Kurs na przewodnika

Data:

Ciekawostki historyczne fascynowały Cię od dziecka? Architektoniczne szczegóły zawsze wpadają Ci w oko? Jesteś duszą towarzystwa i potrafisz z łatwością zaciekawić swoich rozmówców? Jeśli na część z tych pytań odpowiedź brzmi tak, może warto się zastanowić nad zdobyciem licencji przewodnika lub pilota. Sprawdzamy, czym różnią się te dwa zawody i co trzeba zrobić, by móc je wykonywać!

 

kurs-na-przewodnika-wycieczek-550x350

 

Kurs na pilota wycieczek

Pilot wycieczek to dla wielu profesja marzeń, ponieważ umożliwia ciągłe podróżowanie po świecie. Polecana jest jednak wyłącznie osobom, które dobrze radzą sobie w sytuacjach konfliktowych, umieją negocjować i łagodzić spory. Do zadań pilota należy opieka na grupą turystów podczas wycieczki i zapewnienie realizacji programu. Załatwia wszelkie formalności w hotelu czy muzeach, organizuje turystom czas, umawia z przewodnikami i udziela wszelkich porad. Pierwszym krokiem do zdobycia licencji koniecznej do wykonywania zawodu jest odbycie kursu pilota wycieczek, który trwa ok. 3 miesięcy. Obejmuje on 150 godzin zajęć teoretycznych i 4 dni zajęć praktycznych. Żeby zostać pełnoprawnym pilotem wycieczek należy następnie pozytywnie zdać egzamin państwowy przed Komisją Egzaminacyjną w Urzędzie Marszałkowskim.

 

Kurs na przewodnika miejskiego

Przewodnik miejski ma całkowicie inny profil - często jest profesją dodatkową, wykonywaną w weekendy bądź w sezonie (np. przez nauczycieli). Spotyka się on z grupa turystów najczęściej tylko na kilka godzin, żeby zaprezentować im miasto bądź konkretną atrakcję. Obecnie w 10 miastach w Polsce nie można oprowadzać grup turystycznych bez licencji. Droga do jej zdobycia jest znacznie trudniejsza niż w przypadku pilota. Przyszły przewodnik musi odbyć szkolenie i praktykę przewodnicką - kurs oczywiście różni się w zależności od miasta. Obejmuje ok. 200 godzin teoretycznych i ok. 15 dni zajęć praktycznych. Najczęściej zajęcia rozłożone są na rok akademicki - rozpoczynają się w październiku, a kończą w czerwcu. Kilka razy w tygodniu odbywają się wykłady, natomiast w weekendy organizowane są zajęcia praktyczne w terenie. W przeciwieństwie do kursu na pilota, który kładzie nacisk na rozwój zdolności organizatorskich i interpersonalnych, kurs na przewodnika dostarcza szerokiej i szczegółowej wiedzy z zakresu historii, geografii, architektury i kultury zarówno Polski, jaki i danego miasta. Po odbytym szkoleniu należy przystąpić do egzaminu na przewodnika turystycznego, który nie należy do najłatwiejszych. Po pozytywnym zaliczeniu mamy jednak duże możliwości, szczególnie jeśli znamy języki obce - turystów z zagranicy przybywa do Polski coraz więcej.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Yuri Arcurs

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.