Data publikacji:

Dziecko w Dniu Wszystkich Świętych

Autor: Katarzyna Moryc

Początek listopada kojarzy się zdecydowanej większości z nas z Dniem Wszystkich Świętych. Tego dnia, co roku, spotykamy się z bliskimi, odwiedzamy cmentarze, by oddać cześć zmarłym. Jest to tradycja, którą dość naturalnie przekazujemy z pokolenia na pokolenie, włączając dzieci w uroczystości. No właśnie, dzieci. Zastanawiasz się kiedy powinno się zacząć zabierać maluchy na cmentarz? I jak je na to przygotować? Sprawdź, co warto wiedzieć. 

 

1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych

 

Cmentarz jest specyficznym miejscem. Jednych przeraża, innych fascynuje, ale zawsze, bezsprzecznie, jest to miejsce, w którym oczekuje się pewnych określonych zachowań. Nie biegamy, nie krzyczymy, nie wygłupiamy się… Lista jest oczywiście o wiele dłuższa. Martwisz się, czy Twoje dziecko będzie umiało odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji i stosownie zachować? Zacznijcie od rozmowy o tym, co Was czeka, gdzie się wybieracie, co to w ogóle za miejsce i jaka jest okazja.

 

Kiedy zacząć?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy zabierają na groby całkiem maleńkie dzieci, inni czekają aż ich pociechy zaczną rozumieć po co odwiedza się cmentarze. Wiele zależy też od Ciebie, od Twojego wychowania, wartości jakie przekazali Ci rodzice, wartości jakie Ty chcesz przekazać dzieciom.  Niektórzy uzależniają też udział dziecka w podobnych uroczystościach od jego zachowania w miejscach publicznych. Cóż, decyzja należy do Ciebie. Jeśli odpowiednio przygotujecie się do wizyty, już kilkuletnie dziecko powinno sobie spokojnie dać radę.  

 

Trudne tematy

Nie da chyba rozmawiać na temat Wszystkich Świętych bez poruszania tematu śmierci. A temat jest trudny i wielu dorosłych omija go jak tylko może. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że dzieci traktują aspekt śmierci o wiele naturalniej, niż my, dorośli. Po prostu boimy się tego tematu, a przecież jest to coś nieuniknionego i kiedyś nadejdzie moment, w którym, w ten czy inny sposób, dziecko się z nim zetknie.

Jak rozmawiać o śmierci? Przede wszystkim, pamiętaj by dostosować przekazywane informacje do wieku dziecka. Mów do niego językiem, który zrozumie i nie bój się odpowiadać na pytania, których z pewnością padnie wiele. Jeżeli maluch, któremu opowiesz np. o babci, która umarła, przygotuj się na pytania o śmierć innych bliskich. Dziecko może Cię też zapytać, czy i ono kiedyś umrze. Pamiętaj, by go wtedy nie okłamywać. Przedstaw to jako naturalną kolej rzeczy, bez zbędnego dramatyzmu i na poziomie szczegółowości odpowiednim do wieku pociechy. Bacznie obserwuj jego reakcję, dzięki temu zobaczysz, czy przekaz jest wystarczający. To normalne, że dzieciaki chcą wiedzieć, a Twoim zadaniem jest dawkować mu odpowiedzi.

 

 

Wizyta na cmentarzu

Jeżeli rozmowę o śmierci macie już za sobą, możecie zacząć przygotowywać się do odwiedzania grobów. Tu istotne jest wprowadzenie dziecka w temat obchodów Dnia Wszystkich Świętych. Porozmawiajcie o samym cmentarzu, o tym, że trafiają tam ludzie po śmierci, o tym, że ludzie odwiedzają tam bliskich, przynoszą im kwiaty, zapalają znicze, „rozmawiają” z nimi, modlą się. Staraj się przekazać maluchowi, że dla wielu osób to miejsce, w którym chcą spokoju, ciszy, skupienia się na swoich sprawach, a więc miejsce, w którym należy się odpowiednio zachowywać.

Oczywiście, nie licz na to, że po takim wstępie Twoje dziecko nie zrobi nic nieodpowiedniego. Zwykła dziecięca ciekawość, czy nawet nuda, mogą spowodować różne sytuacje, mniej lub bardziej kłopotliwe dla rodziców.

Dlatego, dobrym pomysłem może być wybranie się na pierwszą wizytę na cmentarzu w dzień spokojniejszy, niż 1 listopada. Niech maluch oswoi się z tym miejscem i panującą tam atmosferą. Możecie, na przykład, wspólnie posprzątać grób kogoś bliskiego, powyrzucać zaschnięte liście, stare znicze, kwiaty. Dużo przy tym rozmawiajcie – w ten sposób możesz przygotować brzdąca na to, co może on zaobserwować w Dzień Wszystkich Świętych. Jak na przykład to, że ktoś będzie płakał, bo tęskni za kimś bliskim. 

Wykorzystaj te chwile do opowiadania historii rodzinnych. 

Koniecznie wyjaśnij też dziecku, że tego dnia na cmentarzu panuje wielki ruch i że nie może się od Ciebie samo oddalać nawet na chwilę,  także uświadom mu, że wszędzie pełno jest zapalonych zniczy, na które także trzeba bardzo uważać. 

 

Tak uświadomione dziecko nie będzie już tak zestresowane nową sytuacją, podobnie jak Ty, a Wasza wizyta na cmentarzu będzie dla Was wspólną przygodą i okazją do bycia razem. I, co dzieci uwielbiają, do oglądania morza zapalonych zniczy rozświetlającego jesienny krajobraz.

 

A Wy, drogie mamy, jakie macie doświadczenia w tym temacie? Zabieracie ze sobą swoje dzieciaki na groby?

 

Zdjęcie: Fotolia by © Claudia Paulussen All rights reserved


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
29-10-2014
Ocena:
Do pocho - dziękuję, świetny tekst! bardzo dobry pomysł, żeby pójść z dzieckiem na cmentarz PRZED Wszystkimi Świętymi.Cieszymy się i dziękujemy za miły komentarz. Co do pytania, najlepiej mówić prawdę, delikatnie, spokojnym głosem tłumaczyć i wyjaśniać. Nie możemy się przy tym bać, mówmy tak jakby była to zupełnie naturalna sprawa. Każde dziecko reaguje inaczej więc warto przy tym obserwować reakcje dziecka.
29-10-2014
Ocena:
dziękuję, świetny tekst! bardzo dobry pomysł, żeby pójść z dzieckiem na cmentarz PRZED Wszystkimi Świętymi, niech wtedy wszystko dotyka, poznaje, wtedy w samo święto będzie znacznie spokojniejsze i nie będzie za bardzo przeszkadzać ludziom, którzy mogą na świeżo przeżywać ból po czyjejś stracie. Bardzo byłbym wdzięczny za podpowiedzi, co odpowiadać na takie "dziwne" pytania jak w tekście... może ktoś ma jakieś pomysły jak jeszcze przygotować maluszka do spotkania ze śmiercią???
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!