Data publikacji:

Co może oznaczać nieswędząca wysypka u dziecka?

Wysypka jest częstym objawem wielu chorób wieku dziecięcego. Ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli jest się zaniepokojonym. Poniższe informacje mogą pomóc ci ustalić, czy jest to poważne, czy nie. Co może oznaczać nieswędząca wysypka u dziecka?
Wysypka wirusowa

Czym jest wysypka?

Wysypkę nazywamy również wykwitem skórnym, jest problemem, który w szczególności pojawia się u dzieci. Najczęstszymi przyczynami pojawiania się zmian na ciele dziecka są infekcje wirusowe, zapalenia skóry, potówki, alergie, opryszczka, szkarlatyna, czy trądzik niemowlęcy.   
W większości przypadków wysypka u dzieci przebiega w sposób łagodny, są jednak sytuacje, w których dodatkowymi objawami jest gorączka, dreszcze, a także dokuczliwy świąd.     

Rodzaje wysypek u dzieci

Istnieją dwa główne rodzaje wysypek u dzieci: swędząca wysypka i nieswędząca wysypka. Swędząca wysypka może być spowodowana reakcjami alergicznymi, infekcjami lub stanami skóry, które powodują podrażnienie. Nieswędząca wysypka może być spowodowana infekcjami wirusowymi, alergiami lub innymi chorobami skóry, które nie powodują podrażnień.
Niepokojące plamki u dzieci na skórze można podzielić również na wysypki: plamiste, które są płaskie i delikatnie różowe, pęcherzykowe – małe, wypukłe krostki, które widać, że wewnątrz są wypełnione jakimś płynem, oraz plamisto-grudkowe – mogą swędzieć, ale też nie muszą, można je wyczuć jako drobne grudki.    
Wysypka u dziecka może znajdować się na twarzy, brzuchu, plecach, pośladkach, klatce piersiowej, nogach oraz rękach – również pod względem lokalizacji możemy ją kategoryzować.  
Opisując wysypkę, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jej umiejscowienie, czyli na jakich partiach ciała występuje, wielkość zmian, które pojawiły się na skórze, szybkość pojawiania się nowych, lub proces gojenia. Dodatkowo należy pamiętać o dowiedzeniu się od dziecka, czy wysypka jest swędząca, czy nieswędząca, z pewnością będziemy w stanie tego dowieść po zachowaniu naszej pociechy.   

Wysypka wirusowa

Infekcja wirusowa jest jedną z najczęstszych przyczyn obu typów wysypek u dzieci. Infekcja wirusowa powoduje stan zapalny w organizmie, który powoduje czerwoną, plamistą wysypkę na powierzchni skóry. Podstawowym objawem tego typu infekcji jest gorączka i ogólny dyskomfort, taki jak ból gardła i kaszel. Stan zwykle ustępuje samoistnie w ciągu 7-10 dni bez konieczności leczenia, ale czasami wymaga leczenia lekami przeciwwirusowymi.  
Do chorób, które objawiają się wysypką wirusową, należą przede wszystkim: odra, różyczka, rumień, ospa wietrzna, półpasiec, czy mononukleoza.   

Nieswędząca wysypka u dziecka

Najczęstszą przyczyną występowania nieswędzącej wysypki u dziecka jest choroba nazywana różyczką. Jest to choroba zakaźna, a do zarażenia nią dochodzi drogą kropelkową. W tym wypadku występuje wysypka u dziecka na całym ciele. Powstałych zmian nie trzeba niczym smarować, ani okładać. Wysypka utrzymuje się około trzech dni, po tym czasie zazwyczaj znika. 

Wysypka alergiczna

Wysypka alergiczna to bardzo często występujący problem u dzieci. W większości przypadków jest ona spowodowana nietolerancją niektórych składników, pokarmów, lub uczulenia na materiały. Dodatkowo choroby, takie jak atopowe zapalenie skóry, czy łojotokowe zapalenie skóry, są ciężkimi do całkowitego wyleczenia zmianami skórnymi.
Wysypce alergicznej zazwyczaj towarzyszy uporczywe swędzenie.

Niepokojące zmiany skórne u dziecka

Każda zmiana pojawiająca się na skórze naszego malucha powinna być pod kontrolą. Nie powinno się zostawiać wysypki bez jakiejkolwiek jej identyfikacji. Jeśli nie wiemy, czym może być ona spowodowana i jakich preparatów użyć, aby się jej pozbyć, trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Po konsultacji będziemy wiedzieć, co dzieje się z naszym dzieckiem i jakie leczenie zastosować.    
Nie wolno ignorować wysypki, nawet tej nieswędzącej, każda nawet najbardziej niepozornie wyglądająca zmiana może nieść za sobą przykre konsekwencje zdrowotne.     

Co robić, gdy nasze dziecko ma wysypkę?

To, jakie kroki należy podjąć, gdy zauważymy zmiany skórne u naszego dziecka, zależy przede wszystkim od stopnia rozprzestrzeniania się plam, objawów współistniejących, oraz zachowania dziecka.    
Bardzo często pojawiającymi się zmianami są drobne czerwone krostki występujące na ciele dziecka. W wielu przypadkach donoszą rodzicom o niedostosowaniu ubioru do panujących warunków, lub niewystarczająco dobrej higienie. Z takimi dolegliwościami jesteśmy w stanie sobie poradzić bez konsultacji lekarskiej zwykłą zmianą nawyków.    
Niewielkie zmiany na małym ciele można spróbować potraktować maściami, oraz specjalnymi preparatami, w zależności od tego, z jakiego rodzaju wysypką mamy do czynienia. Dla przykładu przy drobnych czerwonych krostkach na ciele, w szczególności w okolicach pośladków, można wnioskować, że doszło do zapalenia skóry, w takim wypadku wskazane jest zastosowanie maści na odparzenia.   
Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie zidentyfikować zmian, jakie występują na ciele naszej pociechy, pojawia się ich coraz więcej, lub pojawiają się dodatkowe objawy, jak gorączka najlepiej w takim wypadku udać się do specjalisty. Pediatra lub dermatolog dokładnie zbada wysypkę oraz wskaże leki i preparaty, których należy używać. Lepiej nie stosować na własną rękę maści i kremów, nie wiedząc, z jakiej choroby wywodzą się zmiany u naszego dziecka.         
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!