Data publikacji:

Nieudana implantacja zarodka: jakie są objawy?

Czy jeśli zarodek się zagnieżdża, brzuch boli jak na okres? To jedno z często zadawanych pytań, stawianych przez panie, które spodziewają się począć nowe życie. Jakie są odczucia przy implantacji zarodka dla kobiety? Co to jest nieudana implantacja zarodka? Jakie są objawy? Z naszego artykułu dowiesz się również, ile trwa zagnieżdżenie zarodka. Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Rozwiejemy twoje wątpliwości dotyczące tajników zagnieżdżania się zarodka.
objawy nieudanej implantacji zarodka

Co to jest nieudana implantacja zarodka?

Implantacja zarodka to jego zagnieżdżenie w macicy, zaś nieudana implantacja zarodka to finał, w który nie dochodzi do zagnieżdżenia.
Jeśli komórka jajowa kobiety połączy się z męskim plemnikiem, wówczas dochodzi do zapłodnienia. W piątej dobie po zapłonieniu dochodzi do powstania blastocysty, czyli przejście zarodka w stadium, które pozwala na jego zagnieżdżenie w błonie śluzowej macicy. Dzieje się to zazwyczaj siedem dni po zapłodnieniu. 
Jeśli zagnieżdżenie (implantacja) zarodka przebiegnie pomyślnie, to zewnętrzna warstwa komórek otaczających zarodek przekształca się w trofoblast, który pod koniec trzeciego miesiąca ciąży zamieni się w łożysko. 

Ile trwa zagnieżdżenie zarodka?

Sama implantacja zajmuje kilka dni, więc ostatecznie zagnieżdżenie zarodka następuje około dwunastego dnia po owulacji.

Nieudana implantacja zarodka – przyczyny najczęściej występujące

Co przeszkadza w zagnieżdżeniu zarodka? Jakie są przyczyny nieudanej implantacja zarodka? Odpowiedź na pytanie, czemu zarodek się nie zagnieżdża, nie jest łatwa do ustalenia, ale podamy kilka z nich:
  • najczęściej występującą przyczyną są zaburzenia hormonalne,
  • kolejny ważny punkt to wady anatomiczne narządów rodnych kobiety oraz słaba jakość nasienia partnera,
  • niskiej jakości komórki jajowe,
  • zły stan psychiczny przyszłych rodziców. 

Nieudana implantacja zarodka – przyczyny rzadziej występujące 

Zagnieżdżenie zarodka może nie powieść się, jeśli są ku temu przyczyny takie jak:
  • nieprawidłowy rozwój zarodka,
  • zaburzenia funkcjonowania błony śluzowej macicy,
  • nadmierna czynność skurczowa macicy,
  • nieprawidłowe „okno implantacyjne” (brak synchronizacji pomiędzy dojrzałością endometrium a momentem rozwoju zarodka),
  • zmiany w obrębie macicy (wady morfologiczne, zrosty, mięśniaki, polipy),
  • czynnik immunologiczny.

Nieudana implantacja zarodka – objawy

Jakie objawy daje nieudana implantacja zarodka? W sytuacji kiedy zarodek się nie zagnieżdża, nie występują żadne objawy. Jeśli to zjawisko obserwujesz nagminnie, a chcesz zajść w ciążę, mamy taką radę: aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zarodek nie chce się zagnieździć, warto przeprowadzić szczegółowe badania, a w szczególności genetyczne, hormonalne i immunologiczne.

Co pomaga w zagnieżdżeniu zarodka?

Czekasz na sukces zajścia w ciążę, a ten nie nadchodzi? Jak pomóc w zagnieżdżeniu zarodka? Prowadź oszczędny tryb życia w dniu po spodziewanym zapłodnieniu. Idź na nieforsowny spacer. Wykonuj lekkie prace domowe. Nie stresuj się. Odpoczywaj. Ale – nie musisz cały czas leżeć. Pozycja leżąca w żaden sposób nie wpływa lepiej na zagnieżdżanie zarodka niż pozycja siedząca czy stojąca. Pij minimum dwa litry wody mineralnej dziennie. Suplementuj kwas foliowy oraz magnez, które mogą ograniczyć ryzyko występowania nieudanej implantacji zarodka.

Jedz ananasa – pomóż zarodkowi się zagnieździć!

Na implantację zarodka niebagatelny wpływ ma spożywanie ananasa! Spożywaj po dwa plastry dojrzałego ananasa dziennie. Zawiera on bromelainę, która rozrzedza krew, działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo oraz zmiękcza ścianki macicy, co tworzy doskonałe warunki do implantacji zarodka.

Czy jeśli zarodek się zagnieżdża, brzuch boli jak na okres?

Czy czułaś zagnieżdżenie zarodka? Czy jeśli zarodek się zagnieżdża, to brzuch boli jak na okres? Odczucia przy implantacji zarodka mogą być takie:
  • bóle podbrzusza,
  • krwawienie przypominające miesiączkę, pojawiające się w jej spodziewanym terminie. Z zastrzeżeniem, że różni się ono od miesiączki intensywnością (mniej intensywne) oraz czasem trwania (krótkie, bo trwa od 1 do 2 dni.). I tu uwaga: krwawienie implantacyjne pojawia się u zapłodnionej kobiety na skutek uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, a nie złuszczania się endometrium,
  • bolesność piersi,
  • mdłości,
  • nadmierna wrażliwość na zapachy,
  • uczucie parcia na pęcherz niezwiązane z infekcją dróg moczowych.
Niektóre kobiety twierdzą, że nie obserwują żadnych z wyżej wymienionych objawów, które wskazują na udane zagnieżdżenie się zarodka. 

Czym jest nieprawidłowa implantacja zarodka?

Nieprawidłowa implantacja zarodka ma miejsce zazwyczaj wtedy, kiedy blastocysta „wszczepia” się w obrębie górnej, tylnej lub przedniej ściany trzonu macicy. Jeśli jajo płodowe ulegnie implantacji poza jamą macicy, medycyna określa ten przypadek jako ciąża ektopowa (pozamaciczna). Jeśli ciąża ekotopowa nie zostanie odpowiednio szybko wykryta, może doprowadzić miedzy innymi do pęknięcia jajowodu.
Jeśli dojdzie do nieprawidłowego zagnieżdżenia zarodka i ciąży pozamacicznej, kobieta odczuwa najczęściej silniejsze bóle brzucha, krwawienie oraz niespecyficzny przyrost stężenia beta-hCG.

Implantacja zarodka – kiedy zrobić test?

Po zagnieżdżeniu się zarodka stężenie beta-hCG gwałtownie wzrasta, dlatego zaleca się, by test ciążowy z moczu wykonać w terminie spodziewanej miesiączki, czyli około 14 dni po owulacji. Wcześniej diagnostyczne testy ciążowe, kupowane w aptekach i drogeriach, wskażą brak ciąży, bo nie są aż tak czułe, więc wykonanie testu zbyt szybko może dać fałszywy wynik, mimo że rzeczywiście jesteś w ciąży.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.