Data publikacji:

Pilates w ciąży: czy jest bezpieczny?

Pilates to jedna z popularnych form aktywności fizycznej coraz chętniej wykonywana zarówno w domu, jak i na zajęciach zorganizowanych. Do uprawiania pilatesu wystarczą jedynie odpowiednia mata i chęci! Dzięki specjalnemu systemowi ćwiczeń pracować można jednocześnie nad rozciąganiem i uelastycznianiem wszystkich partii mięśni. Ponadto pilates doskonale wpływa na zwiększanie kondycji oraz sprawności całego organizmu. Stosowany jest również w zabiegach rehabilitacyjnych, co świadczy o jego korzystnym wpływie na zdrowie. A jak jest w przypadku kobiet spodziewających się dziecka? Czy pilates w ciąży jest bezpieczny i równie zdrowy? Sprawdź i zadbaj o siebie w najlepszy możliwy sposób!
pilates w ciąży

Co to jest pilates?

Pilates to rodzaj treningu uniwersalnego, który wzmacnia, uelastycznia i poprawia kondycję wszystkich partii mięśni, w tym głębokich. Charakterystyczne ćwiczenia mają wpływ na poprawę postawy, odciążenie kręgosłupa i znaczne obniżenie poziomu stresu. To również usprawnienie krążenia krwi, zakresu ruchu stawów, zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni.
Pilates, w tym pilates dla ciężarnych, opiera się na sześciu podstawowych filarach, które stosowane podczas treningu stanowią podstawę i gwarancję sukcesu wykonywanych ćwiczeń. Jest to oddech, wyśrodkowanie, koncentracja, płynność, kontrola i dokładność.
W trakcie treningu oddech powinien być głęboki, powolny i równomierny. Powietrze należy wdychać nosem, a wydychać ustami. W ramach wyśrodkowania należy zachować zasadę rozpoczynania danego ćwiczenia od uaktywnienia środka, czyli mięśni brzucha. Koncentracja to wykonywanie kolejnych czynności w sposób najbardziej świadomy i dokładny tak, by z każdego ruchu wyciągnąć dla organizmu maksimum korzyści. Harmonia i równowaga powinny przejawiać się w płynności i spokoju wykonywanych ćwiczeń. Kontrola całego ciała podczas pilatesu to klucz do uzyskania jak największej korzyści płynącej z treningu.
Z każdym ćwiczeniem warto pogłębiać świadomość i kontrolę każdej części swojego ciała. Dokładność natomiast to w pilatesie zwrócenie uwagi bardziej na jakość wykonywanego treningu niż ilość powtórzeń danego ćwiczenia. Wszystko to składa się na doskonały ciąg aktywności, zbawiennie wpływających na całość organizmu – zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym.

Czy pilates w ciąży jest bezpieczny?

Pilates w ciąży jest nie tylko bezpieczny, ale również bardzo wskazany! Dzięki swojej specyfice wspomaga utrzymanie kondycji przyszłych mam oraz pozwala im jeszcze lepiej przygotować się do trudnego czasu, jakim jest poród.
Aktywność fizyczna w czasie ciąży jest bardzo ważna w przypadku kobiet, które przed ciążą ćwiczyły, ale też u osób, które nie trenowały w ogóle. Poród wymagać będzie koordynacji wielu mięśni i wysiłku fizycznego. Kobietom ćwiczącym w czasie ciąży będzie więc podczas rozwiązania o wiele łatwiej przejść przez ten wyjątkowy moment. Wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni, które zyskać można w ramach pilatesu dla ciężarnych, to doskonały i trafiony sposób na odpowiednie przygotowanie do porodu. Ćwiczyć można zarówno w domu, jak i na specjalnych zajęciach zorganizowanych właśnie dla kobiet w ciąży.
Aby ćwiczyć pilates, wystarczy wyposażyć się w odpowiednią matę oraz wygodny strój, który nie będzie krępował ruchów i umożliwi wygodny trening. Podczas jego kompletowania warto pamiętać również o wygodnym i antypoślizgowym obuwiu.

Zalety pilatesu dla ciężarnych

Pilates dla ciężarnych wpływa nie tylko na rozluźnienie i ogólne wzmocnienie mięśni, co jest szczególnie ważne w ostatnich miesiącach ciąży i podczas porodu. Utrzymanie dobrej kondycji i aktywność fizyczna wpływa również na okres po ciąży i sprawny powrót do zdrowia oraz formy. Osobom, które ćwiczą, jest łatwiej, a procesy regeneracyjne przebiegają znacznie szybciej. Szybsze jest również powrócenie do dawnej figury.
Uprawianie pilatesu w ciąży łagodzi też liczne dolegliwości pojawiające się w ciąży, m.in. dokuczliwe bóle kręgosłupa, obrzęki nóg czy uporczywe zaparcia. Aktywność fizyczna doskonale wpływa na perystaltykę jelit oraz procesy trawienne. Ćwiczenia w ramach pilatesu zapobiegają również powstawaniu nieestetycznych rozstępów, na co wpływ ma utrzymywanie właściwego napięcia mięśni. Powstrzymanie ich powstawania jest dla wielu kobiet bardzo ważnym aspektem związanym z ciążą. Dodatkowe wsparcie skóry właściwymi kosmetykami wyeliminuje problem lub znacznie go ograniczy.

Pilates w ciąży – ratunek dla uszkodzeń powstających podczas porodu

Regularne ćwiczenie pilatesu w ciąży pozwala na doskonałe wzmocnienie mięśni dna miednicy, które biorą udział w wyczerpującym i trudnym dla organizmu procesie porodu. Okolice te są bardzo narażone na powstawanie wszelkiego rodzaju uszkodzeń, zwłaszcza w przypadku, kiedy poród jest długi, skomplikowany i wyjątkowo bolesny. Rekonwalescencja w przypadku osób nieuprawiających aktywności fizycznej zazwyczaj jest dłuższa i bardziej problematyczna. Ćwiczenia wzmacniające w ramach pilatesu znacznie zmniejszają ryzyko tego typu powikłań.
Pilates w ciąży wpływa również korzystnie na wstydliwy problem, z którym boryka się wiele kobiet zarówno w okresie ciąży, jak i po niej. Mowa o dokuczliwym nietrzymaniu moczu. Wykonywanie charakterystycznych ćwiczeń w ramach pilatesu znacznie przeciwdziała pojawieniu się tego zjawiska oraz istotnie je redukuje w przypadku, gdy osoba zaczynająca ćwiczenia boryka się już z tym problemem.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!