Data publikacji:

Płaczliwy nastrój przed porodem, czyli samopoczucie przed porodem

Ostatnie tygodnie przed porodem to dla przyszłej mamy bardzo trudny czas. Musi ona mierzyć się z nie tylko z przypadłościami takimi jak zgaga czy bóle kręgosłupa, ale również z wahaniami nastroju. Płaczliwy nastrój przed porodem, przeplatany z niezwykłym optymizmem, najczęściej jest skutkiem zmian hormonalnych, choć może też wynikać ze zmęczenia i strachu. Sprawdź, jak poprawić swoje samopoczucie i zredukować napięcie w ostatnich tygodniach ciąży.
płaczliwy nastrój przed porodem

Płaczliwy nastrój przed porodem – z czego wynika?

Wahania nastroju przed porodem występują u niemal każdej przyszłej mamy. Jakie są ich przyczyny?
  • Burza hormonów
  • Silne huśtawki nastroju – łatwe przechodzenie z euforii w duży smutek, a także płaczliwość czy drażliwość, najczęściej mają związek z burzą hormonalną odbywającą się w organizmie przyszłej mamy. Zmiany te są niezbędne, aby w ogóle doszło do akcji porodowej (by pojawiły się skurcze, a szyjka macicy się rozwarła) i aby matka mogła karmić dziecko.
  • Strach
  • Płaczliwy nastrój przed porodem może być też wynikiem zwykłego strachu przed tym wydarzeniem. Przyszłe mamy obawiają się, że umrą albo że ból będzie nie do zniesienia. Naturalny jest również lęk przed komplikacjami, które mogą przełożyć się na zdrowie dziecka. Dodatkowo wiele kobiet, zwłaszcza tych niemających żadnego doświadczenia w opiece nad dziećmi, boi się, że przerośnie je to wyzwanie.
  • Zmęczenie
  • Wahania nastroju przed porodem mogą być również wywołane zwykłym zmęczeniem. Liczne dolegliwości fizyczne, obrzęki, trudności ze swobodnym oddychaniem, zwiększony nacisk na pęcherz, problemy ze snem i poruszaniem się – wszystko to przyczynia się do dużego wyczerpania przyszłej mamy.

    Wahania nastroju przed porodem – jak sobie z nimi radzić?

    Jeśli mocno dokucza ci płaczliwy nastrój przed porodem, to wiedz, że możesz sobie pomóc. Oto, co – zdaniem innych mam, sprawdza się najlepiej.
  • Wsparcie partnera
  • Porozmawiaj z mężem lub partnerem o swoim strachu. Dobrym pomysłem jest również zachęcenie go do podzielenia się swoimi obawami – mężczyźni często o nich nie wspominają, ale również je miewają. Rozmowa oraz wzajemne wsparcie sprawią, że poczujecie się bardziej pewni siebie i spokojniejsi.
  • Wsparcie innych ciężarnych
  • Płaczliwy nastrój przed porodem najlepiej zrozumie… druga ciężarna. Poszukaj wsparcia na internetowych forach albo w grupach na Facebooku. Jeśli któraś z Twoich znajomych również spodziewa się dziecka, umówcie się na kawę i trochę ciążowego marudzenia. Możliwość wyrzucenia z siebie wszystkiego, co „leży na duszy” działa oczyszczająco.
  • Doraźne sposoby
  • Oczywiście możesz też zastosować standardowe sposoby radzenia sobie ze złym nastrojem. Przygotuj sobie ciepłą, aromatyczną kąpiel, kup coś smacznego, przejdź się na spacer albo poczytaj lekką książkę. Świetnym sposobem na płaczliwy nastrój przed porodem jest również… sen.

    Czy wahania nastroju zwiastują poród?

    Wiele kobiet zastanawia się, czy wahania nastroju przed porodem świadczą o tym, że jest on już naprawdę blisko. Niestety nie jest to żadna specjalna oznaka, że zbliża się akcja porodowa – niektóre mamy mają zmienne nastroje nawet przez całą ciążę.
    Spodziewaj się jednak, że poród wkrótce nadejdzie, jeśli odszedł ci czop śluzowy (to znak, że szyjka macicy się rozwiera) albo jeśli nagle zaczynasz mieć biegunkę (organizm oczyszcza się przed porodem). W obu przypadkach powinnaś upewnić się, czy w twoja torba do porodu jest kompletna, dobrze byłoby również już przygotować teczkę z wszystkimi wynikami badań oraz dowód osobisty.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.