Rowerem z małym dzieckiem

Data:

Sezon rowerowy trwa w najlepsze - długie i ciepłe dni sprzyjają wyprawom na dwóch kółkach. Jest to idealny pomysł na spędzenie rodzinnego weekendu, szczególnie, że obecnie małe dzieci (a nawet niemowlęta) mogą bezpiecznie podróżować rowerem z rodzicami. Oto kilka wskazówek, jak jeździć z najmłodszymi pociechami!

rower-z-dzieckiem-550x350

Fotelik rowerowy dla dziecka

Decyzja o zakupie fotelika dla malucha powinna być dobrze przemyślana - cena powinna grać drugorzędną rolę. Najważniejsze, żeby był bezpieczny - należy zwrócić uwagę, czy spełnia unijne normy. Zostały one opracowane przez organizację ETRA (European Twowheel Retailers Association) i określają standardy fotelików rowerowych dla dzieci od 9 miesiąca do 5 roku życia. Należy odszukać na opakowaniu certyfikatu EN 14344.

W fotelikach można przewozić maluchy, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Dla dzieci o wadze do 15 kg można dostać foteliki montowane z tyłu albo między kierownicą a siodełkiem. Dla dzieci cięższych (do 22kg ) dostępna jest wyłącznie ta pierwsza opcja. Oba typy mają swoje plusy i minusy. Zainstalowanie fotelika z przodu umożliwia lepszy kontakt z dzieckiem, ale z drugiej strony naraża pole widzenia malucha na mocne uderzenia powietrza, a także utrudnia rodzicowi manewrowanie kierownicą. Usadowienie pociechy z tyłu rozwiązuje te problemy, ale z drugiej strony np. ogranicza dziecku częściowo widoczność. Za drugą opcją przemawia także możliwość odchylenia oparcia - dziecko może wygodnie się ułożyć i zasnąć.

Przyczepka dla dziecka

Fotelik to nie jedyny sposób na przewożenie pociech - na rynku jest też duży wybór przyczepek. Do niedawna było to zabronione, ale w zeszłym roku przepisy uległy zmianie i obecnie ta opcja także wchodzi w grę. Choć wielu rodziców podchodzi do tej formy nieufnie - minusem jest brak kontaktu z dzieckiem, należy zauważyć, że taki sprzęt jest w gruncie rzeczy bezpieczniejszy od fotelików. Dziecko w tego typu pojeździe jest osłonięte z każdej strony, a dodatkowo jest chronione od wiatru, deszczu i słońca. Sztywna rama, która łączy ją z rowerem rodzica uniemożliwia wywrócenie się. Co więcej, w przyczepkach można przewozić jeszcze młodsze dzieci - w sklepach można dokupić specjalne hamaki dla niemowląt. Należy pamiętać o doczepieniu do przyczepki specjalnej odblaskowej chorągiewki na odpowiednio wysokim drążku, będącej sygnałem dla kierowców samochodów o wiezionej przez rowerzystów niskiej przyczepce, której kierowca nie ma szans zobaczyć z pewnej odległości.

 

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Kati Molin

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
6-3-2017
Ocena:
Wczoraj z mężem i dzieciakami wybraliśmy się na małą przejażdżkę rowerową grzech było nie wykorzystać tak pięknej niedzieli. Mamy trójkę dzieci jedna córka jest już duża także sama jeździ na rowerze. A pozostałą dwójkę wozimy w przyczepce rowerowej. Kupiliśmy w tamtym roku od znajomej nodic caba, bo jej dzieciaki z niego wyrosły. To była dobra inwestycja, bo sprzęt mimo, że jest w rękach 2 właściciela jest bardzo dobry i praktycznie nie zniszczony jednak skandynawska robota jest bardziej precyzyjna niż choćby chińska