Data publikacji:

Co oznacza, gdy noworodek mało sika?

Zdrowe niemowlę oddaje mocz kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie – świadczy to o tym, że jest odpowiednio nawadniane i że jego nerki pracują prawidłowo. Od tej reguły jest jednak wyjątek – gdy noworodek mało sika w pierwszych dwóch dobach życia, nie uznaje się tego za patologię – wskazana jest jedynie obserwacja. Sprawdź, ile powinno siusiać dziecko w kolejnych miesiącach, z czego może wynikać odwodnienie u niemowlęcia i jakie są jego objawy.
noworodek mało sika

Noworodek mało sika w pierwszych dwóch dobach życia – czy to normalne?

Jeśli martwi cię, że noworodek nie sika od kilku godzin, a maluch jest na świecie dopiero dobę lub dwie, to spokojnie możesz porzucić swoje obawy. W pierwszych dobach życia noworodek moczy pieluszkę raz lub dwa razy dziennie, a zdarza się, że nie robi tego wcale. O wiele istotniejsze jest, czy dziecko wydala z siebie smółkę, czyli pierwszy kał o smolistym zabarwieniu.
W pierwszych dniach po przyjściu na świat noworodek mało sika, ale w kolejnych dobach częstotliwość oddawania moczu powinna się zwiększać. Zazwyczaj w 3–5 dobie noworodek oddaje mocz trzy do pięciu razy dziennie, w 5 –7 dobie – od czterech do sześciu razy, a od 8 doby potrzeba zmiany pieluszki powinna pojawiać się minimum sześć razy dziennie. Dodatkowo noworodek musi się wypróżniać. Minimum to 3–4 stolce dziennie, ale większość niemowląt robi kupkę po niemal każdym karmieniu.

Niemowlę mało sika. Ile razy dziennie powinno oddawać mocz?

A może martwi cię, że twoje niemowlę mało sika? Naukowe źródła podają, że zdrowe niemowlę może oddawać mocz zarówno co 1–3 godziny, jak i co 4–6 godzin. Z zastrzeżeniem, że w upalne dni albo kiedy dziecko jest chore, ilość oddawanego moczu może spaść o połowę i nie stanowi to powód do niepokoju. Nie zmienia to jednak faktu, że w takich przypadkach należy częściej poić malca albo karmić go piersią.

Niemowlę mało sika w nocy

Niektórzy rodzice bardzo martwią się, że niemowlę mało sika w nocy. Zdarza się, że nawet już u 3-miesięcznego malca pieluszka w nocy pozostaje sucha.
Nie ma powodów do niepokoju, jeśli pierwsze, co robi niemowlę po przebudzeniu, to oddanie moczu w sporych ilościach oraz jeśli dziecko jest w ogólnie bardzo dobrej kondycji i oddaje mocz kilkakrotnie w ciągu dnia.  Oznacza to, że w czasie nocy dochodzi do zagęszczania moczu, co jest zjawiskiem całkowicie prawidłowym i pożądanym.

Dziecko nie sika – przyczyny, objawy

Jeśli niepokoi cię, że twoje niemowlę mało sika, postaraj się ocenić, czy otrzymuje ono odpowiednie ilości pokarmu – zbyt małe są bowiem główną przyczyną zbyt rzadkiego moczenia pieluszki. Oto wytyczne stworzone przez ekspertów:
  • 2. miesiąc życia: 110–130 ml mleka na każde karmienie, 6 porcji w ciągu dnia;
  • 3. miesiąc życia: około 130 ml mleka na każde karmienie, 6 porcji w ciągu dnia;
  • 4. miesiąc życia: około 150 ml mleka na każde karmienie, 6 porcji w ciągu dnia;
  • 5.–6. miesiąc życia: około 180 ml mleka na każde karmienie, 4 porcje w ciągu dnia – przy rozszerzanej diecie.
  • Mamom karmiącym naturalnie może być trudno ocenić, czy niemowlę wypija wystarczająco dużo mleka. Wytycznymi prawidłowego karmienia są czas jego trwania (co najmniej 10 minut) oraz to, czy dziecko opróżnia całą pierś. Jeśli tak jest, nie ma powodów do obaw.
    Gdy niemowlę lub noworodek mało sika, warto na wszelkie wypadek umówić się z lekarzem na konsultację, a w międzyczasie obserwować dziecko. Objawy odwodnienia to między innymi suchość śluzówek, zapadanie się ciemiączka, ospałość dziecka czy jego przelewanie się przez ręce. Jeśli takie symptomy wystąpią, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem – jest to bowiem stan zagrożenia życia.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.