Kurs na przewodnika
Ciekawostki historyczne fascynowały Cię od dziecka? Architektoniczne szczegóły zawsze wpadają Ci w oko? Jesteś duszą towarzystwa i potrafisz z łatwością zaciekawić swoich rozmówców? Jeśli na część z tych pytań odpowiedź brzmi tak, może warto się zastanowić nad zdobyciem licencji przewodnika lub pilota. Sprawdzamy, czym różnią się te dwa zawody i co trzeba zrobić, by móc je wykonywać!
Kurs na pilota wycieczek
Pilot wycieczek to dla wielu profesja marzeń, ponieważ umożliwia ciągłe podróżowanie po świecie. Polecana jest jednak wyłącznie osobom, które dobrze radzą sobie w sytuacjach konfliktowych, umieją negocjować i łagodzić spory. Do zadań pilota należy opieka na grupą turystów podczas wycieczki i zapewnienie realizacji programu. Załatwia wszelkie formalności w hotelu czy muzeach, organizuje turystom czas, umawia z przewodnikami i udziela wszelkich porad. Pierwszym krokiem do zdobycia licencji koniecznej do wykonywania zawodu jest odbycie kursu pilota wycieczek, który trwa ok. 3 miesięcy. Obejmuje on 150 godzin zajęć teoretycznych i 4 dni zajęć praktycznych. Żeby zostać pełnoprawnym pilotem wycieczek należy następnie pozytywnie zdać egzamin państwowy przed Komisją Egzaminacyjną w Urzędzie Marszałkowskim.
Kurs na przewodnika miejskiego
Przewodnik miejski ma całkowicie inny profil - często jest profesją dodatkową, wykonywaną w weekendy bądź w sezonie (np. przez nauczycieli). Spotyka się on z grupa turystów najczęściej tylko na kilka godzin, żeby zaprezentować im miasto bądź konkretną atrakcję. Obecnie w 10 miastach w Polsce nie można oprowadzać grup turystycznych bez licencji. Droga do jej zdobycia jest znacznie trudniejsza niż w przypadku pilota. Przyszły przewodnik musi odbyć szkolenie i praktykę przewodnicką - kurs oczywiście różni się w zależności od miasta. Obejmuje ok. 200 godzin teoretycznych i ok. 15 dni zajęć praktycznych. Najczęściej zajęcia rozłożone są na rok akademicki - rozpoczynają się w październiku, a kończą w czerwcu. Kilka razy w tygodniu odbywają się wykłady, natomiast w weekendy organizowane są zajęcia praktyczne w terenie. W przeciwieństwie do kursu na pilota, który kładzie nacisk na rozwój zdolności organizatorskich i interpersonalnych, kurs na przewodnika dostarcza szerokiej i szczegółowej wiedzy z zakresu historii, geografii, architektury i kultury zarówno Polski, jaki i danego miasta. Po odbytym szkoleniu należy przystąpić do egzaminu na przewodnika turystycznego, który nie należy do najłatwiejszych. Po pozytywnym zaliczeniu mamy jednak duże możliwości, szczególnie jeśli znamy języki obce - turystów z zagranicy przybywa do Polski coraz więcej.
Zdjęcie: Fotolia fot. by © Yuri Arcurs