Data publikacji:

Jakie są objawy glisty ludzkiej u dziecka?

Glista ludzka to jeden z najczęściej atakujących dzieci pasożytów. Zakażenie nią może dawać bardzo szerokie spektrum objawów, albo nie dawać ich wcale. Z tego względu jej wykrycie jest czasem bardzo trudne. Na szczęście po postawieniu prawidłowej diagnozy leczenie jest proste i stosunkowo szybkie, wystarczą bowiem odpowiednie preparaty przeciwpasożytnicze. Jakie są objawy glisty ludzkiej u dziecka, jak pasożyt trafia do organizmu i jak się go skutecznie pozbyć? Odpowiadamy.
Objawy glisty ludzkiej u dziecka

Czym jest glista ludzka i skąd bierze się w organizmie?

Glistnica, jak nazywa się zakażenie glistą ludzką, to choroba pasożytnicza określana jako jedna z chorób brudnych rąk. Nieodpowiednia higiena lub jej brak, niemycie rąk po skorzystaniu z toalety czy przed przygotowaniem posiłku, są uznawane za najczęstszą przyczynę zakażeń. Źródłem glisty mogą być brudne warzywa i owoce, piasek w piaskownicy, ziemia, woda w zbiornikach wodnych czy zakażone zwierzęta. Na zakażenie glistą ludzką narażone są najbardziej małe dzieci, którym trudno wytłumaczyć wagę odpowiedniej higieny i które czasem trudno upilnować.
Niestety niełatwo jest określić jednoznaczne i charakterystyczne tylko dla zakażenia objawy glisty ludzkiej u dziecka, forum internetowe o dziecięcej tematyce może okazać się pomocne w czasie szukania przyczyny różnego rodzaju reakcji organizmu. Należy jednak korzystać z niego z rozsądkiem i nie zastępować nim wizyty u pediatry. Natrafienie na niestandardowe dolegliwości, które u kogoś zostały trafnie powiązane z glistą ludzką, może pomóc w zdiagnozowaniu kolejnego dziecka, jednak może też naprowadzić na fałszywy trop.

Jakie są objawy glisty ludzkiej u dziecka?

Rozpoznanie zakażenia glistą ludzką nie zawsze jest łatwe ze względu na szerokie spektrum dolegliwości, które pasożyt może powodować. Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, zwłaszcza jeżeli jest to glista ludzka u dziecka – objawy mogą wystąpić po stronie układu pokarmowego, nerwowego lub oddechowego. Nietrudno pomylić je z innymi chorobami i zaburzeniami. Możliwa jest nawet zależność glista ludzka u dziecka a kaszel, ponieważ pasożyty przechodzące przez gardło drażnią jego ścianki.
O obecności glistnicy świadczą najczęściej dolegliwości takie jak: ból gardła, bóle w różnych rejonach brzucha, objawy jelitowe – wzdęcia, zaparcia, biegunki, burczenia – nudności i wymioty, napięcie nerwowe i podenerwowanie, ataki lęku, problemy ze snem, uczucie duszności, zmniejszenie apetytu i chudnięcie, niedokrwistość, zgrzytanie zębami, nawracające infekcje dróg oddechowych, zmiany skórne, swędzenie skóry i ślinotok. Rodzaj objawów zależy od umiejscowienia glisty ludzkiej w organizmie. Jak więc widać, postawienie właściwiej diagnozy może czasem stanowić niemałe wyzwanie.

Jak rozpoznać zakażenie glistą ludzką?

Ze względu na szerokie spektrum objawów i ich znikomą charakterystyczność stwierdzenie obecności glisty ludzkiej w organizmie jest możliwe niemal jedynie poprzez obserwację kału zakażonej osoby. Warto jednak wiedzieć, że odnotowanie larw lub dorosłych glist możliwe jest dopiero po ok. 2-3 miesiącach od zakażenia. Po takim czasie samice zaczynają składać jaja i glisty rozmnażają się.
Można także wykonać badanie krwi oraz kału pod kątem obecności pasożytów i nierzadko wykonywane jest ono, gdy występują dolegliwości niemające jasnej przyczyny. Należy jednak wiedzieć, w przypadku zbyt wczesnego wykonania badania wynik może wyjść fałszywie negatywny. Jest to o tyle groźne, że usypia czujność i przenosi uwagę na inne potencjalne przyczyny, podczas gdy pasożyty zaczynają się mnożyć w organizmie.

Jak leczyć glistę ludzką u dzieci?

W momencie, gdy zostanie stwierdzona glista ludzka, leczenie domowymi sposobami nie jest najlepszym pomysłem. Niekiedy zaleca się stosowanie metod naturalnych i zwiększenie podaży posiłków zawierających czosnek, por oraz pestki dyni, które skracają żywotność glist, jednak stanowi to wsparcie dla farmakoterapii, a nie leczenie samo w sobie.
Podejrzenie obecności glisty w ciele dziecka, zaobserwowanie jej w kale lub pozytywny wynik badania laboratoryjnego powinny być sygnałem do możliwie najszybszej wizyty u lekarza, który przepisze stosowne leki. Preparaty przeciwpasożytnicze są bardzo skuteczne i zdarza się, że wystarczy jedna dawka, aby pozbyć się zakażenia. Do najczęściej stosowanych leków należą Pyrantel, Mebendazol i Albendazol. Dobór odpowiedniego środka leży w gestii lekarza.

U dziecka jest glista ludzka – czy leczyć całą rodzinę?

Do zakażenia glistą ludzką dochodzi zawsze przez połknięcie jaj, które znalazły się na nieumytych warzywach lub owocach, bądź na brudnych rączkach, które dziecko wkłada do buzi. Nie jest możliwe zarażenie się od chorego poprzez sam kontakt z nim czy korzystanie z tych samych przedmiotów, w przeciwieństwie do owsicy czy lambliozy.
Tak więc w przypadku stwierdzenia u pociechy glistnicy nie ma wskazań do leczenia całej rodziny. Nie ma również potrzeby profilaktycznego przyjmowania leków przeciwpasożytniczych. U dbających o higienę dorosłych bardzo rzadko zdarza się glista ludzka, objawy u dzieci są najczęstsze, podobnie jak samo zakażenie. Nie jest jednak niemożliwe i warto obserwować swój organizm.
Zdjęcie: Envato Elemetns
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!