Data publikacji:

Jeśli noworodek przybiera 50 gram dziennie to jest się o co martwić?

Zdrowy noworodek powinien przybierać około 200 gramów na tydzień, czyli 800-900 gramów miesięcznie. Zdarza się jednak, że ten przyrost jest zdecydowanie większy – noworodek przybiera 400 g tygodniowo, choć jest karmiony zgodnie z wytycznymi lekarza pediatry. Z czego może to wynikać i czy jest to powód do niepokoju?
przybieranie wagi przez noworodka

Ile powinien przybierać noworodek – kalkulator

Jeśli zastanawiasz się, czy twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze, to wiedz, że bardzo łatwo możesz to przeliczyć. Szacuje się, że optymalny przyrost wagi w pierwszych czterech miesiącach życia dziecka to od 120 g do około 225 g tygodniowo. Jeżeli zatem twoje niemowlę ma cztery tygodnie i przybrało od pół kilograma do około jednego kilograma, to z pewnością nie masz się czym martwić – w tym przypadku przyrost wagi jest jak najbardziej prawidłowy.

Ile powinien przybierać noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym?

To, w jaki sposób karmiony jest noworodek – czy pije mleko mamy, czy mleko modyfikowane, nie ma większego znaczenia dla oczekiwanego przyrostu wagi. W każdym przypadku w pierwszych tygodniach życia dziecko powinno przybierać od 120 g do 225 g tygodniowo. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli dziecko karmione jest mlekiem matki, a mimo to jego waga nie zwiększa się odpowiednio szybko, lekarz pediatra może zadecydować o konieczności dokarmiania malca sztuczną mieszanką.

Noworodek przybiera 50 gram dziennie – czy jest się czym martwić?

Rodziców zazwyczaj martwi nieduży przyrost wagi dziecka. Co jednak, gdy noworodek przybiera 400 g tygodniowo, czyli zdecydowanie zbyt dużo?
Tempo przyrostu wagi u niemowląt kontroluje się przy pomocy tzw. siatek centylowych – uwzględniają one tempo wzrostu dziecka, biorąc pod uwagę jego wzrost oraz masę ciała. Gdy z danych umieszczonych na siatce wynika, że dziecko znajduje się między 25 a 90 centylem, oznacza to, że waga malca jest prawidłowa. Gdy noworodek przybiera 50 gram dziennie, dość szybko może przekroczyć 90. centyl.
Nadmierny przyrost wagi u tak małego dziecka nie musi oznaczać nieprawidłowości – innymi słowy, niektóre dzieci po prostu „tak mają”. Co więcej, jeśli noworodek jest karmiony piersią, to mimo szybkiego wzrostu masy ciała ryzyko otyłości w późniejszych latach jest u niego mniejsze niż u dzieci, które karmione są mlekiem modyfikowanym.
Zdarza się jednak, że za duży przyrost wagi niemowlaka ma związek z chorobami metabolicznymi. Dlatego w takiej sytuacji lekarz może zlecić badanie poziomu TSH (hormon tyreotopowy, który odpowiada za kontrolowanie pracy tarczycy), poziomu ogólnych przeciwciał IgE, badanie poziomu cukru oraz profilu hormonalnego.

Co zrobić, gdy niemowlę za szybko przybiera na wadze?

Za duży przyrost wagi niemowlaka najczęściej nie ma podłoża chorobowego – może on wynikać po prostu ze zwiększonego apetytu dziecka. Aby nieco ten apetyt pohamować, w poradniach laktacyjnych zaleca się:
 • karmienie dziecka tylko jedną piersią w czasie jednego karmienia oraz dopuszczanie do ssania przez dziecko już opróżnionej piersi – to wystarczy, aby zaspokoić głód oraz potrzebę bliskości,
 • zaprzestanie podawania dziecku piersi za każdym razem, gdy zaczyna ono płakać albo być niespokojne; zachowanie dziecka może wynikać z silnego odruchu i potrzeby ssania, dlatego należy karmić dziecko co trzy godziny, a między karmieniami podsuwać mu smoczek,
 • zaprzestanie dodatkowego odciągania mleka w celu zmniejszenia laktacji; ciało powinno dopasować produkcję do potrzeb dziecka, a ściąganie mleka jest dla niego sygnałem, że noworodek potrzebuje bardzo dużo pokarmu,
 • karmienie wyłącznie piersią aż do szóstego miesiąca życia dziecka (opóźnienie rozszerzania diety),
 • zachęcanie dziecka do ruchu: pełzania, a potem raczkowania.
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.