto bardzo ważne jest, aby zachęcać malca do leżenia w pozycjach, w których nie lubi przebywać – np. na brzuchu.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.