Data publikacji:

Obchody święta zmarłych w Meksyku

Autor: Katarzyna Moryc

Wszystkich Świętych, czy też jak ten dzień nazywają niektórzy - Święto Zmarłych, to w naszym kraju dzień spędzany na cmentarzach, często w atmosferze zadumy i melancholii. Odwiedzamy groby bliskich, zapalamy znicze, stawiamy kwiaty. Spędzamy ten dzień w gronie rodziny. Święto Zmarłych obchodzi się w wielu różnych rejonach świata? Ale nie wszędzie wygląda to tak, jak u nas. W niektórych miejscach jest to prawdziwe, radosne świętowanie. Zapraszamy na małą wyprawę dookoła świata.

 

Obchody Święta Zmarłych w Meksyku

 

Meksyk – radosne Dia de los Muertos

Meksykanie potrafią naprawdę świętować! Tak się składa, że Dia de los Muertos to u nich wielkie i przede wszystkim radosne święto. Jego obchody podzielone są na dwie części. Pierwsza poświęcona jest zmarłym dzieciom, a przypada 31 października i 1 listopada. Druga dotyczy zmarłych osób dorosłych, a jej obchody przypadają na 1 i 2 listopada. Dlaczego taki podział? Spowodowane jest to wierzeniami mieszkańców Meksyku, że dusze dzieci powracają na ziemię 1, a dorosłych - 2 listopada.

 

Przygotowania do Święta Zamarłych w Meksyku rozpoczyna się już w połowie października. W sklepach pojawiają się słodycze w kształcie czaszek, kościotrupów i upiorów. Ludzie sprzątają swoje domy i przygotowują specjalne ołtarze do powitania swoich bliskich. Na tych ołtarzach ustawia się zdjęcia zmarłych, kwiaty (najpopularniejsza jest aksamitka, nazywana Kwiatem Zmarłych), świece, kadziła i jedzenie. Prócz wyrabianych z cukru i wody czaszek, udekorowanych kolorowym lukrem i czekoladą, pojawia się tam też słynny pan de muerto, czyli chleb zmarłych.

 

W dniach Dia de los Muertos podobnie jak w Polsce, całe rodziny odwiedzają groby zmarłych. Warto wiedzieć, że są takie miejscowości, w których spotkania na cmentarzach to prawdziwe biesiady, trwające nawet całą noc. Śpiewa się wówczas piosenki i spożywa ulubione potrawy, na przykład kurczaka w sosie czekoladowym. Wszystko, znów oparte jest na wierzeniach. Meksykanie wierzą, że dusze zmarłych mogą pożywić się zapachami potraw.

 

Zwyczajem jest także zostawianie na grobach podarunków dla zmarłych – ich ulubionych przedmiotów, w przypadku dzieci – zabawek, ubranek czy bucików.  

 

Japonia – święto ku czci dusz zmarłych

Bon, bo tak w Japonii nazywane jest święto zmarłych, w zależności od regionu kraju odbywa się w połowie lipca lub sierpnia. Obchody trwają zwykle 3 dni. W co wierzą Japończycy? Że dusze zmarłych powracają na ziemię właśnie w czasie Bon, by odwiedzić swoich bliskich. Na progach domów stawia się wówczas tak zwane mukaebi – „ognie powitalne”, czyli specjalne latarnie, które mają za zadanie przywitać zmarłego. Gdy dusze odchodzą, są żegnane przez okuribi – „ognie pożegnalne”. Niektórzy puszczają też w nocy na rzekę lub morze łódeczki z lampionami.

 

W wielu miastach w czasie Bon odbywają się festiwale, na których zobaczyć można rytualne tańce Bon-Odori.

 

Podobnie jak w Meksyku, także w japońskich domach stawia się specjalne ołtarze poświęcone pamięci zmarłych. Ludzie odwiedzają też groby swoich bliskich.

 

Ekwador – święto związane z… jedzeniem

W Ekwadorze tradycja Święta Zmarłych, obchodzonego 2 listopada, jest ściśle związana z jedzeniem. W domach stoły są wówczas suto zastawione potrawami, wśród których nie może zabraknąć chleba guaga, najczęściej w kształcie dziecka. Spotkać można także colada morada, czyli napój z fioletowej kukurydzy, jeżyn i innych owoców.

 

Część ludzi udaje się na cmentarze, gdzie zaczyna się prawdziwa fiesta. Przed bramami cmentarnymi zbierają się handlarze ze świeczkami, kwiatami, watą cukrową, słodyczami, biżuterią, jedzeniem, a nawet piwem. Całe rodziny zasiadają przy grobach bliskich, śmieją się, wspominają, śpiewają. Zmarłym przynoszą w ofierze ich ulubione potrawy. Ciekawostką jest, że w niektórych regionach uważa się, że żywi mogą rozpocząć posiłek dopiero wtedy, gdy zmarli najedzą się do syta.

 

Przy grobach często można spotkać ludzi wyglądających jakby grali w kości. Jest to zwyczaj zwany juego del Piruruy i służy do porozumiewania się ze zmarłymi – każdy wyrzucony numer odczytywany jest jako jakaś potrzeba lub zarzut zmarłego.  

 

Francja – La Toussaint, czyli Dzień Wszystkich Świętych

Podobnie jak w Polsce, Francuzi obchodzą Dzień Wszystkich Świętych, czyli La Toussaint, 1 listopada. I podobnie jak u nas, odwiedzają wówczas groby bliskich, składają na nich kwiaty, zapalają świece. Ale uwaga, nie znicze – nie maja takiego zwyczaju. Niektórzy zostawiają także na grobach murowane tabliczki z krótkimi podpisami, na przykład Kochanej Babci.

 

Filipiny – barwne Todos Los Santos

Filipińczycy obchodzą Araw ng mga patay, Todos Los Santos, lub Undas, 1 listopada. Podobnie jak u nas, jest to dzień wolny od pracy. Ludzie wspominają zmarłych przodków, udają się na cmentarze, gdzie zostawiają na grobach zapalone świece, kwiaty i jedzenie.

 

W niektórych regionach popularne jest ustawianie namiotów i dekorowanie grobów barwnymi ozdobami, a  nawet balonami. Wiele rodzin spędza na cmentarzu cały dzień, a niektórzy i noc. Po domach wędrują także pangangaluluwa, czyli grupy ludzi grających i śpiewających w imieniu zmarłych.

 

Bułgaria – Zaduszki Archanielskie

Ponieważ Bułgaria jest krajem prawosławnym, nie obchodzi się tam typowego Święta Zmarłych. Są za to obchodzone Zaduszki Archanielskie (Archangelska Zadoushnitsa), przypadające zawsze w sobotę poprzedzającą 8 listopada. Tego dnia Bułgarzy dziękuję Bogu za opiekę aniołów, za posiadanie Anioła Stróża. Podczas tego święta czci się także pamięć żołnierzy poległych za ojczyznę, a na cmentarzach wojskowych, czy przy grobach nieznanego żołnierza składa się wieńce.

 

Tego dnia Bułgarzy odwiedzają też swoich zmarłych bliskich. Zapalają świeczki na ich grobach i zgodnie z tradycją, polewają je czerwonym winem, które symbolizuje krew Chrystusa. Ale uwaga, to nie jedyne zaduszki w Bułgarii – w ciągu roku takich dni jest kilka, w tym ciekawe Zaduszki Czereśniowe przypadające w pierwszą sobotę przed Dniem Zesłania Ducha Świętego – obchodzone latem. Jak sama nazwa wskazuje, ludzie przynoszą na cmentarz czereśnie i jedząc je, wspominają zmarłych.  

 

Peru – świętowanie na grobach

Peruwiańczycy także świętują Wszystkich Świętych na początku listopada i także udają się całymi rodzinami na groby bliskich. Co jednak odróżnia obchody tego dnia o tego, co znamy sami, to fakt dosłownego świętowania na grobach. Ludzie przynoszą na cmentarz nie tylko kwiaty i świeczki, ale i jedzenie, które, po poświęceniu spożywa się jeszcze na cmentarzu. Wszędzie panuje atmosfera radości, wokół słychać śmiech, śpiewy i muzykę.

 

Wietnam – Dzień Wędrujących Dusz

Wietnamczycy zmarłych wspominają 15 sierpnia, podczas buddyjskiego święta Vu-Lan, czyli Dnia Wędrujących Dusz. Ludzie modlą się wówczas w intencji przebywających w buddyjskim piekle, którzy dzięki tym modlitwom mają szansę się z niego wydostać. Tego dnia o świcie otwierają się bowiem piekielne bramy, a dusze mogą powrócić do rodzinnych domów.

 

Dzień ma formę festiwalu – na stołach ustawia się posiłki dla wędrujących dusz. Pali się papierowe imitacje ubrań, telefonów, pieniędzy, ponieważ buddyści wierzą, że dzięki temu przedmioty te trafią do dusz ich bliskich.

 

 

Co kraj, to obyczaj

Poza tym, w Rosji zmarłych wspomina się w Niedzielę Wielkanocną (ludzie odwiedzają zmarłych na cmentarzach, przynosząc ciasta, jajka wielkanocne, a nawet wódkę). W Hondurasie panuje zwyczaj przyozdabiania grobów kwiatami, w Boliwii dla przybyszów z zaświatów piecze się specjalne pieczywo – każdy chlebek ma inny kształt oznaczający inną „moc”. Natomiast w Gwatemali, z okazji Święta Zmarłych tradycyjnie organizowane są wielkie festyny. Uroczystości trwają od 21 października do 2 listopada!

 

Jak widzicie, nie wszędzie jest tak samo jak u nas, ale z całą pewnością pamięć o zmarłych obecna jest w każdej kulturze i w każdym zakątku świata. Ludzie wspominają, modlą się, odwiedzają cmentarze i przekazują tradycję z pokolenia na pokolenie

 

Jeśli znacie jakieś ciekawe tradycje z innych krajów związane właśnie z obchodami Święta Zmarłych, śmiało piszcie je w komentarzach pod tekstem.

 

 

Zdjęcie: Wikipedia org by Gangiskanhg Creative Commons 0


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

plaza_550

Do Egiptu z bobasem - o czym trzeba pamiętać

2020-12-06
Niektórzy twierdzą, że to głupota jechać z małym dzieckiem do Egiptu na wakacje, że na pewno skończy się to płaczem malca i nieprzespanymi nocami ... Ja jestem innego zdania - sama przetestowałam to ze swoją córką (wtedy mającą 1 rok i 4 miesiące).
narty z dzieckiem

Z dzieckiem na narty, w jakim wieku, jak się przygotować

2020-02-11
W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę jazdy na nartach? Czy lepiej skorzystać z pomocy instruktora, czy może oszczędzić pieniądze i uczyć malucha samodziel...
Dokąd na narty z dziećmi? Najlepsze miejsca w Polsce

Dokąd na narty z dziećmi? Najlepsze miejsca w Polsce

2019-12-27
Dokąd się wybrać na ferie, aby również i najmłodsi uczestnicy wyprawy nie narzekali na nudę i brak atrakcji? Oto kilka propozycji, które sprawdzą się zarówno na...
wielkanoc w innych krajach

Wielkanoc na świecie

2018-03-16
Choć Wielkanoc jest najważniejszym chrześcijańskim świętem, to nie wszyscy obchodzą ją tak uroczyście i z takimi tradycjami jak Polacy. Nie wszędzie maluje się ...
dziecko na śniegu

Jak przygotować się na ferie zimowe z dziećmi? - Dzidziusiowo.pl

2017-12-30
Nowy roku, zima i ferie zimowe za pasem. Zastanawiasz się, czy wyjechać gdzieś z dzieckiem? A może jednak nie ruszać się nigdzie i zostać w domu? W końcu, przyg...
wózek dla dziecka, komunikacja miejska, komunikacja miejska

Komunikacja miejsca a wózek - jak podróżować z dzieckiem? - Dzidziusiowo.pl

2017-09-28
Korzystanie z wózka jest zwykle rodzajem wybawienia dla mamy, która dzięki temu sprytnemu sprzętowi może swobodnie przemieszczać się z dzieckiem, nie posiadając...
Co trzeba zrobić, aby nauczyć się wspólnie wypoczywać i czuć

Czy potrafimy razem wypoczywać?

2017-07-14
Mąż marudzi, dzieci szaleją, hotel nie taki jak w folderze, a Ty paradoksalnie zamiast cieszyć się wspólnymi wakacjami, masz ochotę wracać już do pracy, żeby od...